Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ogrody Angelika Zych – projektowanie ogrodów | ogrody | tereny zielone | rabaty | wizualizacje
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Jak złożyć wniosek o paszport w Gorlicach? Obalamy mity i podpowiadamy! [AKTUALIZACJA]

Oceń

Złożenie wniosku o paszport to prosta formalność, ale w ostatnim czasie jest to gorący temat. Zbliża się sezon urlopowy, wyjazdy planowane nawet na jesień trzeba przygotować już teraz. Ile czasu trzeba poświęcić na dopełnienie paszportowych formalności?
Jak złożyć wniosek o paszport w Gorlicach? Obalamy mity i podpowiadamy! [AKTUALIZACJA]
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Legendy, mity i opowieści

Pierwszy krok, który większość z nas wykonuje, by dowiedzieć się, jak wygląda sprawa ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu, to rozmowa ze znajomymi. Niektóre z nich mogą przerazić! Ilu ludzi, tyle opinii. Z jakimi my się spotkaliśmy?

Oto kilka przykładów:

Przyszedłem normalnie do urzędu koło 10 z nadzieją, że wypełnię i złożę dokumenty od ręki. Nie było jednak szansy: taka kolejka!

W ogóle trzeba było najpierw postarać się o numerek, więc następnym razem przyszedłem wcześniej, ale numerków już nie było, bo tuż przede mną osoby wybrały wszystkie numerki na ten dzień.

 

Druga znajoma osoba podpowiada:

Żeby dostać numerek przyszedłem przed 7 rano ustawić się w kolejce. Potem już na spokojnie wróciłem przed południem i bez problemu wszystko załatwiłem.

 

Nie brakuje osób, które przyznają, że złożenie wniosku o paszport oznaczało konieczność poświęcenia kilku godzin w kolejce: najpierw by uzyskać numerek, a potem oczekiwania aż przyjdzie nasza kolej.

Wielu przyznaje: numerek udało im się uzyskać dopiero przy drugiej lub trzeciej wizycie w urzędzie.

 

Numerek? Jaki numerek?

Informacja o numerkach jest kluczowa, by zrozumieć opowieści o długim oczekiwaniu i ogromnych kolejkach osób, które czekają na złożenie wniosku o paszport. Istnieje bowiem druga grupa ludzi, którzy także czekają do punktu paszportowego: osoby, które chcą odebrać paszport już wyrobiony. Ci ostatni wchodzą bez konieczności pobrania numerku (na zmianę: jedna osoba składa wniosek paszportowy, jedna odbiera paszport, jedna składa wniosek itd.).

Numerki są wręczane osobiście przez urzędnika przyjmującego w punkcie paszportowym. Pobierają je tylko osoby, które chcą złożyć wniosek o paszport. Po wejściu do urzędu, kierujemy się na lewo, do końca korytarza. Numerek otrzymamy w pokoju nr 6 (numerki z automatu biletowego pobierają tylko osoby, które chcą skorzystać z usług wydziału komunikacji).

 

Kto dostanie numerek?

Tu obowiązuje żelazna zasada trzymania się kolejności przybycia do urzędu, potwierdzona powagą umowy społecznej zawieranej często przed zamkniętymi jeszcze drzwiami. Warto zapytać wprost: kto zamierza dziś składać wniosek o paszport? Szybko poznamy swoje miejsce w kolejce.

Uzyskanie numerku gwarantuje nam, że tego dnia zostaniemy obsłużeni. Co jednak ważne:

  • pobranie jednego numerku oznacza możliwość załatwienia jednej sprawy: jeśli chcemy złożyć wnioski paszportowe jako 4-osobowa rodzina, to musimy poprosić o cztery numerki,
  • by zostać obsłużonym konkretnego dnia możemy przyjść rano, pobrać numerek, a następnie wrócić z nim w późniejszych godzinach – oczywistym jest, że nie możemy pojawić się tuż przed zamknięciem urzędu, ale powinniśmy być odpowiednio wcześniej.

 

Przykładowo: numerek 10 nie oznacza, że zostaniemy obsłużeni jako dziesiąta osoba z kolei: decyduje kolejność ustalona z innymi oczekującymi. Jest jednak gwarancją tego, że dziś uda nam się załatwić wybraną sprawę. Jeśli pobierzemy numerek rano, możemy wrócić po kilku godzinach i wtedy złożyć wniosek.

O której godzinie najpóźniej możemy się pojawić? Podpowiedzią może być informacja wywieszona na drzwiach urzędu:

przyjmowanie stron 8.15-14.30

Przed złożeniem wniosku paszportowego należy pobrać numerek (pok nr 6)

Dzienna ilość numerków jest ograniczona

numerki wydawane są od godz. 7.30

 

Warto przyjść więc odpowiednio wcześnie, ponieważ bardzo możliwe, że nie będziemy jedynymi oczekującymi np. o godz. 13. Niektórzy nie ryzykują i nawet jeśli udało im się pobrać numerek, a przed nimi jest kilka osób, czekają na swoją kolej w urzędzie. Stąd też mogą brać się opowieści o wielogodzinnym oczekiwaniu na załatwienie sprawy.

Jeśli przyjdziemy do urzędu i usłyszymy, że numerki na dziś się skończyły, niestety, musimy przyjść innego dnia.

Ciekawa informacja pojawia się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie:

Uprzejmie informujemy, że w żadnym Punkcie Paszportowym w Małopolsce NIE MA OBOWIĄZKU REZERWACJI TERMINU WIZYTY celem złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu

W Oddziale Paszportowym w Krakowie istnieje możliwość internetowej rezerwacji terminu wizyty w celu załatwienia sprawy paszportowej, lecz NIE jest to OBOWIĄZKOWE.

 

W Gorlicach nie możemy rezerwować terminu wizyty telefonicznie ani przez internet. Nie jest możliwe także złożenie wnioski on-line, ponieważ w czasie składania wniosku jest pobierany odcisk z naszych palców.


Jak wcześnie trzeba przyjść, żeby być pierwszym w kolejce?

Sprawdziliśmy na własnej skórze, posiłkując się doświadczeniami znajomych. Ustawienie się pod urzędem o godzinie 6 miało być gwarancją pierwszego miejsca w kolejce: i było.

Dopiero około 6.30 (1 czerwca) pod urzędem zaczęli pojawiać się kolejni petenci. Ci, którzy przybyli najwcześniej deklarowali właśnie chęć skorzystania z usług punktu paszportowego. Około godz. 6.40 pod urzędem zaczęły pojawiać osoby zainteresowane załatwieniem sprawy w wydziale komunikacji.

Około godziny 8 rano wydanych było już około 20 numerków dla osób, które chciały właśnie w Dzień Dziecka złożyć wnioski paszportowe. Do wydziału komunikacji czekało już wtedy kilkadziesiąt osób z różnymi sprawami.

Pierwsi szczęśliwi petenci opuszczali dziś urząd po złożeniu wniosków paszportowych już kilka minut po godz. 8 rano.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jeśli rozwiążemy problem z uzyskaniem numerku i kolejkową samoorganizacją (tu emocji bywa bardzo wiele!), same formalności okazują się być niezwykle łatwe do dopełnienia.

 

Co zrobić, by uzyskać paszport?

Jeśli zdobycie numerku może być wyzwaniem to załatwienie formalności nie jest problemem. Obsługa przebiega bardzo szybko, jeśli tylko zgromadzimy wszystkie niezbędne w naszym przypadku dokumenty.

Co należy ze sobą mieć?

Tutaj wiele zależy od naszej osobistej sytuacji, ale podstawowych dokumentów jest niewiele. Jeśli staramy się o paszport dla osoby dorosłej, wówczas wystarczy przygotować:

  • zdjęcie spełniające określone prawem standardy
  • wypełniony wniosek paszportowy (uwaga: wniosku nie możemy pobrać przez internet, musi być wypełniony na odpowiednim kartoniku dostępnym w każdej chwili w urzędzie; jego wypełnienie trwa bardzo krótko)
  • dowód wniesienia opłaty za wydanie paszportu (dla osoby dorosłej jest to standardowo 140 zł; wiele osób może zaś korzystać ze zniżek; opłatę możemy szybko uiścić przy kasie w urzędzie, ale możemy to także zrobić z wyprzedzeniem płacąc przelewem internetowym – pamiętajmy wtedy o konieczności wydrukowania pełnego potwierdzenia wykonania przelewu).

 

W przypadku dzieci sytuacja się nieco komplikuje, ponieważ przy złożeniu wniosku muszą być obecni rodzice lub opiekunowie prawni. Jeśli dziecko ukończyło już 5 lat, także ono musi być obecne w urzędzie w czasie składania wniosku. Musimy przygotować:

  • zdjęcie spełniające określone prawem standardy,
  • wypełniony wniosek paszportowy,
  • dowód wniesienia opłaty (dla dzieci do 13 roku życia: 30 zł, dla osób w wieku 13-18 lat: 70 zł; opłata może być jednak niższa z ważną Kartą Dużej Rodziny; dodatkowo istnieją pewne wyjątki).

Szczegółowe informacje na temat wszystkich dokumentów i warunków ich poprawnego złożenia wniosku o paszport znajdziecie TUTAJ

W punkcie paszportowym w Gorlicach uzyskacie też wszelkie niezbędne informacje i pomoc w złożeniu wniosku. Dzięki temu procedura ta okazuje się w istocie prostą formalnością.

Potem już tylko 3-4 tygodnie oczekiwania i będziecie mogli cieszyć się nowym dokumentem.

 

AKTUALIZACJA 18 czerwca 2022

Dokładnie 16 dni: tyle czasu w naszym przypadku upłynęło od złożenia wniosku do chwili wydania nam lśniącego nowością dokumentu.

 

Źródło info: materiały własne, Małopolski Urząd Wojewódzki


Napisz komentarz
Komentarze
adam1 02.06.2022 12:45
Ciekawe, dlaczego ostatnio jest zwiększone zainteresowanie posiadaniem paszportu. W ostatnich 20 latach można było wyrobić paszport bez kolejek. Do większości krajów europejskich, nawet chyba Turcji, można jechać na dowód. Do Rosji i na Ukrainę to raczej nikt się nie wybiera. Może wszyscy chcą polecieć na egzotyczne wakacje na Dominikanę albo Malediwy

Czytelniczka 02.06.2022 08:18
Osobiscie skladalam wniosek i wystalam sie w kolejce pięć razy. Po odbior tez czekalam poniewaz odbiera co druga osoba w kolejce. Nie są to mity autorze tekstu tylko prawda. Są i tacy ktorzy sie lekko awanturują.

HellOKitty 01.06.2022 19:03
kiedy wybuchła wojna mogło być intensywnie, ale w Gorlicach jest tylko jedno stanowisko, więc mogło wiele osob podchodzic po kilka razy teraz raczej bez problemu powinno byc, rejestracja auta wydaje się byc wiekszym problemem i tu nie pomogły systemy internetowej czy telefonicznej rejestracji. kolejki były i pozostały no ale jak wszyscy chcą załatwic wszystko do południa, to nie dziwne ten urząd powinien byc czynny chociaż czasem w sobotę. dużo by to ułatwiło

Kunkowa 01.06.2022 15:21
Najszbciej i najtaniej to chyba samemu wyprodukować podobnie jak dziecko po co adoptować co swoje to Hej.

~~~~ja 01.06.2022 14:51
"Nie jest możliwe także złożenie wnioski on-line, ponieważ w czasie składania wniosku jest pobierany odcisk z naszych palców." a co z osobami, które kolejny raz składają wniosek, bo poprzedni paszport stracił ważność? Są też osoby, których odciski palców były pobierane przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty... Po co to za każdym razem? Nie wystarczy raz? Do tego jeszcze "wypełniony wniosek paszportowy (uwaga: wniosku nie możemy pobrać przez internet, musi być wypełniony na odpowiednim kartoniku dostępnym w każdej chwili w urzędzie; jego wypełnienie trwa bardzo krótko)" Ta jasne... tylko ktoś wie dlaczego? BIUROKRACJA I TYLE! Normalnie aż dziwne, że nie trzeba do Sącza jechać po odbiór jak dawniej.

Pass 01.06.2022 14:13
Jaki jest dzienny limit numerków?

m 01.06.2022 13:11
10 lat temu od ręki załatwiłem gdzie był punkt na 11 listopada.

Biurokracja 01.06.2022 12:33
A w innych cywilizowanych krajach takie sprawy zalatwiane online. W Pl czlowiek musi spedzic caly dzien zeby zlozyc prosty formularz

MrRed 01.06.2022 12:53
on-line odciski palców? no chyba nie przeczytałeś w ogóle tekst?

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!