Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Recitale dyplomowe absolwentów szkoły muzycznej drugiego stopnia. Pierwszy raz w Gorlicach!

Oceń

To będzie prawdziwa muzyczna uczta! W dodatku nie tylko dla melomanów, ale dla każdego, kto chce posłuchać doskonałych aranżacji klasycznych i rozrywkowych utworów. Na żywo, za darmo, dla wszystkich.
Recitale dyplomowe absolwentów szkoły muzycznej drugiego stopnia. Pierwszy raz w Gorlicach!
Autor: Fot. Zespół składający się z absolwentów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gorlicach/halogorlice.info ©

 

Sześć lat temu w naszym mieście powstała Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia, dlatego to właśnie w tym roku mury szkoły opuszczą pierwsi absolwenci. To duże wydarzenie nie tylko dla społeczności szkolnej, ale i dla całego powiatu, bowiem o otwarcie drugiego stopnia gorlickiej placówki starano się blisko 20 lat.

Do egzaminu praktycznego przystąpi ośmiu uczniów, wcześniej odbył się egzamin teoretyczny z historii muzyki lub kształcenia słuchu, który poszedł naprawdę świetnie – mówi z dumą Henryk Rąpała, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.


Teraz przyszedł czas na praktykę i otwarte egzaminy, w których – co ważne – będzie mógł wziąć udział każdy z nas. Recitale dyplomowe zaczynają się już dzisiaj (2 czerwca) koncertami akordeonowymi, ale w kolejnych dniach usłyszymy również uczniów kończących klasy skrzypiec, saksofonu, kontrabasu i fortepianu.

Cieszy mnie fakt, że większość naszych uczniów, których będziemy egzaminowali w najbliższych dniach, na poważnie wiąże swoją przyszłość z muzyką – chcą uczyć się dalej w akademiach muzycznych albo już tam studiują – podkreśla dyrektor.


Sześcioklasową edukację w gorlickiej szkole muzycznej II stopnia zaczęło w sumie 14 uczniów, jak mówi dyrektor, część po prostu zrezygnowała – z różnych względów. Dokładnie taka sama sytuacja jest w szkole pierwszego stopnia – zazwyczaj chodzi o to, że uczniowie nie są w stanie pogodzić edukacji w podstawówkach czy szkołach średnich z tą w szkole muzycznej.

Jest też drugi powód. W pewnym momencie niesłusznie dochodzą do wniosku, że skoro zawodowymi muzykami nie zostaną, to nie ma sensu kontynuowanie nauki w szkole muzycznej, która jednak dostarcza uczniom wielu uniwersalnych umiejętności i poszerza wiedzę, potrzebną w dalszym dorosłym życiu niezależnie od wykonywanego zawodu.

Trzeba być przede wszystkim systematycznym, pracowitym i zdolnym, żeby móc uczyć się jednocześnie u nas i nie mieć problemów z opanowaniem materiału w szkołach ogólnych. Obecnie w naszej szkole kształci się 141 dziewczyn i 92 chłopców – mówi dyrektor.

 

Wracając jednak do egzaminów. W najbliższy czwartek (2 czerwca) o godz. 17 w pięknych wnętrzach Dworu Karwacjanów w Gorlicach zaprezentują się akordeoniści – Jakub Knapik oraz Krystian Kosiński. Więcej informacji TUTAJ

W recitalu pojawią się dzieła solowe, w pełni ukazujące szerokie możliwości akordeonu koncertowego, jak i kompozycje kameralne w ciekawej obsadzie. Myślę, że dobór repertuaru od Bacha do Piazzolli pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie – przekonuje dyrektor.


O szczegółach kolejnych egzaminów będziemy Was informowali na bieżąco, ale już dzisiaj wiadomo, że skrzypce zostały zaplanowane na kolejny poniedziałek (6 czerwca). Koncert rozpocznie się o godz. 17 w Dworze Karwacjanów. Natomiast w kolejny piątek (10 czerwca) o godz. 16 w auli szkoły muzycznej usłyszymy fortepian i saksofon. Więcej informacji TUTAJ

 

 Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!