Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Kobiety w kamasze? Nowa ustawa Ministerstwa Obrony

Oceń

Od kilkunastu dni obowiązuje ustawa o obronie ojczyzny. Co to oznacza dla kobiet? Czy mogą być powołane do służby wojskowej?
Kobiety w kamasze? Nowa ustawa Ministerstwa Obrony
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Ustawa ta umożliwi wzmocnienie polskiej armii m.in. poprzez ponad dwukrotne zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., znaczący wzrost nakładów państwa na obronność oraz modernizacje techniczną wojska. Jak ocenia Ministerstwo Obrony ustawa po raz pierwszy konsoliduje i porządkuje wszystkie przepisy dotyczące Sił Zbrojnych.


Nowa ustawa o obronności

Kiedy szef MON Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński przedstawiali założenia ustawy o obronie Ojczyzny, mówili że tym jednym aktem chcą zastąpić kilkanaście innych pochodzących sprzed wielu lat. Nowe prawo ma także na celu zmodernizowanie armii, jej powiększenie i uczynienie lepiej przygotowaną do działań zbrojnych. Od razu też pojawiły się pytania, czy to oznacza powrót do zasadniczej służby wojskowej.

Błaszczak zaprzeczył.

Takie obawy odżyły jednak kilka dni temu, gdy ustawa weszła w życie. I znów politycy zaprzeczyli. To nie zakończyło sprawy, bo pojawiły się informacje, że do kwalifikacji wojskowej będą musieli się stawiać nie tylko mężczyźni, ale także kobiety w wieku od 18 do 60 lat.
 

Kobiety w armii

Z pogłoskami rozprawia się serwis prawo.pl. I wyjaśnia, że do kwalifikacji wojskowej są zobowiązani wyłącznie mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Ale przed komisją mogą stawić się także ochotnicy.

Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, które ukończyły 18 lat, a nie przekroczyły 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia – zauważa serwis prawo.pl.

Ustawa wskazuje, że kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę albo są studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia.


Serwis zaznacza, że stosowne rozporządzenie określi grupy kobiet, których dotyczy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Z powołaniem do wojska muszą liczyć się m.in.:

  • lekarki,
  • psycholożki,
  • tłumaczki,
  • weterynarki,
  • rehabilitantki,
  • radiolożki,
  • informatyczki.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej służbę wojskową pełniło 9 373 żołnierzy – kobiet, co stanowiło 8,3 % stanu ewidencyjnego żołnierzy zawodowych. Spośród łącznej liczby żołnierzy – kobiet 16,4 % (1 534) pełniło służbę na stanowiskach dowódczych oraz kierowniczych na różnych szczeblach dowodzenia.

News4Media/opracowanie Tomasz Stasiowski


Napisz komentarz
Komentarze
Karbid 02.06.2022 18:54
Ja jstem za pełnym uprawnieniem. Przymusowy pobór dla kobiet i mężczyzn od 18 roku życia. Skończą się tiktoki i ślepota od smartfonów i garbate plecy od komputera.

tralala 02.06.2022 11:59
BB też się załapie? Przecież widać, że ona biega jak osiemnastka.

ikujyhtgef 02.06.2022 18:56
... a wygląda jak ta druga kombinacja tych cyfr ;P

kpr 02.06.2022 10:50
Nie to znaczenia bo jak będzie "wojna" to wszyscy 18-60 będą wzywani "obowiązkowo"

Kremówka z serem 02.06.2022 10:30
i bardzo dobrze

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023