Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce? – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Quiz o Małopolsce z mocnym, gorlickim akcentem

Oceń

Już 10 czerwca, z okazji Święta Małopolski będą odbywać się różne uroczystości i wydarzenia, w których centrum będzie stała kultura, sztuka i ludzie zamieszkujący nasz region. Jednym z elementów obchodów jest możliwość wzięcia udziału w quizie. Najlepsi wygrają cenne vouchery.
Quiz o Małopolsce z mocnym, gorlickim akcentem
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Święto Małopolski to uroczystość obchodzona od 13 lat 10 czerwca. Datę tą wybrano w 2009 roku jako symboliczne upamiętnienie:

 • 30-lecia Mszy papieskiej na krakowskich Błoniach w trakcie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski,
 • 20-lecia wolnej Polski i 
 • 10-lecia Samorządu Regionalnego.

To okazja do spotkań i celebracji kultury i sztuki, która swoje korzenie ma właśnie w Małopolsce. W czasie obchodów odbędzie się gala, na której uhonorowani zostaną najbardziej zasłużeni mieszkańcy naszego województwa (Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie) odbędzie się także Małopolski Festiwalu Smaku (początek 12 czerwca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie).

Już za trzy dni, 10 czerwca, ruszy internetowy quiz wiedzy o Małopolsce.  Tu właśnie szczególnie interesujące akcenty związane z Gorlicami. Uwaga: warto zainteresować się tym testem, ponieważ do wygrania będą cenne nagrody, między innymi vouchery i bilety do atrakcyjnych miejsc w Małopolsce.

Gorliczanie powinni mieć łatwiej

Na stronie konkursowej, dostępnej >>>TUTAJ już teraz możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat regionu. To quiz wprowadzający: dzięki niemu możecie się przekonać, w jaki sposób ma wyglądać docelowy quiz z nagrodami. Jeśli formuła się nie zmieni, a tematyka pozostanie podobna, to Gorliczanie mają ogromne szanse na sukces. Dlaczego? Baza pytań pełna jest pytań, które powinny być bliskie właśnie mieszkańcom naszego regionu!

To bardzo miłe, kiedy w teście wiedzy o najciekawszych osobach i wydarzeniach związanych z Małopolską widzimy tak wiele odniesień do naszej małej ojczyzny, a w szczególności Gorlic i Biecza.

To, że postać Łukasiewicza może być w centrum pytań sugeruje już ilustracja wprowadzająca do testu. Obchodzimy rok Łukasiewicza, więc promowanie jego postaci i wynalazków wydaje się tego logiczną konsekwencją. Cieszy jednak, że organizatorzy konkursu tak wiele miejsca poświęcili właśnie tej ciekawej postaci, pytając Małopolan o wiele rzeczy, które dla nas wydają się oczywiste.

Chociaż przy każdym pytaniu otrzymujemy trzy podpowiedzi i mamy wybrać tą właściwą. Jesteśmy jednak pewni, że wielu z Was potrafi odpowiedzieć na poniższe pytania bez dodatkowych sugestii.

O co możecie zostać zapytani?

Oto przykładowe pytania, które pojawiają się w quizie treningowym, przygotowującym do testu, który zostanie otwarty 10 czerwca:

 • Kto wykonał lampę naftową według projektu Ignacego Łukasiewicza?
 • Gdzie pracował Łukasiewicz w czasie studiów?
 • Gdzie mieściła się jego pracownia?
 • Jakich niezwykłych gości zza oceanu miał rzekomo gościć Łukasiewicz?
 • Ile litrów ropy określa się mianem „baryłki”?
 • Co jest nazywane „knotem” w lampie naftowej?
 • Jaki tytuł nosił telewizyjny film dokumentalny o Ignacym Łukasiewiczu z 2009 roku?
 • Jak miała na imię jedyna córka Ignacego Łukasiewicza?
 • W czasie jakiej epidemii panującej w 1855 r. w Gorlicach I. Łukasiewicz dzięki ofiarnej pracy zaskarbił sobie wdzięczność mieszkańców?

 

Naszego powiatu dotyczy więcej pytań, m.in. to o to, jaki unikatowy w skali województwa produkt powstaje w Uzdrowisku Wysowa?

W quizie treningowym możecie brać udział wiele razy. W każdym podejściu zobaczycie 15 pytań i po kliknięciu wybranego wariantu odpowiedzi natychmiast dowiecie się, czy zaznaczyliście prawidłową opcję.

Czy ktoś z Was niedługo zgarnie vouchery?

Powodzenia!

 

Źródło info: UMWM


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!