Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Ku przestrodze. Nie wyleciał na wakacje przez... dowód osobisty

Oceń

39-letni mężczyzna przedstawił do kontroli granicznej unieważniony dowód osobisty. To już siódmy pasażer w ciągu miesiąca, który zamiast na urlop musiał wrócić do domu.
Ku przestrodze. Nie wyleciał na wakacje przez... dowód osobisty
Autor: Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

 

Tylko od początku maja funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach nie zezwolili na wylot z Polski siedmiu pasażerom, których dowody osobiste zostały unieważnione administracyjnie.

Ostatnią taką osobą był 39-latek z Wodzisławia Śląskiego, który miał zaplanowane wakacje w Bułgarii. Niestety podczas kontroli granicznej okazało się, że jego dokument został unieważniony przed organ wydający z powodu zmiany danych personalnych właściciela. Mężczyzna nie posiadał przy sobie paszportu, więc nie zezwolono mu na wylot z Polski.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek przed wakacyjnymi lotami, pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu ważności swoich dokumentów niezbędnych w czasie podróży – apelują strażnicy graniczni.


Przypominamy!

Każdy obywatel państw członkowskich UE, EOG i CH przy wjeździe i wyjeździe poza strefę Schengen jest poddawany szczegółowej odprawie granicznej. Dotyczy to także Polaków, którzy mają możliwość podróżowania na podstawie dowodów osobistych do krajów strefy Non Schengen, na przykład na Cypr, do Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bułgarii czy Chorwacji. Chyba nikogo nie dziwi fakt, że na unieważnionym dowodzie osobistym nie jest możliwy wylot z kraju. Dodatkowo, dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia, są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Pamiętajmy!

  • W sytuacji stwierdzenia podczas kontroli granicznej braku ważnego dowodu osobistego możliwe jest opuszczenie strefy Schengen na podstawie ważnego paszportu.
  • Zatrzymywanie przez funkcjonariuszy unieważnionego dowodu osobistego może mieć miejsce nie tylko podczas przekraczania granicy, lecz także w trakcie legitymowania czy kontroli ruchu drogowego.
  • Przed wybraniem się w podróż zagraniczną, warto więc upewnić się, czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony, nie tylko poprzez sprawdzenie daty ważności dokumentu.

Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji >>>TUTAJ

 

Źródło info: Karpacki Oddział Straży Granicznej


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a