Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Gorliccy licealiści wygrali debatę oksfordzką o Łukasiewiczu. Brawa!

Oceń

W minioną środę (15 czerwca) w rzeszowskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego odbyła się debata poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi. Gorliccy licealiści zwyciężyli siłą argumentów.
Gorliccy licealiści wygrali debatę oksfordzką o Łukasiewiczu. Brawa!
Autor: Fot. I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach

 

W minioną środę (15.06), uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, zwyciężyli w debacie poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi, która odbyła się w Rzeszowie! Właśnie tu, w I LO im. S. Konarskiegow – w popijarskim gimnazjum w latach 1832-1836 pobierał nauki I. Łukasiewicz.

Rywalizacja miała formę debaty oksfordzkiej. Debata taka przebiega w ściśle określonym schemacie: uczestnicy poznają tezę przewodnią, a następnie mają ją obronić lub obalić. Nie wybierają jednak dowolnie swojego stanowiska. Przystępujący do debaty muszą być przygotowani zarówno do obrony stanowiska zgodnego z założoną tezą, jak i stanowiska przeciwnego. Muszą więc wykazać się nie tylko wiedzą dotyczącą faktów, ale także umiejętnością rzetelnego argumentowania i oceniania pewnych zdarzeń.

Teza przewodnia debaty oksfordzkiej poświęconej Łukasiewiczowi brzmiała:

Działalność Ignacego Łukasiewicza na rzecz społeczeństwa polskiego była ważniejsza niż jego wkład w postęp technologiczny.

 

Uczniowie reprezentujący nasze miasto mieli niełatwe zadanie. Wylosowali bowiem stronę „opozycji”. Musieli więc przedstawić argumenty, które przeciwstawiały się wskazanej wyżej tezie. Oznaczało to, że musieli więc nie tylko zaprezentować swoją wiedzę na temat rozwoju technologicznego, który zawdzięczamy Łukasiewiczowi oraz informacje na temat jego aktywności jako działacza społecznego. Umiejętnie argumentując musieli pokazać, że praca związana z wynalazczością była zdecydowanie ważniejsza, niż inna aktywność Łukasiewicza. Jako Gorliczanie doskonale wiemy, że obydwa te obszary działań przenikały się nawzajem. 

 

Zespół w składzie:

  • Aleksandra Gurbowicz z klasy 3d
  • Mikołaj Mikrut z klasy 3d
  • Szymon Dobek z klasy 3d
  • Michał Buźniak z klasy 2d

walczył bardzo dzielnie.

 

Jak czytamy w relacji z wydarzenia:

Podczas pełnej emocji i zwrotów akcji dyskusji, gorliccy licealiści wykazali się wiedzą i ogromnymi umiejętnościami dyskusyjnymi. Na wydarzeniu obecni byli m.in. przedstawiciele władz Rzeszowa. Miasto Światła reprezentowali członkowie Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich z I LO w Gorlicach, z Dyrektorem Janem Drożdżem oraz opiekunem Jerzym Tomasikiem na czele.

 

Zwycięstwo drużyny z Kromera było bezapelacyjne. Profesjonalne jury podjęło w tym zakresie jednogłośną decyzję.
 

Źródło info: I LO im. Marcina Kromera/UM w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!