Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Miała być rezerwacja domku na wakacje, a jest zwykłe oszustwo. Mamy listę niebezpiecznych witryn

Oceń

Oszuści polujący na planujących urlopy już są aktywni. Pojawiło się oficjalne ostrzeżenie przed niektórymi stronami internetowymi rzekomo oferującymi nam noclegi. To zwykłe oszustwa.
Miała być rezerwacja domku na wakacje, a jest zwykłe oszustwo. Mamy listę niebezpiecznych witryn
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Przyjeżdżasz do wakacyjnej przystani, a jej nie ma

Znacie tę historię? Uwiedzeni pięknymi zdjęciami i niewygórowanymi cenami turyści zamówili mniej znane, ale dobrze oceniane kwatery wakacyjne. Dookoła nietknięta ręką człowieka przyroda, a w perspektywie przyjemny, kilkudniowy wypoczynek. Wszystko poza zasięgiem, bo na wakacje jedzie się odpocząć i nikt nie chce odbierać zaległych maili z pracy ani telefonów od szefa z pytaniem:

Jak tam urlop? Wypoczywasz? Bo my już tu na Ciebie czekamy!


Nic z tych rzeczy: rodzina, przyroda i kilka dni niezmąconego spokoju. Taki jest plan do momentu, w którym turyści podjeżdżają na miejsce wymarzonego urlopu, a w miejscu, w którym powinny stać obiecane drewniane domki nie ma niczego. Dosłownie niczego. Sprawdzają adres: zgadza się. Raz jeszcze próbują złapać zasięg, by na GPSie potwierdzić lokalizację: nowe miejsce, można było się pomylić. Można było, ale absolutnie nie popełniono błędu przy wybieraniu trasy.

Turyści popełnili go już w momencie wykupienia kwatery poprzez nowy, mało znany portal do rezerwacji. Stronę założyli oszuści, a wymarzony domek w górach nie istnieje. Po chwili zaczynają rozumieć, że stracili już pieniądze, a teraz stracą dużo czasu: najpierw poszukując alternatywnego miejsca na nocleg, a potem składając zeznania związane z oszustwem, którego padli ofiarą.

 

CERT Polska alarmuje: kolejni oszuści próbują złowić Wasze pieniądze

Jak czytamy w komunikacie na stronie CERT Polska:

Uważajcie w wakacje!

Cyberprzestępcy wykorzystują ten okres do tworzenia fałszywych kampanii podszywających się pod znane serwisy oferujące wynajem krótkoterminowy.

Poniżej prezentujemy listę niebezpiecznych domen, które udało nam się zidentyfikować. Bądźcie bezpieczni!


Mechanizm działania jest zazwyczaj podobny: oszuści zazwyczaj kradną zdjęcia faktycznie istniejących w sieci ofert i proponują konkurencyjne cery najmu. Czasem tworzą zdjęcia sami: lokalizacja, którą wybraliśmy po zdjęciach po prostu nie istnieje. Jeśli zdjęcia są ukradzione z faktycznie istniejących ofert możemy dać się złapać: w końcu nie jest niczym dziwnym wystawianie ofert najmu pokoi i domków letniskowych w wielu różnych serwisach. Ich polityka wewnętrzna powoduje, że niejednokrotnie ten sam pokój możemy wynająć w kilku różnych cenach. Polujący na okazje czasem tracą więc czujność i składają zamówienie na stronie, której autorzy nie mają nic wspólnego z ruchem turystycznym.

Jak wyjaśnia CERT Polska:

Ostrzegamy przed podszywaniem się pod portal @Airbnb!

Oszuści publikują ogłoszenia wynajmu na podrobionych wersjach serwisu, gdzie proponują atrakcyjne ceny. Ofiara po akceptacji rezerwacji otrzymuje FAŁSZYWĄ fakturę celem jej opłacenia.

Zawsze zwracaj uwagę na adres www!

 

Pieniądze przelane za pośrednictwem podrobionej witryny, na podstawie fałszywej faktury po prostu tracimy.

Na liście podejrzanych witryn, z których nie powinniśmy korzystać w czasie rezerwowania noclegów znalazły się m.in.:

  • airbnb-hostels.com
  • agoda-payment.com
  • airbnb-register.com
  • bookingregistration.com
  • wallapop.id56180093.com
  • booking-reserv.eu
  • airbnb-book.eu

...i wiele innych. Pełną listę opublikowaną przez KNF CSIRT znajdziecie na grafice poniżej.

 

 

Źródło info: CSIRT KNF

 


Napisz komentarz
Komentarze
dura lex 21.06.2022 22:20
Ryba psuje się od głowy. Dopóki którykolwiek z polityków nie pójdzie siedzieć za swoje machloje, dopóty trudno będzie osądzać innych. Tym i tym powinno się rękę up... w łokciu. Trudno, przykład musi być.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a