Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce?  – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A
Reklama Jagna Marczułajtis-Walczak – spotkanie w Gorlicach | 26 września 2022, godz. 16.30 – Dwór Karwacjanów i Gładyszów

Dziś zakończenie roku szkolnego. Miara sukcesu bywa różna

Oceń

Dzisiaj od rana tłumy pod szkołami. W morzu odświętnie ubranych uczniów, eleganccy nauczyciele. Dziś już nie będzie ocen, tylko uśmiechy. Szkolne urwisy z kwiatami i cichymi podziękowaniami, najlepsi z podniesionymi czołami po szczęśliwie zakończonej nauce.
Dziś zakończenie roku szkolnego. Miara sukcesu bywa różna
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Nadszedł czas odpoczynku

Odliczali uczniowie, odliczali nauczyciele. To właśnie dzisiaj, 24 czerwca nastał upragniony przez nich dzień: oficjalne zakończenie roku szkolnego!

Chociaż już od wielu dni wiedzą, jakie oceny pojawią się na ich świadectwach, tak naprawdę to dopiero dziś odetchną z ulgą.

Dzisiejsze spotkanie oficjalnie kończy wielomiesięczne wysiłki: by nauczyć się nowych rzeczy, by pogłębić swoją wiedzę, by poprawić swoje zachowanie...

 

Miara sukcesu jest różna dla uczniów...

Ilu uczniów, tyle różnych celów. Wyznacznikiem sukcesu nie zawsze jest najwyższa ocena. Czasem to dłuższa chwila koncentracji, zadanie doprowadzone do końca. Dla niektórych to 45 minut spokoju, w czasie których spokojnie siedzą, słuchają i uczestniczą w lekcji w sposób zaplanowany przez nauczyciela. Grzecznie.

Czasem sukcesem jest nawet samo pokonanie strachu przed pójściem do szkoły, dotarcie do jej progu, a następnie przekroczenie go.

Wyzwania są różne, tak jak różna powinna być miara sukcesu, który dziś osiągnęło bardzo wielu uczniów – nie tylko Ci, którzy wrócą do domu z nagrodami i świadectwami z wyróżnieniem.

 

...różna dla nauczycieli

Dzisiaj wielu z uśmiechem przyjmuje podziękowania i okolicznościowe kwiaty. To radość z zakończenia roku szkolnego i nadzieja na to, że ich wychowankowie osiągną w przyszłości sukces.

Dla niektórych nauczycieli sukcesem jest jednak dotrwanie do dzisiejszego dnia w tym zawodzie. Powiedzmy wprost: pytanie o to, czy płaca nauczycieli szkół publicznych zasługuje na miano godnej od wielu lat budzi kontrowersje. Teraz problem ten zaczyna być coraz silniej odczuwalny. Chcemy dobrej szkoły, ale bez nauczycieli – przewodników nawet najlepsi uczniowie mają mniejsze szanse powodzenia.

Powołaniem nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć sobie sens porannego wstawania i zmagania się ze stresem i wyzwaniami dnia codziennego. Powołaniem nie zapłacimy za zakupy. Dzisiejszy dzień obfituje w uśmiech, ale niejednokrotnie także pytania: czy od września nadal będą nauczycielami, czy też zmienią zawód?

Ten problem nasila się i przyjmuje postać pogłębiających się problemów kadrowych w szkołach.

Miejmy nadzieję, że dobrzy nauczyciele, których pamiętamy i podziwiamy, wytrwają na tej niełatwej drodze. Chcielibyśmy wkrótce znów pisać o dumie z uczniów, których nauczyciele zachęcają do zdwojonego wysiłku, który jest jedyną, pewną drogą do sukcesu.


Napisz komentarz
Komentarze
Pracodawca 24.06.2022 11:46
I później w pracy szefowie mają ciężko, bo pracownik uważa, że samo przyjście do pracy to sukces. Niestety w życiu liczą się wyniki w pracy..a nie chęci do ich wykonania.

ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023