Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Jeśli się nie powstrzymamy, to... Władze Biecza apelują o oszczędne gospodarowanie wodą

Oceń

W piątek (24 czerwca) władze Biecza wystosowały apel do wszystkich mieszkańców, którzy korzystają z gminnej sieci wodociągowej. Oszczędności są koniecznością, a powinny stać się normą. Okresowy spadek ciśnienia wody może być tylko początkiem problemów, których przyczyną jest susza.
Jeśli się nie powstrzymamy, to... Władze Biecza apelują o oszczędne gospodarowanie wodą
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Apel do Mieszkańców o oszczędzanie wody

Na stronie Urzędu Miejskiego w Bieczu pojawił się apel o następującej treści:

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz okresem bezdeszczowym prosimy o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody pobieranej z gminnej sieci wodociągowej. Apelujemy o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów spożywczych i socjalnych oraz ograniczenie używania wody do podlewania trawników, ogrodów, mycia samochodów oraz napełniania przydomowych basenów.

Nieoszczędne korzystanie z wody może spowodować obniżenie ciśnienia wody w sieci i doprowadzić do przerw w dostawie wody.

Liczymy na zrozumienie zaistniałej sytuacji i dziękujemy za wyrozumiałość

 

Chociaż większość mieszkańców gminy Biecz korzysta z własnych ujęć wody, tzn. studni kopanych i głębinowych, to coraz więcej osób ubiega się o podłączenie do gminnej sieci wodociągowej. To duży komfort i pewność co do jakości wody dostarczanej w ten sposób. Niestety, sieć ma swoje ograniczenia, o czym przekonuje się wielu z nas, także w innych regionach powiatu, szczególnie w czasie upałów i podczas awarii.


Problemy będą coraz częstsze i coraz poważniejsze

Problem suszy nie dotyczy tylko gminy Biecz, ale powinien być traktowany jako troska nas wszystkich. Nieracjonalne zużycie wody może prowadzić do utraty wody niezbędnej nawet do podstawowych celów. Jeśli korzystamy z sieci wodociągowej bez ograniczeń, to nie tylko skazujemy się na wyższy rachunek. Dużo poważniejszym problemem jest ryzyko ograniczenia zasobów wody pitnej w sieci, a w konsekwencji coraz częściej powracający problem braku dostępu do wody w ogóle.

Czy czeka nas ścisłe jej wydzielanie?

Jak opisuje urząd miejski w Bieczu, obecnie większość mieszkańców gminy korzysta z własnych ujęć, a istniejąca sieć wodociągowa zaopatruje aktualnie w wodę  832 obiekty.  Woda dostarczana jest z:

 • ujęcia wody na Wapniskach z rejonem źródliskowym,
 • stacji uzdatniania wody przy ul. Załawie w Bieczu,
 • ujęcia wody przy ul. Bochniewicza w Bieczu,
 • ujęcia wody przy ul. Tysiąclecia w Bieczu,
 • ujęcia wody w Libuszy.

Łączna, dobowa produkcja wody wynosi 150 – 200 m3.
 

Gmina stara się podnosić wydajność sieci, ale to nie wystarczy

Gmina chwiali się licznymi przedsięwzięciami na rzez poprawy sytuacji w zakresie sieci wodociągowej, m.in.:

 • przeprowadzeniem remontu stacji uzdatniania wody w Bieczu na Załawiu i montażem zbiorników na wodę w Bieczu,
 • budową sieci kanalizacji wodociągowej w rejonie ulic: Przedmieście Dolne, Kolejowej, Kazimierza Wielkiego, i Polna oraz przyłączeniem do sieci wodociągowej 22 budynki,
 • przygotowaniem projektu zadania pt. „Budowa sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Gminy Biecz – etap I”, dzięki któremu w najbliższym czasie w regionie pojawi się stacja uzdatniania wody wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą na terenie ujęcia wody „Wapniska”,
 • przebudową i budową sieci wodociągowej w Bieczu przy ul. Podwale (od skrzyżowania z ul. Krzemińskiego do ujęcia wody „Wapniska”),
 • przebudową i budową sieci wodociągowej na ul. Kazimierza Wielkiego,  ul. Królowej Jadwigi i ul. Parkowej w Bieczu,
 • realizowaną właśnie budową sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej na terenie osiedla „Słoneczne Wzgórze” w Bieczu. 

Nie ma jednak znaczenia ile tego typu projektów będzie realizowanych, jeśli w parze z budową nowej infrastruktury nie będzie szła nasza świadomość i umiejętność oszczędzania wody. To nie tylko kwestia ograniczania zużycia wody w tak upalne dni jak dzisiaj. To także kwestia naszych codziennych wyborów: tego, co jemy, tego, w co się ubieramy, tego, w jaki sposób się przemieszczamy.

Jeśli chcecie przypomnieć sobie, w jaki sposób można na co dzień oszczędzać wodę, przypomnijcie sobie projekt zrealizowany przez Ekobohaterów z Kromera. Przypomnijmy, że gorlicka młodzież przeprowadziła w minionym roku szkolnym niesamowity projekt na ulicach naszego miasta. Była to szeroko zakrojona akcja promocyjna, której celem było podnoszenie świadomości mieszkańców naszego regionu na temat konieczności i możliwości oszczędzania wody.

>>>Ekobohaterzy z Kromera ożywili gorlicki Rynek! [FOTO]

>>>Są w finale, będą walczyć o zwycięstwo. Ekobohaterzy z Kromera jeszcze Was zaskoczą

 

Źródło info: UM w Bieczu
 


Napisz komentarz
Komentarze
Aa 27.06.2022 20:08
Płacimy pieniądze za wodę i gdzie one są. Na Korczynie taki problem pojawia się już parę lat.

Aa 27.06.2022 10:38
Tym razem to wina pogody a nie naszych władz

ja 27.06.2022 09:27
mauzer 600litrów poszukiwany

Ppp 26.06.2022 20:49
To duży komfort i pewność co do jakości wody dostarczanej w ten sposób. Ale sie ubawiłem.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a