Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Mieli zmieniać nazwę ulicy, ale tego nie zrobili. Na razie nie...

Oceń

W planie dzisiejszej sesji Rady Miasta widniał bardzo interesujący punkt: zmiana nazwy pewnej ulicy położonej w obrębie miasta. Do głosowania jednak nie doszło. Dlaczego?
Mieli zmieniać nazwę ulicy, ale tego nie zrobili. Na razie nie...
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Dzisiejsze obrady sesji Rady Miasta rozpoczęły się od niezwykle ciekawego i ważnego dla wielu mieszkańców tematu: zmiany nazwy ulicy. Uchwała była zapowiedziana w dość zwięzły sposób:

w sprawie nadania nazwy ulicy na terenie Miasta Gorlice.

 

Radni rozpoczęli jednak dzisiejsze obrady od głosowania nad usunięciem tego punktu z planu obrad.

Dlaczego?

 

Mieszkańcy się sprzeciwiają

Przedmiotem głosowania miało być nadanie nowej nazwy ulicy położonej w obrębie miasta. Chodziło o propozycję zmiany jednej z ulic bocznych ul. Łokietka na ulicę Widokową. Do głosowania nad propozycją tej zmiany jednak nie doszło. Jeszcze przed obradami część mieszkańców ul. Łokietka zgłosiła swój sprzeciw. Radni i mieszkańcy wyrazili wątpliwości i nie chcieli wyrazić zgody na proponowaną zmianę.

Burmistrz zawnioskował o usunięcie punktu z planu dzisiejszych (30 czerwca) obrad.

Jak wyjaśniał zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz:

(...) część mieszkańców ulicy Łokietka bocznej złożyła u nas wniosek o zmianie nazwy ulicy na ul. Widokową. My pierwotnie proponowaliśmy, żeby dzisiaj ten temat procedować, jednak po rozmowie z Państwem Radnymi jak i po informacjach z mieszkańcami stwierdziliśmy, że zasadne będzie globalne podejście do tematu zmiany nazw ulic. Te tereny, które my uwalniamy pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne sprawia, że mamy szereg ulic tzw. ulic bocznych. Jest to zarówno problem ul. Łokietka, ul. Kościuszki, ul. Stróżowskiej jak i szeregu ulic na terenie miasta.

Poproszę Wydział Inwestycji , dział Planowania Przestrzennego o przygotowanie [listy] ulic newralgicznych (...) żebyśmy zaproponowali kompleksowo zmianę i nadanie nazw tych ulic bocznych. Myślę, że na przyszłość, uwalniając kolejne tereny inwestycyjne i tworząc ulice boczne automatycznie będziemy wnioskować o nadawanie konkretnych nazw.

 

Wszystko po to, by uniknąć niepotrzebnego zamieszania i by pojawił się porządek w numeracji kolejnych budynków. Co więcej, pojawiło się także stwierdzenie, że błędem było nazwanie ulic w obrębie Osiedla Królów nazwami Miodowej i Spacerowej, a nie kontynuowanie klucza związanego z władcami Polski.

 

Zmiany są jednak konieczne i raczej ich nie unikniemy

Po tych rozmowach jasnym stało się, że zmiana musi zostać przeprowadzona inaczej: w szczególności z uwzględnieniem stanowiska mieszkańców, ale także w jak najlepszym interesie miasta, jako organizatora przestrzeni publicznej.

W związku z reakcją na propozycję mieszkańców, którzy pragną pozostać mieszkańcami „Łokietkowa”, problem powróci na forum Rady Miasta w przyszłości. Już teraz warto jednak zadać sobie pytanie nie tylko o koszt administracyjny pewnych zmian, ale także ich sens. Czym innym jest nazywanie nowych ulic, a czym innym tworzenie przymusowo nowego ładu, który burzy wieloletnie, tradycyjne rozwiązania, do których wielu z nas przywykło i w których jako mieszkańcy doskonale się orientujemy.

To także kwestia tworzenia (lub burzenia) pewnej tożsamości zbiorowej, na którą wpływa często fakt zamieszkiwania przy konkretnej ulicy. Doskonałym dowodem na to są popularne książki Urszuli Karasińskiej, która opisuje kolejne ulice i ich mieszkańców.

Nazywanie ulic jest dużym wyzwaniem: które nazwy warto zostawić? Które powinny zostać zmienione? Które osoby zasługują na takie wyróżnienie, a które powinny jednak poczekać i być może zostać uhonorowane w inny sposób?

Jako przykład ulic, które wymagają uporządkowania nazewnictwa wskazano m.in. ul. Kościuszki, Stróżowskiej czy Łokietka. Czy zamieszkujące tam osoby zgodzą się na zmianę? A może będzie ona tylko pozornym sposobem na uporządkowanie map, a faktycznie doprowadzi do niepotrzebnego chaosu?

 

Pytania odsunięte w czasie

Chociaż do przemianowania nazwy bocznej ulicy Łokietka dzisiaj nie doszło, faktycznie jest to problem odsunięty w czasie, chwilowo przemilczany. Czy pojawią się akcje protestacyjne mieszkańców? Może płomienne petycje: kto „za”? Kto „przeciw”?

Warto przypomnieć tutaj przykład moszczenicki, w którym poszukiwano nazw dla ulic, które dotychczas ich nie miały. Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce, zbierali głosy poparcia i aktywnie uczestniczyli w całej akcji.

Czy mieszkańcy Gorlic zgodzą się na proponowane przez niektórych zmiany? Czy na mapie miasta pojawią się nowe osiedla, których nazwy będą spójne tematycznie? A może zmiany będą dotyczyły tylko tych tras, które dopiero się pojawią?

Odpowiedzi przyniesie nam przyszłość, już teraz jednak możemy się domyślać, którzy mieszkańcy mogą się zastanawiać nad tym, przy jakiej ulicy będą mieszkali za kilka lat.


Napisz komentarz
Komentarze
Raczej nie inaczej 01.07.2022 13:21
Jak w ranczo - zamiast ulicy Sosnowej ma byc ulica " cztery buki" - a co zle brzmi?

brzoza 01.07.2022 07:15
powinna być jakaś "Alternatywa"

Tomek 30.06.2022 22:44
Ulica Widokowa byla zaproponowana przez wlascicieli działek drogi bocznej od ulicy Łokietka gdzie nie ma jeszcze nadanych numerów. Nie obejmowała ona zmiany numerow i nazwy już istniejącej. Jest to nazwa wymyślona przez wlascicieli działek ze względu na położenie tej ulicy. Mieszkancy nie zostali poinformowani o jaki odcinek drogi jest złożony wniosek. Szkoda ze wladze miasta nie poinformowaly rzetelnie osób mieszkajacych na ulicy Łokietka i wszystko odbywa sie bez konsultacji z osobami skladajacymi wniosek. Ulica Widokowa jest to odcinek drogi ok 500 metrow gdzie jeszcze nikt nie mieszka.

Betti 30.06.2022 20:48
Ulica covidowa Better

ja 30.06.2022 14:44
jeszcze nie mamy ul prezesa......Glapińskiego

MrRed 30.06.2022 14:49
masz na myśli ulicę im. Stopy Procentowej? a może imienia inflacji? odpowiadając na pytanie dlaczego jeszcze jej nie ma powiem krótko: nie stać nas

~~~~ja 30.06.2022 16:05
Jeżeli zmieniać to tylko "Szczawiowa" tak swojsko brzmi a i od razu portfele zrobią się pełniejsze.

*ja 30.06.2022 20:47
Może być "Mirabelkowa"

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023