Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ogrody Angelika Zych – projektowanie ogrodów | ogrody | tereny zielone | rabaty | wizualizacje
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Crossminton czyli wytrzymałość, szybkość i refleks

Oceń

Jeśli nie wiesz, czym jest crossminton, zachęcamy do nadrobienia informacji w tym zakresie. A jest się od kogo uczyć! W świecie tej dyscypliny Gorliczanie mają godnego reprezentanta: z zakończonych właśnie Mistrzostw Świata medal w kategorii 60+ przywiózł Jerzy Knot.
Crossminton czyli wytrzymałość, szybkość i refleks
Autor: Fot. UM w Gorlicach

 

Dyscyplina, którą jest crossminton jest dość młoda, ale już zgromadziła wokół siebie rzeszę zawodników, którzy zafascynowani tą dyscypliną rozwijają ją prężnie na całym świecie.


Nie wydasz milionów na sprzęt, ale żeby osiągnąć sukces musisz wylać dużo potu!

Crossminton, znany także jako speed badminton to dyscyplina będąca zmodyfikowaną formą tradycyjnego badmintona.

Czym się różni?

Ograniczonymi wymaganiami sprzętowymi: nie potrzebujemy siatki, a jedynie kometkę (speeder) i rakietki przeznaczone do tej gry. Są one nieco inne od tradycyjnych rakietek do badmintona: mają bardziej wydłużony kształt. Poza tym jednak mają to samo zadanie, co w badmintonie: umożliwiać odbijanie kometki na stronę przeciwnika. Speeder także ma nieco inne parametry, niż tradycyjna lotka. Dzięki temu rozgrywka jest szybsza i bardzo dynamiczna.

To, czym crossminton różni się od badmintona jest jednak przede wszystkim pole gry.

To ma kształt dwóch kwadratów (w rywalizacji seniorów każdy o boku 5,5 metra) oddalonych od siebie o 12,8 metra. Zadaniem rywali jest przebijanie kometki na pole przeciwnika. Punkt zdobywamy wtedy, gdy przeciwnik nie obroni swojego pola, a kometka uderzy o ziemię na obszarze jego kwadratu.

Proste?

Tak, do momentu, w którym nie przekonacie się, jak dużym wyzwaniem może się okazać na początku przebicie lotki na taką odległość!

Crossminton to gra wymagająca sprawności, szybkości, siły, refleksu i żelaznej kondycji. Wymiany mogą być bardzo długie i wyczerpujące.

 

Wie o tym Gorliczanin: Jerzy Knot

Gorliczanin niedawno uczestniczył w Mistrzostwach Świata w Crossmintonie, które odbywały się w Zagrzebiu. W zawodach wzięło  udział 364 zawodników z 23 krajów świata. Walczyli oni o medale w 17 kategoriach indywidualnych i 11 deblach/mikstach.

Dzięki zwycięstwu nad Jiřím Novákiem (Czech), Ericem Tanca (Francja), Norbertem Richterem (Niemcy) oraz Slobodanem Jerkovićem (Serbia) reprezentujący Polskę i Gorlice Jerzy Knot zdobył brązowy medal mistrzostw.

Gorliczanin jest aktywnym sportowcem od wielu lat, a promocja dyscypliny, którą jest crossminton była prowadzona m.in. w czasie Gorlickiego Wieloboju Sportowego, gdzie wieku zawodników mogło poznać tę dyscyplinę. W tegorocznej edycji także możecie wziąć udział w tej dyscyplinie i po prostu spróbować swoich sił.

Zawody w cyklu Gorlickiego Wieloboju Sportowego w crossmintonie zaplanowano na 22 października.

 

Źródło info: GWS, UM w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023