Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Czy Gorlice można oczyścić z nadmiaru reklam? Przykład z góry już idzie [ANKIETA]

Oceń

Kilka dni temu w Krakowie dokończono wielkie odliczanie. Pierwszego dnia lipca skończył się dwuletni okres przejściowy, w którym tablice i urządzenia reklamowe reklamowych miały zostać dostosowane do przepisów tzw. uchwały krajobrazowej. Wiele z banerów usuwano pospiesznie w ostatniej chwili, ale efekt już teraz jest widoczny.
Czy Gorlice można oczyścić z nadmiaru reklam? Przykład z góry już idzie [ANKIETA]
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Gorlice to nie Kraków, ale skoro przykład idzie z góry to może skorzystamy?

Kraków często opisywany jest jako piękny, unikatowy i bardzo malowniczy. Cóż, że pełen smogu, cóż, że wiele kamienic domaga się odnowienia i odmalowania! To reklamy i billboardy wszelkiej maści były często opisywane jako symbole oszpecania tego miasta.

W związku z licznymi apelami o zachowanie jak najlepszego wizerunku miasta, radni wzięci sprawy w swoje ręce i podjęli decyzję. Nowe prawo zwane uchwałą krajobrazową powoduje, że przedsiębiorcy, którzy chcą się reklamować na terenie Krakowa muszą teraz przed montażem reklamy sprawdzać, jaka forma i jaki gabaryt nośnika reklamowego jest dozwolony w konkretnej strefie.

Jak poinformował UM w Krakowie:

W wyniku działań Zarządu Dróg Miasta Krakowa (odpowiadającego za reklamy w pasie drogowym), od początku obowiązywania uchwały krajobrazowej usunięto ponad 1500 reklam, a w drodze prowadzonych postępowań za nielegalne zajęcie pasa drogowego, interwencji, braku możliwości kontynuacji decyzji zezwalającej na zajęcie – liczba decyzji o odmowie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wyniosła 862.

 

Okres przejściowy minął 1 lipca 2022 – będą kary

Jeśli w określonym uchwałą terminie nie zostały usunięte bądź dostosowane nośniki reklamowe, przedsiębiorcy muszą liczyć się z czekającym ich postępowaniem administracyjnym. W jego efekcie może na nich zostać nałożona kara pieniężna. Jej wysokość to 122 zł dziennie (z odsetkami) za każdy metr kwadratowy szyldu, tablicy, reklamy bądź urządzenia reklamowego, który nie jest zgody z zapisami uchwały krajobrazowej.

Kary są jednak mniej ważne, niż to, co dzięki uchwale udało się już osiągnąć: to oczyszczenie miasta z banerów, których liczba przekracza często granice zdrowego rozsądku. Nie chodzi tylko o to, że reklamy zasłaniają piękne miejsca, widoki czy budynki. To też elementy, które mocno rozpraszają kierowców, co może prowadzić do wielu stłuczek. Reklamy mogą też utrudniać orientowanie się w przestrzeni.
Miasto, które może się podobać bez reklam, usiane takimi obiektami po prostu staje się nieprzyjazne i krzykliwe.

Nie o taką przestrzeń walczymy dla siebie i swoich bliskich. Nie tylko w Krakowie, ale i w Gorlicach.


Podobną uchwałę ma też m.in. Warszawa: w czym Gorlice są gorsze?

W tym przypadku nie powinniśmy się czuć gorsi. Czyszczenie przestrzeni z reklam to bolączka wielu miejscowości. Odczuwamy to być może nawet silniej niż mieszkańcy dużych miejscowości, ponieważ nagromadzenie szyldów na mniejszym obszarze powoduje u nas w niektórych miejscach prawdziwe morze banerowo-reklamowe, przez które trudno przepłynąć ze spokojną głową.

Doskonale odczuwamy to szczególnie w okresie kampanii wyborczych, kiedy to każda dostępna przestrzeń reklamowa zionie w naszą stronę twarzami, twarzyczkami, uśmiechami i retuszami, które mają nas przekonać do tego konkretnego kandydata!

Chętnie je rozwieszają, ale usuwanie twarzy przychodzi z wyraźnym oporem. Mimo przepisów, niejednokrotnie trzeba się upomnieć o to, by zgodnie z prawem usunięte zostały kolejne niespełnione obietnice. Reklamy innego typu mają łatwiejsze życie. Czasem dostają „dożywocie” – niektóre z szyldów towarzyszą nam od lat: wytarte, wypłowiałe, już od dawna o niczym nie informują, ale tablice z nimi wtopiły się w krajobraz tak mocno, że bez nich moglibyśmy się wręcz poczuć nieswojo.

A przecież można inaczej...
 

Jak się reklamować, by było estetycznie?

W reklamie siła!

Nie mamy co do tego wątpliwości. Musimy jednak przyznać, że jako autorzy portalu informacyjnego doskonale wiemy, że reklama przesadzona i nieestetyczna może zrobić więcej szkody, niż pożytku. Bez niej jednak wiele projektów po prostu nie ma szans powodzenia.

Reklamować się więc trzeba i warto, ale należy to robić z głową i pomysłem. Czy to samo, co działa w sieci internetowej dotyczy przestrzeni miejskiej?

Wydaje się, że tak!

Estetyka właśnie powoduje, że w niektórych krajach istnieją dodatkowe, szczegółowe wymogi związane z reklamami. W niektórych miejscach przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić na wszystko, co im w duszy reklamodawcy gra. Są kampanie, które przed wprowadzeniem na banery w mieście są analizowane przez plastyka miejskiego bądź podmiot odpowiedzialny za kontrolę takich informacji. Reklama zostaje zatwierdzona tylko wtedy, gdy jej styl i kolorystyka współgra z istniejącą architekturą lokalną. 

Różne miasta, różne reklamy, ten sam produkt.

Czy uważacie, że taka uchwała powinna być wprowadzona także i u nas? Które powierzchnie reklamowe powinny zniknąć z naszego miasta, a gdzie reklamy zupełnie Wam nie przeszkadzają?

A może chodzi o to, że styl reklam na obecnym polskim rynku po prostu promuje estetykę, która Wam nie odpowiada?

Gdyby tak wyobrazić sobie drogę do Zakopanego bez jakichkolwiek billboardów na trasie dojazdowej. Dziś? Nie do pomyślenia, ale może w przyszłości?

A może już teraz powinny pojawić się pewne zmiany, które przed kolejną kampanią wyborczą, pozwolą ochronić przyszłych kandydatów przed niechęcią wyborców?

Źródło info: krakow.pl, materiały własne


Napisz komentarz
Komentarze
litosci 11.07.2022 19:30
zacznijcie od siebie hipokryci

Bartekk 10.07.2022 19:33
Ten portal również przydałoby się oczyścić z nadmiaru reklam wtraconych pomiędzy treści informacyjne bo często trudno doszukać się dalszej części reportażu.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!