Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Ze świętym Krzysztofem bezpiecznie do celu. Dziś poświęcenie pojazdów przy świątyniach

Oceń

Czy wiecie dlaczego św. Krzysztof jest patronem kierowców i osób pozostających w podróży? Zapraszamy Was do lektury opowieści o świętym Krzysztofie, która tłumaczy to powiązanie.
Ze świętym Krzysztofem bezpiecznie do celu. Dziś poświęcenie pojazdów przy świątyniach
Autor: halogorlice.info ©

 

Kiedy i gdzie poświęcenie pojazdów?

W parafii w Zagórzanach poświecenie pojazdów z racji wspomnienia św. Krzysztofa odbędzie się dziś (24 lipca) po każdej Mszy św.

W gorlickiej Bazylice poświęcenie pojazdów mechanicznych będzie odbywało się po Mszach św. o godz. 8.30, 18.00 i 20.00. Dodatkowo po każdej Mszy św. będą zbierane do puszek ofiary na środki transportu dla misjonarzy. Niech to będzie nasze podziękowanie za bezpiecznie przejechane kilometry.

Przy kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach błogosławieństwo pojazdów będzie odbywać się po każdej Mszy św. będziemy błogosławić pojazdy mechaniczne i modlić się w intencji kierowców. 

Jak czytamy na stronie parafii:

Po błogosławieństwie na zakończenie Mszy św. kapłani przejdą przez parking kropiąc pojazdy wodą święconą. W miarę możliwości bądźmy obok swoich samochodów i po pokropieniu wodą święconą uczyńmy znak krzyża. Wychodząc z kościoła można złożyć do puszek dobrowolną ofiarę, która będzie wyrazem wdzięczności za każdy bezpiecznie przejechany kilometr. Zebrane fundusze zostaną przekazane na zakup środków transportu dla misjonarzy.

Na stronie internetowej kościoła A. Boboli w Gorlicach czytamy, że za tydzień rozpocznie się 23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Niesiemy narodom pokój Chrystusa”. 

W niedzielę (24 lipca) będziemy modlić się w intencji kierowców i poświęcimy pojazdy. Przy okazji poświęcenia pojazdów będzie można złożyć ofiarę do puszek jako wyraz wdzięczności za bezpiecznie przejechane kilometry. „Akcja św. Krzysztof” to 1 gr za 1 km na środki transportu dla misjonarzy jako Twoje podziękowanie za szczęśliwe podróże.

Podobna informacja pojawia się na stronie parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku.

Przy okazji poświęcenia pojazdów będzie można złożyć ofiarę do puszek jako wyraz wdzięczności za bezpiecznie przejechane kilometry, w ramach akcji jeden grosz za jeden kilometr. W ramach tej akcji, młodzież KSM będzie po Mszach św. rozdawać ulotki propagujące trzeźwość wśród kierowców, jako dokończenie projektu realizowanego razem z Urzędem Miasta Gorlice.

W parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej zaproszenie w szczególności dla użytkowników nowych samochodów i tych używanych, co do których nie mamy pewności, że zostały poświęcone:

W następną niedzielę do puszek można będzie złożyć ofiarę na misje, jako podziękowanie za szczęśliwie przejechany samochodem rok. Akcja misyjna nosi nazwę „1 grosz za jeden przejechany kilometr”.

Szczególne uroczystości w Bieczu: wybierzecie św. Krzysztofa, czy św. Annę?

Za tydzień po każdej Mszy świętej poświęcenie pojazdów, z racji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców.

W przyszłą niedzielę w Bieczu odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Anny – Patronki klasztoru i parafii OO Franciszkanów w Bieczu. 

Sumie odpustowej o godz. 11.30 będzie przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Ks. Bp Jan Wątroba, który dokona poświęcenia witraża św. Anny oraz zainauguruje obchody jubileuszu 400-lecia przybycia Braci Mniejszych do Biecza. 

Legenda o św. Krzysztofie

Św. Krzysztof był męczennikiem podczas prześladowania Decjusza (III w.). Jest wiele sprzecznych legend na jego temat, między innymi, że był barbarzyńcą z rodu olbrzymów psiogłowców i pustelnikiem syryjskim. Czyniąc pokutę przenosił podróżnych przez rzekę (również Dzieciątko Jezus).

Legenda głosi, że Krzysztof pewnej nocy usłyszał głos Dziecka, proszącego o przeniesienie na drugi brzeg rzeki. 

Kiedy wziął Dziecię na ramiona, odczuł ogromny ciężar, który go przytłaczał do tego stopnia, że zdawało mu się, iż zapadnie się w ziemię. Zapytał więc: Kto ty jesteś, Dziecię? I otrzymał wówczas odpowiedź: Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Według tego opowiadania, Jezus miał mu wtedy też przepowiedzieć rychłą śmierć męczeńską.

Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżnych, a także kolejarzy, rycerzy, poszukiwaczy skarbów i żeglarzy.


Napisz komentarz
Komentarze
101c 24.07.2022 16:37
brak rozsądku (rozumu)nie pomoże nawet poświecenie auta

🇵🇱 24.07.2022 11:35
Zachowaj te światłe uwagi dla siebie albowiem nie jesteśmy ich godni

dsdf 24.07.2022 09:21
znowu gorlickie średniowiecze w natarciu

T 25.07.2022 09:12
III w. to starożytność a nie średniowiecze.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a