Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Ulga dla pracujących seniorów: jak z niej skorzystać?

Oceń

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku tego roku, osoby są już w wieku emerytalnym, a jednocześnie nie zrezygnowały z aktywności zawodowej mogą skorzystać z ulgi w postaci PIT-0.
Ulga dla pracujących seniorów: jak z niej skorzystać?
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Wspomniana ulga (PIT-0) dotyczy kobiet, które ukończyły 60 rok życia i mężczyzn, którzy ukończyli już 65 lat. Nie ma przy tym znaczenia, czy mają ustalone prawo do emerytury lub renty rodzinnej czy też nie. Jedynym warunkiem jest to, by osoba zgłaszająca chęć skorzystania z ulgi podlegała ubezpieczeniom społecznym i nie otrzymywała emerytury z ZUS.

Nie skorzystają z niej te osoby, które otrzymują już emerytury z ZUS, a jednocześnie do niej dorabiają.

Mówiąc krótko:

(...) jest to ulga tylko dla osób, które pracują i nie pobierają emerytury, pomimo że już osiągnęły wiek emerytalny. 

Ulgę w postaci PIT-0 mogą wykorzystać np. osoby, które dostawały już już emeryturę lub rentę, ale zdecydowały się zawiesić prawo do korzystania z tych świadczeń.

 

Jak skorzystać z ulgi?

Z ulgi mogą skorzystać zarówno seniorzy zatrudnieni na podstawie umów o pracę jak i prowadzący działalność gospodarczą. W celu skorzystania z ulgi należy złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy. Ulga zostanie uwzględniona w rozliczeniu pracującego emeryta w rozliczeniu za 2022 r. Możliwe jest wykorzystanie jej także wcześniej, na etapie zaliczek na poczet przyszłego podatku.

W zakresie ulg pojawiają się pewne ograniczenia. Suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach PIT-0 nie może przekroczyć w skali roku 85 528 złotych. Dodatkowo do dochodów, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85 528 zł, będzie stosowana kwota wolna od podatku w określona na poziomie 30 tys. zł rocznie. 

W takim przypadku PIT-0 dotyczy przychodu w wysokości 115 528 zł brutto (85 528 zł + 30 tys.).

Z podatku zwolnione są m.in. dochody ze stosunku pracy, dochody pochodzące z umów zlecenia (zgodnie z art. 13 pkt. 8 ustawy o PIT), a także dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które są opodatkowane według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga nie obejmuje przychodów pochodzących z:

  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych),
  • umów o dzieło oraz z praw autorskich (nie dotyczy to przychodów z tego tytułu uzyskanych w ramach umowy o pracę),
  • zwolnionych z podatku dochodowego (np. diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej czy też świadczeń sfinansowanych z ZFŚS),
  • tych, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

 

Źródło info: ZUS


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!