Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Ile w tym roku wyniesie „czternastka” na rękę?

Oceń

Już w tym miesiącu (25 sierpnia) ZUS rozpocznie wypłatę 14 emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.
Ile w tym roku wyniesie „czternastka” na rękę?
Autor: halogorlice.info ©

 

W tym roku wypłata czternastej emerytury została zagwarantowana ustawowo. Pieniądze są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie – mówi Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak dodała szefowa ZUS, kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe.

Wśród osób uprawnionych są też te, które pobierają renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty – powiedziała Uścińska.

„Czternastka” w pełnej wysokości „na rękę” wyniesie 1217,98 złotych. Świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego, pobrana będzie tylko składka zdrowotna. W pełnej kwocie otrzyma je około 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jednak minimalna jej wysokość wyniesie 50 złotych.

Terminy wypłaty tego świadczenia z ZUS to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym i w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, na przykład zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.

Z szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.


Źródło info: ZUS 

Napisz komentarz
Komentarze
Kaczafi 05.08.2022 14:28
trzynastki, czternastki, pińcetplusy, dziadki się cieszą, aż będziemy drugą Wenezuelą...

Janusz 05.08.2022 12:09
I znowu popieramy kombinatorów i nierobów mam 54 lata składkowe i dobrą emeryture wiec nie dostane 14. Mam też znajomych w moim wieku którzy mają po 20 lat składkowych bo całe życie kombinowali i nie płacili zusu więc oni dostaną całą 14. Niech żyje pis i pisy jego alleluja

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a