Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2022 – pełen program
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Niebezpieczne baldachy, które trzeba wytępić. Barszcz nie cieszy

Oceń

Barszcz Sosnowskiego, to niezwykle okazała roślina, która może zrobić nam krzywdę. W kontakcie z jej sokami na naszej skórze mogą powstać nieprzyjemne poparzenia i pęcherze. Szczególnie niebezpieczna może być dla dzieci.
Niebezpieczne baldachy, które trzeba wytępić. Barszcz nie cieszy
Autor: wikipedia/halogorlice.info ©

 

Dawniej popularny, dziś tępiony na miarę naszych możliwości

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest rośliną zielną z rodziny selerowatych. Jego rodzimym terenem występowania był Kaukaz, ale ze względu na działalność człowieka od lat 50. do 70. XX wieku znacząco się rozprzestrzenił. W krajach bloku wschodniego był traktowany jako roślina pastewna. Niestety jej uprawa, a w szczególności zbiór, były bardzo problematyczne, ze względu na toksyczne działanie na ciało człowieka. Szybko okazało się, że w kontakcie z sokami tej rośliny na ciele człowieka mogą powstać rozległe i bardzo bolesne poparzenia.

Uprawę barszczu zarzucono, ale nie oznaczało to jednoczesnego wykarczowania i pozbycia się dotychczasowych upraw. Te zdziczały rozprzestrzeniając się samorzutnie na wielu obszarach Polski. Roślina ta nadal jest bardzo trudna do zwalczenia, chociaż podejmowane są kolejne próby. 

Obecnie w Polsce obowiązuje prawny zakaz uprawiania barszczu Sosnowskiego. Nie wolno też go rozmnażać ani sprzedawać. To jednak nie rozwiązało problemu, którym jest obecność tej rośliny. Jest bardzo plenna i rozwija się szybciej, niż jesteśmy w stanie się jej pozbyć.

Nie brakuje jej niestety także w naszym regionie. To właśnie teraz jej kwiatostany przekwitają, a nasiona padają w ziemię, z której w przyszłym roku mogą wyrosnąć kolejne egzemplarze. 
 

Czy potraficie wskazać miejsca w których rozwija się ta roślina? 

W sieci mamy dostęp do >>>wyjątkowej mapki, na której każdy z Was może zaznaczyć miejsce, w którym znaleźliście siedlisko barszczu Sosnowskiego. Mapka jest nie tylko sposobem na ostrzeżenie, ale pozwala także na ukierunkowanie działań podmiotów, które mogą skutecznie zwalczać tę roślinę.

Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ gatunek ten znalazł w Polsce korzystne warunki do rozwoju, a jego pozbywanie się jest niebezpieczne. Warto więc zwracać uwagę na miejsca występowania barszczu i apelować o jego usuwanie. Tylko w ten sposób możliwe jest zatrzymanie rozwoju tego niezwykle inwazyjnego gatunku. Blisko z nim spokrewniony jest także barszcz Mantegazziego. Obywa gatunki łączy podobny wygląd, ale przede wszystkim bardzo podobne oddziaływanie na ciało człowieka.

Dlatego też na wspomnianej wyżej >>>mapie każdy z Was może zgłaszać lokalizacje, w których spotykacie te rośliny. To pomaga w ustalaniu ich liczebności oraz środków niezbędnych do wytępienia stanowisk tych roślin.

 

Źródło info: wikipedia.pl

Napisz komentarz
Komentarze
Swój 07.08.2022 21:41
W Zdyni nad rzeką rosną

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023