Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Krosno już ma, a co z Gorlicami? Marzenie o muralu z Ignacym

Oceń

Mamy już Ignacego w pobliżu miejsca zapalenia pierwszej ulicznej lampy naftowej, mamy też jego wizerunek przy ul. Rydarowskiej. To nadal jednak nie jest taki mural, na jaki Łukasiewicz zasługuje.
Krosno już ma, a co z Gorlicami? Marzenie o muralu z Ignacym
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Charakterystyczne zdjęcia z Krosna pojawiają się regularnie w różnych, także ogólnopolskich serwisach informacyjnych. Chodzi o fotografie, na których uwieczniono proces powstawania wyjątkowego muralu poświęconego Ignacemu Łukasiewiczowi. Teraz widoczne są już jej efekty. Ogromna prace budzi zainteresowanie mieszkańców i turystów: jest barwny, przypominający charakterystyczną, komiksową kreskę.

Dzieło przykuwa uwagę w Krośnie: czy w Gorlicach powstanie podobny?

Jakiego muralu Ignacego chcielibyśmy? 


Z pewnością profesjonalnie wykonanego, barwnego, a przede wszystkim w dobrej lokalizacji. Dodatkowo powinien być to mural w całości poświęcony właśnie Łukasiewiczowi. Bardzo ładne wykonanie, które widzimy przy ul. hm. Rydarowskiej to część szerszej opowieści o historii naszego miasta. Bardzo się nam podoba, ale Ignacy zasługuje na zdecydowanie więcej.

Obraz, który widzimy na ścianie przy ul. Węgierskiej, blisko miejsca zapalenia pierwszej ulicznej lampy naftowej, jest całkowicie inny. Minimalistyczny, symboliczny. 

Biorąc pod uwagę trwający rok Ignacego Łukasiewicza liczymy jednak na więcej.

 

Niech będzie z rozmachem!

Puśćmy na chwilę wodze fantazji i wyobraźmy sobie, że w Gorlicach może powstać nowy mural, który uhonoruje Ignacego Łukasiewicza. Jeśli miałby być nowoczesny i atrakcyjny, nie powinien powtarzać schematycznych rysunków wzorowanych wprost na istniejących fotografiach i portretach Ignacego. Powinien być oparty na symbolach, przedmiotach i barwach, które będą przykuwały uwagę, ale jednocześnie nie będą przypadkowe. Każdy element powinien nieść za sobą konkretną informację związaną z historią naszego regionu i aktywnością Łukasiewicza w naszym regionie.

Widząc jeden obraz chcemy mieć możliwość opowiedzenia całej historii tej postaci, jej aktywności i odkryć. Po prostu: jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów.

Gdzie mógłby pojawić się taki mural? Jakie elementy powinny się na nim znaleźć i kto mógłby się podjąć jego wykonania?

Macie jakieś propozycje?


Napisz komentarz
Komentarze
Umlaut 10.08.2022 23:25
Może konkurs? Bo dlaczego w mieście działa tylko mors i foki?

T 10.08.2022 20:42
Dziwi mnie artykuł, w mieście właśnie w najbliższym czasie ma powstać taki mural. Są to informacje ogólnodostępne na stronie urzędu, polecam lekturę. Pozdrawiam

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!