Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Studiuj w Jaśle • TRWA REKRUTACJA 2022/23• Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi | Filia w Jaśle
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Memoriał kolarski im. Jana Magiery już w niedzielę

Oceń

Jeśli w niedzielę (14 sierpnia) wybieracie się w trasę, której celem będzie miasto i gmina Stary Sącz, już teraz zaplanujcie odpowiednio objazdy i czas wyjazdu. Kolarska rywalizacja spowoduje czasowe utrudnienia na drogach Sądecczyzny.
Memoriał kolarski im. Jana Magiery już w niedzielę
Autor: wikipedia/halogorlice.info ©

 

 

Pierwszy Memoriał Jana Magiery

Zaplanowany na niedzielę wyścig to pierwszy memoriał pamięci Jana Magiery: urodzonego w Jelnej sportowca, kolarza, który na liście swoich dokonań miał m.in. trzykrotnie zdobywany tytuł mistrza Polski. Dwukrotnie występował na olimpiadzie, był specjalistą w jeździe indywidualnej na czas.

Jego sylwetkę przypominają organizatorzy: swoją przygodę ze sportem Jan Magiera rozpoczął w klubie Czarni Radom jako 20-latek. Początkowo zajmował się kolarstwem torowym. Trzy lata później startował już jako członek drużyny Broń Radom, z którą sięgnął po mistrzostwo Polski w wyścigu na 4000 m na dochodzenie. W indywidualnym wyścigu na 4000 m na dochodzenie Jan Magiera zdobył wicemistrzostwo, a na najniższym stopniu podium stanął z Lucjanem Józefowiczem w wyścigu tandemów. 

Na jeden dzień – 28 sierpnia 1961 – Magiera stał się rekordzistą Polski w wyścigu na 4000 m na dochodzenie, wynikiem 5.06.4. Tytuł rekordzisty odebrał na krótko koledze z tandemu.

Jego kariera rozwijała się wspaniale: od 1964 roku Magiera startował w barwach Cracovii, starając się łączyć kolarstwo torowe i szosowe. Przychodziły kolejne sukcesy, z których największymi były:

  • brązowy medal mistrzostw Polski (wyścig indywidualny na 4000 m na dochodzenie, 1964 rok), a rok później 7 miejsce na mistrzostwach świata w tej konkurencji;
  • srebro w mistrzostwach Polski na torze w wyścigu na 4000 m i brąz w wyścigu na 1000 m ze startu zatrzymanego (1966 rok)
  • trzecie miejsce w Tour de Pologne (wygrany prolog i jeden z etapów 1964 rok),
  • występ na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (73 miejsce w wyścigu indywidualnym i 11 miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km), a potem w Meksyku (piąte miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km)
  • 12 miejsce w rozegranym w 1965 roku Wyścigu Pokoju
  • zwycięstwo w szosowym wyścigu indywidualnym mistrzostw Polski (1966)
  • drugie miejsce w Tour de Pologne (wygrany etap jazdy na czas w 1966 roku)...

Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako asystent Wojciecha Walkiewicza z reprezentacją Polski, a w latach 1974-1981 w klubie Stomil Dębica. Za swoje zasługi został w roku 2000 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zginął tragicznie 9 lutego 2022 w czasie prac prowadzonych w przydomowym ogrodzie w Mostkach koło Starego Sącza.

Utrudnienia w ruchu na sądeckich drogach

Już na jutro (14 sierpnia) zaplanowany został „Międzynarodowy wyścig kolarski Memoriał Jana Magiery”. Udział w nim zaplanowało ponad 120 uczestników, z których każdy pokona łącznie prawie 150 kilometrów po drogach gminy Stary Sącz.

Trasa została zaplanowana w taki sposób, że zawodnicy będą pokonywać sześć razy pętlę o długości 24,9 kilometra. To powoduje, że na wskazanym odcinku ruch pojazdów będzie znacząco utrudniony. Jak informują policjanci ubezpieczający trasę wyścigu:

Wyścig rozpocznie się o godz. 12.45, a zakończy o 16.40 w Rynku w Starym Sączu.(...) Na czas przejazdu peletonu i zawodników cała trasa wyścigu zostanie zamknięta od godziny 12.45 do godziny 17.


Zaplanowana trasa wyścigu jest następująca: 

  • najpierw przejazd ulicami w Starym Sączu: Rynek, Jana III Sobieskiego, Jana Pawła II, Stefana Batorego, Józefa Piłsudskiego
  • następnie przez miejscowości: Mostki, Gołkowice Dolne, Gołkowice Górne, Gaboń, Skrudzinę, Moszczenicę Wyżną, Przysietnicę, Moszczenicę Niżną, 
  • powrót na ulice Starego Sącza: Wincentego Witosa, Węgierską, Jana III Sobieskiego oraz Rynek.

 

Starosądecki Rynek i ulice bezpośrednio do niego przylegające będą wyłączone z ruchu już od godz. 11.30. 

Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

Źródło info: KMP w Nowym Sączu, memorialmagiery.pl

Napisz komentarz
Komentarze
101;' 13.08.2022 22:43
mam nadzieje ,ze nie wmieszają do tego polityki jak do tour de pologne( rajd i sprawa ukrainy) nigdy nie słyszałem ,aby ktos sie solidaryzował z syryjczykami,\ albo nawet do białorusi

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023