Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Studiuj w Jaśle • TRWA REKRUTACJA 2022/23• Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi | Filia w Jaśle
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Dożynki czas zacząć. Uroczysta Msza Święta w gorlickiej Bazylice [FOTO]

Oceń

Z przodu mężczyźni na koniach, za nimi wóz: przystrojony, elegancki, drewniany. Dawniej to widok, jakich wiele, dziś unikatowy symbol tradycji. Na wozie przepiękny wieniec dożynkowy, który w dźwiękach pieśni i melodii wieziono ulicami miasta i gminy Gorlice.
Dożynki czas zacząć. Uroczysta Msza Święta w gorlickiej Bazylice [FOTO]
Autor: halogorlice.info ©

 

Z pieśnią na ustach, przy dźwiękach akordeonu

Zbiór zbóż jest symbolicznym końcem lata. To też czas ogromnej radości i pogodnego westchnienia: znów udało się zebrać zboże na czas. Pogoda nie zniszczyła plonów, a błogosławieństwo, o które proszono na wiosnę, pozwoliło im bezpiecznie wzrosnąć. Dobre zbiory oznaczają, że głód nie powinien zajrzeć w oczy. Dziś właśnie za to rolnicy i korzystający z ich pracy dziękuję w świątyniach. To podziękowania za to, że spełniły się słowa modlitwy:

(...) chleba naszego powszechnego daj nam dzisiaj (...)


15 sierpnia do święto Matki Boskiej Zielnej 

To uroczystość, która w liturgii kościelnej figuruje jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Przez wieki właśnie w tym dniu obchodzone jest święto plonów, niezwykle bogato obrośnięte tradycją i obrzędowością ludową. Jej przejawy oglądać można dziś oglądać we wszystkich kościołach w regionie. Kobiety, mężczyźni i dzieci w strojach ludowych prezentują tradycyjne wieńce dożynkowe: kolosalne konstrukcje, których stworzenie wymaga nie tylko umiejętności, ale i doświadczenia i bardzo niezwykłych, odpowiednio przygotowanych materiałów. Barwne kwiaty, kłosy i łany zbóż, symbole religijne: stworzenie spójnego wieńca wymaga nie tylko umiejętności, ale i ogromu czasu!

Taki właśnie wysiłek podjęły przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Stróżówki, które z dumą prezentowały swoje wiązanki ziół, kwiatów oraz okazały wieniec.

Barwny korowód przyjechał na plac kościelny około 11.15. Składał się z maleńkich dzieci, młodych dziewcząt i kobiet. Pod kościół przyjechali w tradycyjny sposób, na ozdobionym zielenią i wstążkami wozie, który ciągnęły konie. Zebrani dookoła uczestnicy uroczystości nieśli kwiaty, wiązanki, a Gospodynie także chleb i ogromny wieniec. Przybyli do świątyni, by w symboliczny sposób złożyć te dary przed ołtarzem. To podziękowanie za szczęśliwy zasiew, wzrost i zbiór plonów. Z owoców tej ciężkiej pracy korzystamy codziennie, często nie zdając sobie sprawy z tego biorąc z półki w hipermarkecie kolejne warzywa, owoce, produkty zbożowe.

Więź, która istnieje pomiędzy ciężką fizyczną pracą wykonywaną na polach, a momentem, w którym kupujemy gotowe, czyściuteńkie i pięknie wyeksponowane produkty z półek sklepowych zanika w naszej świadomości. Dziś jest ten dzień, w którym odkrywamy na nowo naszych znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Stają oni przed nami w tradycyjnych ubraniach, pokazując, że za każdym pokarmem jest człowiek i jego praca.

Pokazują też, że pracę na roli zna też najmłodsze pokolenie. Nawet maleńki Adrianek, który w odświętnym stroju, na rękach Mamy przybył dziś z dożynkowym wieńcem do świątyni zna już zapach świeżo zebranego zboża.

A czy Wy go znacie?

 Napisz komentarz
Komentarze
??????? 15.08.2022 15:03
Z czego tu się cieszyć że chleb po 10zł/kg

Gość 16.08.2022 11:21
Proszę sobie samemu piec, będzie taniej

Gość2 16.08.2022 19:47
Zasiej sobie zboże, będziesz miał taniej.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023