Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce? – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Upadający Chrystus już przy drodze głównej, pięknie wyeksponowany

Oceń

Na początku sierpnia odebrano prace, których celem było przeniesienie cennej, XIX-wiecznej kapliczki w lepiej eksponowane miejsce przy drodze głównej.
Upadający Chrystus już przy drodze głównej, pięknie wyeksponowany
Autor: halogorlice.info ©

 

Wielu z Was mogło śledzić postępy pracy, które prowadzone były pod tajemniczą nazwą „Translokacja murowanej Kapliczki słupowej z figurą upadającego Chrystusa”.

Przedmiotem prac było przeniesienie kapliczki, która była wzniesiona prawdopodobnie w połowie XIX wieku w pobliżu potoku Łużnianka. Dotychczasowa lokalizacja, w pobliżu tzw. starej drogi nie była odpowiednia. Nawet zadbana okolica nie pozwoliłaby zachować cennych walorów historycznych, estetycznych i religijnych, które wiązały się z istnieniem tego obiektu. Z tych właśnie względów podjęto działania, których celem miało być przeprowadzenie konserwacji obiektu oraz przeniesienie go w lepiej eksponowane miejsce.

 

Unikatowy obiekt z historią

Jak przypomina Urząd Gminy Łużna, obiekt, który przeniesiono w pobliże drogi wojewódzkiej miał powstać jako wyraz wdzięczności mieszkańców za ustanie epidemii cholery. Geneza powstania tego obiektu zachowała się w formie zapisków i przekazów ustnych.

Budowla wykonana została z kamienia. Jest otynkowana i pokryta gontem. Całość wieńczy żeliwny krzyż na daszku. W jej wnętrzu znajdował się obraz Matki Boskiej Różańcowej i przykuwająca uwagę rzeźba Chrystusa upadającego pod krzyżem. 

Kapliczka była jeszcze niedawno usytuowana nad brzegiem potoku. Była tam mało widoczna, a co kluczowe, znajdowała się na terenie zagrażającym osunięciem się. Przeniesienie tego obiektu było więc nie tylko kwestią estetyki i wyeksponowania ciekawej pamiątki z przeszłości. Chodziło także o zachowanie tego miejsca dla przyszłych pokoleń. Nowe usytuowanie było możliwe dzięki uprzejmości Państwa Teresy i Józefa Januszów.

 

Nowa lokalizacja

Kapliczka stanęła przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 977 i drogi prowadzącej w kierunku Stróż. Chociaż ta konkretna kapliczka jest w tym miejscu nową konstrukcją, to wielu z Was może kojarzyć dobrze to miejsce. Jeśli spojrzycie na Mapy Google (zrzut ekranu zobaczycie w galerii poniżej), zobaczycie, że istnienie kapliczki w tym miejscu nie jest niczym nowym. Do niedawna była tu mała kapliczka umieszczona w dziupli, w starym dniu drzewa. 

Dziś pień został już wycięty, a miejsce po maleńkiej, symbolicznej kapliczce zajęła kapliczka z historią.

Wykonane prace obejmowały szeroki zakres prac konserwatorsko-restauratorskich, w tym:

 • dokonanie inwentaryzacji fotograficznej i pomiarowej,
 • usunięcie starych wypraw tynkarskich, zdjęcie daszku,
 • rozbiórkę kapliczki, dokonanie segregacji materiału do powtórnego wykorzystania,
 • oczyszczenie kamieni i cegły,
 • uporządkowanie terenu po pracach rozbiórkowych,
 • przetransportowanie całości materiału na nowe miejsce,
 • wykonanie izolacji, rekonstrukcję murów,
 • odtworzenie gontowego pokrycia dachu,
 • odrestaurowanie metalowego krzyża,
 • wykonanie wypraw tynkarskich,
 • wykonanie konserwacji i częściowej rekonstrukcji elementów drewnianych, stylowych okien oraz figury krzyża.

Dodatkowo wykonane zostały prace wykończeniowe i przygotowano odpowiednią dokumentację po zakończonych pracach. Odbiór prac nastąpił 4 sierpnia.

Wykonawcą prac była firma ARStec Pracownia Plastyczna i Konserwatorska z siedzibą w Nowym Sączu. Koszt prac został pokryty w całości ze środków własnych gminy Łużna. 

 

Źródło info: UG w Łużnej


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023