Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2022 – pełen program
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Dzikie zwierzęta z przytupem wchodzą do miasta. Niczego się nie boją

Oceń

Na naszą skrzynkę mailową oraz na skrzynkę facebookową coraz częściej trafiają Wasze zdjęcia i filmiki związane z pojawianiem się dzikich zwierząt w najbliższym otoczeniu. Jest ich coraz więcej.
Dzikie zwierzęta z przytupem wchodzą do miasta. Niczego się nie boją
Autor: Grzegorz Ryndak

Pierwszy z ostatnio przesłanych filmów pokazuje jelonka, któremu nie przeszkadza warczący silnik i spokojnie spaceruje sobie poboczem ul. Korczaka. Drugi przykład, to zdjęcie od naszego Czytelnika Grzegorza, na którym widać jak sarnia rodzinka pałaszuje owoce w jego ogrodzie.

Podobnych przykładów z pewnością jest więcej. Mimo, że cała sytuacja nie jest wyjątkowa, to postanowiliśmy zasięgnąć informacji u osoby, która najlepiej zna zwyczaje dzikich, leśnych zwierząt.

Czy powinny nas dziwić wizyty zwierząt? Czy zwiększyła się ich populacja, więc muszą szukać nowych terenów, czy też powody częstych spotkań z nimi są inne?

Zapytaliśmy o to Bartłomieja Sołtysa, nadleśniczego Nadleśnictwa Łosie, który tak komentował sytuację: 

Jeśli chodzi o dziki, to okresowo możemy odnotować większe ich zagęszczenie, tuż przed okresem polowań zbiorowych. Dziki przemieszczają się z terenów Słowacji, po zakończonych tam żniwach. Wtedy właśnie możemy je częściej spotykać.

Podkreślono także ogromny wpływ afrykańskiego pomoru świń (ASF), który wpływa na liczebność populacji tych zwierząt. Ta może być oceniana wręcz jako zmniejszająca się.

Warto przypomnieć, że o kwestii dzików rozmawiano szeroko w czasie ostatniej sesji Rady Miasta >>>Czy to dziki są problemem miasta, czy my problemem dzików?

 

A co z sarnami? Dlaczego coraz częściej spotykamy je w naszym najbliższym otoczeniu?

Pośród wielu czynników, które wpływają na częstsze spotkania z sarnami warto podkreślić zmieniający się istotnie charakter upraw. Pojawiają się nowe pola i łąki, a to właśnie na nich sarny znajdują znaczną część swojego pożywienia. Obecna liczebność sarny wydaje się stała. W przyszłości zwierząt tych może zacząć ubywać bądź też będą one coraz mocniej ingerować w tereny zamieszkiwane przez ludzi.

Jeśli macie zdjęcia i filmy przesyłajcie je nam. Stworzymy jedyną w swoim rodzaju galerię zdjęć dzikich zwierząt w Gorlicach.Napisz komentarz
Komentarze
karla 01.09.2022 23:58
kogo chcesz oswocic a moze człowieka trzeba oswoic to jest dzikie zwierzę i jego miejsce jest w lesie a jak jest nadmiar to odstrzał niezłe mięsko czy dzik czy sarna

mike 01.09.2022 08:13
Na Blichu od lat są po ogrodach grasują w nocy i nad ranem. Normalnie siedza w tym lasku poniżej garażów na ul. Kopernika

Podpis 31.08.2022 21:14
A może po prostu dajcie im spokój? Dzikie zwierzęta.... No uwierzcie mi na słowo że wcale nie takie dzikie, a często człowiek bardziej dziki. Oswoić można je jak kota. Ważne by uważać w trakcie prowadzenia samochodu.

Fra 31.08.2022 20:27
Biedne głodne

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023