Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2022 – pełen program
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Jest petycja „Nie asfaltujmy Beskidu Niskiego”. Gmina komentuje sprawę

Oceń

Gmina Sękowa chce przeprowadzić remont drogi, która znajduje się w jej granicach. Problem w tym, że planowana inwestycja zakłada asfaltowanie jej fragmentów a grupa mieszkańców z Czarnego sprzeciwia się temu, organizując akcję podpisywania petycji.
Jest petycja „Nie asfaltujmy Beskidu Niskiego”. Gmina komentuje sprawę
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Sporne kwestie związane z utwardzeniem nawierzchni dotyczą drogi gminnej z Jasionki, przez Czarne, Długie, do Radocyny.

W internecie można znaleźć wpis dotyczący sprzeciwu mieszkańców wobec planów gminy. Link do petycji >>>Nie asfaltujmy Beskidu Niskiego. NIE dla asfaltu na drodze Jasionka-Czarne-Długie-Radocyna

Zwracamy się do włodarzy gminy Sękowa o zachowanie unikatowego charakteru doliny Czarnego, Długiego i Radocyny i nieasfaltowanie gminnej drogi Jasionka-Czarne-Długie-Radocyna-Radocyna Górna na żadnym odcinku.

 Jako mieszkańcy najbliższej okolicy wielokrotnie i jednoznacznie informowaliśmy Wójta gminy Sękowa p. Małgorzatę Małuch, że zależy nam na zachowaniu charakteru tej drogi i nie chcielibyśmy, aby była pokryta asfaltem. Dlatego z wielkim niepokojem odbieramy informacje, że na jej części taki plan będzie wkrótce realizowany we współpracy z Lasami Państwowymi. Osoby odwiedzające Beskid Niski znają i cenią niezwykły charakter tych łemkowskich dolin. 

Z wielu ust słyszymy, że takich miejsc już w Polsce nie ma. Chcielibyśmy, aby również przedstawiciele lokalnych władz dojrzeli, że nie mają do czynienia jedynie z dalekim i nieistotnym kawałkiem na obrzeżach gminy ale z dobrem mającym ponadgminną wartość, które należy chronić przed masową i zmotoryzowaną turystyką.  Na spotkaniu w Urzędzie Gminy 8 czerwca 2022 r., Wójt gminy jednoznacznie stwierdziła, że droga będzie remontowana, a nie asfaltowana (uczestnicy spotkania: Małgorzata Małuch, wójt gminy; Małgorzata Dobrzycka, Radocyna Górna; Maria Starzewska, Czarne; Magdalena Gołębiowska-Śmiałek, Krzywa; Krystian Kiwacz, Kobylanka). 

Z tym większym rozgoryczeniem dowiadujemy się, że faktyczny plan jest inny.  Przeciwnikami asfaltu są mieszkańcy, turyści odwiedzający tę część Beskidu Niskiego, przyrodnicy. Wydaje się, że jedynym podmiotem zainteresowanym asfaltowaniem drogi są Lasy Państwowe posiadające Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy na Radocynie, które zadeklarowały sfinansowanie inwestycji w 95 proc. W tej sytuacji zdecydowaliśmy się nagłośnić sprawę, żeby uzmysłowić władzom gminy Sękowa, jak wielu osobom zależy na dotychczasowym wyglądzie tych dolin. 


Skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy w Sękowej, która komentuje zaistniałą sytuację.
 

Wiemy o istnieniu petycji i jesteśmy zdziwieni, bo wcześniejsze remonty w tym rejonie nie wzbudzały takiego zainteresowania – mówi Wójt Gminy Sękowa, Małgorzata Małuch. 

W sprawie tej spornej inwestycji informujemy, że nie chcemy asfaltować całej drogi. Owszem jest ona przygotowywana do remontu kruszywem i tuczniem. Jeśli chodzi o utwardzenie asfaltem to mamy zamiar zrobić to tylko na dwóch newralgicznych, skrajnych odcinkach.

Mamy zamiar poprawić nawierzchnię w całej Jasionce, bo droga ta nie była remontowana od prawie 20 lat. Kompleksowo połączymy ją z tym pierwszym fragmentem asfaltu, wyjdziemy na szczyt, tylko na tym pojeździe.

Na drugim fragmencie rozważamy utwardzenie asfaltem 660 metrów drogi na wysokości ośrodka leśnego. Na drodze z Radocyny do Góry przewidujemy tylko żwirowanie kolein, to samo na odcinku Jasionka–Radocyna, i Czarne–Długie tylko w naturalnym kruszywie.

Chciałabym podkreślić, że gminy nie stać na to, by co roku po zimie łatać te same dziury.

Trzeba zaznaczyć, że nieustannie mamy problemy z drogami gminnymi, w związku z tym, że są one eksploatowane przez ciężki sprzęt Lasów Państwowych. Ta instytucja chce nas wspierać i dofinansowywać remonty z wiadomych powodów. Łączna długość tej drogi to 11,5 km. Asfalt ma pokryć 1 640 metrów z nich, co stanowi 14% ich łącznej długości.

Mimo, że ta droga nie jest najważniejszą w gminie Sękowa, to w sezonie urzędnicy są bombardowani telefonami kierowców, którzy zgłaszają awarie samochodów przy pokonywaniu tego odcinka, a my jako administratorzy drogi musimy zająć się tymi interwencjami.

Chcemy coś z tym zrobić, bazując na środkach zewnętrznych. Remont dróg gminnych jest w planie finansowym dotacji pochodzących z Polskiego Ładu, gdzie na 17 km otrzymaliśmy 5 mln zł, a więc niedużo.

Po spotkaniu 8 czerwca pojawiła się oferta Lasów Państwowych o dofinansowaniu w 95% tej inwestycji. Potem odbyło się spotkanie w Krzywej, gdzie padły konkrety dotyczące przeprowadzenia remontu. Nie było po nim żadnych głosów sprzeciwu. Jestem zdziwiona informacją o petycji. Mimo wszystko cały czas jestem gotowa na rozmowy z mieszkańcami.

Podsumowując, Gminy Sękowa nie będzie stać na to, żeby te 11,5 km drogi utrzymywać ze środków własnych. Droga ta wymaga ciągłych interwencji, a to jest ważne dla ludzi, którzy codziennie ją pokonują.

Zrobimy wszystko, żeby ludziom było wygodniej, ale też by nie generować co roku tych samych kosztów.


Napisz komentarz
Komentarze
Plums 23.09.2022 23:00
Zróbcie asfalt - będziecie mieli obok swoich betonowych willi głośne "brum brum" i "wrrrr" quadów i crossów - głównie w soboty i niedziele !!! Oj po kilku latach przypomnicie sobie ciszę Beskidu niskiego

szofer4 15.09.2022 10:52
droga Siary remiza-Sękowa ośrodek zdrowia miała być remontowana jeździ sie jak po szwajcarskim serze niestety nie będzie most w Siarach (na tym samym odcinku ( Siary -remiza- w kierunku Koźlenca tez miał byc remontowany objazd z powodu mostu koło parku linowego który był zamkniety na drodze spowodował ze nikt nie czuje sie odpowiedzialny za drogę w kierunku Górek

Teodor 14.09.2022 10:16
Z punktu widzenia turystyki i przyrody Beskid Niski przez ostatnie lata stracił cały urok. Wszędzie beton, domy, auta. Ta dolina była jedną z ostatnich w miarę dzikich. Kiedys Wasze dzieci i wnuki zapłaczą za utraconym pięknem tych gór. A teraz asfaltujcie by na imprezy do Radocyny lepiej się limuzyną dojeżdżało.

Zołza 12.09.2022 14:55
Beton , asfalt , wycinać lasy , świecie w złym kierunku idziesz , jestem przeciw asfaltowi , jak ktoś ma auto z niskim zawieszeniem to niech tam nie jeździ

strona wuwuwu 08.09.2022 12:14
"Przeciwnikami asfaltu są mieszkańcy" Ci wysiedleni? Tak samo, jak mieszkańcy byli "przeciwni" asfaltowi z Krempnej do Ożennej przez Żydowskie, przez Park? I co się stało? Zawaliło się coś?

Jaja 08.09.2022 20:39
Mieszkańcy Krempnej byli za nie przeciw.

strona wuwuwu 09.09.2022 08:05
Dlatego był ten cudzysłów. Tam też najgłośniej krzyczały jakieś wielkomiejskie spece od wszystkiego.

turystka 08.09.2022 11:09
Szkoda, że publikujecie tylko te komentarze, które wam odpowiadają...Więc napiszę jeszcze raz: stanowcze NIE dla masowej zabudowy domkami jednorodzinnymi pięknych terenów Radocyny i Czarnego, które pamiętam jako oazę spokoju z obozu harcerskiego sprzed trzydziestu lat. Asfalt tylko tam gdzie jest NAPRAWDĘ potrzebny.

Mieszkanka okolic 09.09.2022 13:33
Podpisuję się pod tym...krajobraz to też dobro narodowe!!!

ja 08.09.2022 08:05
im zostawcie błoto a resztę wyasfaltujcie i po problemie a jak nic nie chcą to inn są chętni na ten asfalt

Kaja 08.09.2022 07:17
Asfaltować. Jeżeli komuś się nie podoba, niech tam nie jeździ. Cały świat asfaltuje drogi leśne, drogi w parkach narodowych i jest ok. Nie tracą na uroku przez to.

Szofer 07.09.2022 20:21
Tak mieszkańcy są przeciwko tylko ci sezonowi jak im nie pasuje asfalt to niech miedzami jeżdżą

Babcia Jadzia 07.09.2022 20:21
A to ci dopiero, będą uszczęśliwiać mieszkańców na siłe. Trzymam kciuki za mówiących NIE dla asfaltu.

ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023