Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Żółtym autobusem pojedziemy jutro za darmo

Oceń

Samochody zostawmy w garażach: taka jest idea stojąca za Dniem Bez Samochodu. Ten przypada już jutro, tj. 22 września, a w związku z tym także w Gorlicach będziemy mogli pojechać komunikacją publiczną za darmo.
Żółtym autobusem pojedziemy jutro za darmo
Autor: UM w Gorlicach/halogorlice.info ©

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to tradycyjny cykl wrześniowych imprez, które mają nas zachęcać do zmiany podejścia do tego, w jaki sposób podróżujemy. Gorlickie korki są dla nas pewną normą: domagamy się najczęściej lepszej jakości dróg, a rzadziej zastanawiamy nad tym, czy naprawdę, nawet w najkrótszą trasę musimy zabierać samochód. Wielokrotnie jednak w tej debacie pojawiają się konkretne propozycje:

  • potrzebujemy lepszej, mądrze zaplanowanej sieci ścieżek rowerowych,
  • potrzebujemy rozwiązania kluczowych problemów z przepustowością istniejących już skrzyżowań,
  • konieczne jest przemyślenie strategii tworzenia i zarządzania dostępnymi miejscami parkingowymi w regionie,
  • o komunikacji w Gorlicach musimy myśleć jako o sieci, która wykracza poza miasto: w końcu codziennie dojeżdżają tu tysiące osób z okolicznych gmin. To ogromne wyzwanie dla osób, które potrzebują systemowego rozwiązania i porozumienia na poziomie powiatu.

Dzień bez samochodu: czy ma sens w naszym regionie?

Dobrze skomunikowane, duże miasta, w których sieci publicznego transportu są rozległe, to miejsca, w których takie inicjatywy jak Dzień Bez Samochodu padają na bardziej podatny grunt. U nas problemem nie jest tylko przedostanie się z jednej części miasta do drugiej. Wyzwaniem pozostaje także powiązanie sieci komunikacji miejskiej z tymi, które łączyłyby z centrum miasta okoliczne gminy.

Jak często powinny odjeżdżać autobusy? Z jakich kursów chcieliby korzystać mieszkańcy? Czy aktualne, strategiczne połączenia są właściwie opracowane? A może mapa powinna zostać wyczyszczona i połączenia zaplanowane na nowo?

No i ile powinien kosztować bilet, by opłacało się zostawiać samochód w garażu nie tylko jutro, ale także w inne dni?

Jutro żółtymi autobusami możemy jeździć za darmo

Już jutro (22 września) odbędzie się oficjalne zakończenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Będzie on świętowany tradycyjnie jako Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji także w Gorlicach komunikacja miejska będzie naz przewoziła za darmo.

Jak rekomenduje miasto:

Tegoroczny temat kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. 

Tym bardziej zapraszamy do korzystania z komunikacji publicznej – to nie tylko wygoda, ale także najbardziej ekologiczne podejście do komunikacji!

W tym roku na mapie European Sustainable Developement Week (ESDW) 2022 widzimy ile inicjatyw zgłoszono do tej imprezy. W Polsce kluczowe wydarzenia wskazane zostały w 37 lokalizacjach. W Hiszpanii widzimy ich 18, w Szwecji, na Słowacji i w Portugalii po jednym. Na mapie Włoch takich imprez jest jednak aż 333, we Francji 450, a w Niemczech ponad 2800! Chociaż widzimy, że dane te nie są kompletne (np. na mapie Polski nie została zaznaczona gorlicka inicjatywa, brak też jakiegokolwiek znacznika w Krakowie, chociaż informacji o realizacji inicjatyw z zakresu ESDW jest tam wiele!), to liczby te budzą wątpliwości.

Czy zmiana myślenia o lepszym transporcie i rozwoju naprawdę będzie tak trudna?

Źródło info:  www.gov.pl, www.esdw.eu, UM w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
Alina 21.09.2022 16:35
Teraz łatwiej i skuteczniej jest jeździć własnym pojazdem, mimo, że paliwo droższe. A autobusami MZK za darmo jeżdżą już od dawna emeryci 70+. I tu pochwała dla Dyrekcji MZK za te udogodnienia dla osób starszych.

Bom 21.09.2022 10:18
Gorlice zawodzie - szymbark bystra - prywatni przewoźnicy 5zł bilet... posiadajac już samochód - bardziej się opłaca jechac samochodem.o wygodzie nie wspominając.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023