Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Odnowiony budynek Sokoła został nagrodzony

Oceń

W konkursie „Budowa roku 2021” nagrodzony został budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gorlicach. Nagrodę II stopnia odebrał wczoraj (20 września) burmistrz Rafał Kukla.
Odnowiony budynek Sokoła został nagrodzony
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Konkurs Budowa Roku 2021 to już trzydziesta druga edycja konkursu przygotowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Wyróżnienie dla budynku gorlickiego „Sokoła” pokazuje, że całość została wykonana nie tylko profesjonalnie i zgodnie z najwyższymi standardami. Oddany na nowo do użytku budynek na nowo służy lokalnej społeczności i pozwala na realizację wielu funkcji. To przestrzeń do spotkań, konferencji, ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. To także miejsce, któremu przywrócono stary, unikatowy wygląd, wyróżniający budynek na tle innych zabudowań w mieście.

W czasie odbierania nagrody burmistrzowi miasta towarzyszyli przedstawiciele wykonawcy rewitalizacji: gorlickiej firmy Batory Bau Sp. z o.o w osobach: Grzegorz Sarkowicz - kierownik realizacji oraz Henryk Węgliński - kierownik budowy.

Nagroda przyznawana w ramach konkursu Budowa roku jest przyznawana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Konkurs ma na celu promować i pokazywać szerszemu odbiorcy budynki, które pozytywnie wyróżniają się na mapie różnych inwestycji budowlanych w Polsce. 

Jak mówił Rafał Kukla:

Niezmiernie cieszę się, że PZITB dostrzegł ogrom pracy, jaka została włożona w przywrócenie gorlickiemu „Sokołowi” dawnego blasku. Dzięki gruntownemu remontowi, budynek znów jest wizytówką miasta i jego prawdziwą perełką! 

Serdecznie dziękuje Sądowi Konkursowemu oraz Komitetowi Organizacyjnemu Konkursu za docenienie tej modernizacji. 

Jako burmistrz jestem dumny z tak wspaniałego wyróżnienia. 

 

Kilka słów o gorlickim „Sokole”

Budynek gorlickiego Sokoła powstał w roku 1902. Zanim przeszedł modernizację, składał się z 2 kondygnacji naziemnych oraz jednej podziemnej. W budynku było też nieużytkowe poddasze. W latach 60. XX wieku od strony wschodniej została dobudowana część, która pełniła rolę wejścia, poczekalni. Tu był też pokój kierownika. Dobudowana część różniła się stylem od pozostałej części budynku. 

Budynek „Sokoła” miał się jednak zmieniać, by móc spełniać kolejne funkcje: kulturalne, naukowe, sportowe i związane z rekreacją. Modernizacja miała przywrócić budynkowi dawny blask, pozwolić na nowo uczynić z niego miejsce spotkań i szeroko pojętej aktywności. 

Tak też się stało.

W czasie prac rozebrano dobudówkę, przebudowo przyłącza, instalacje zewnętrzne i wewnętrzne, odnowiono dach. Przebudowany został też mur oporowy zlokalizowany w południowej części działki, utwardzono nawierzchnię wokół budynku, a przy budynku pojawiły się miejsca parkingowe. Całość budynku poddano niezbędnej termomodernizacji. W piwnicach pojawiły się m.in. sauny, szatnie i toalety. Na poddaszu znalazło się zaś miejsce, w którym ćwiczyć mogą przyszli adepci sztuk walki. Z całego obiektu mogą bez przeszkód korzystać także osoby niepełnosprawne. 

Najbardziej widoczną zmianą jest jednak przywrócenie budynkowi jego funkcji. Budynek odzyskał stary wygląd. Uzupełniono brakujące cegły, elewację wyczyszczono, by całość odzyskała dawny wygląd. Finałem prac restauratorskich był powrót pomnika sokoła na budynek. Czekał na tę chwilę wiele lat, skrywany w gorlickim muzeum.

Uroku budynkowi nadają też nowe okna i odtworzone, stare detale architektoniczne. Dzięki temu cały budynek został na przywrócony mieszkańcom i jest obecnie intensywnie użytkowany. 

Gorliczanie mogą więc na nowo korzystać z tej architektonicznej perły. 

Prace renowacyjne zostały wykonane w ciągu 15 miesięcy.
 

Źródło info: budowaroku.pl, UM w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
KF 22.09.2022 09:18
Rewelka

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023