Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Kieliszki do wina – jakie mają pojemności?

Oceń

Kieliszki do wina są podstawowym wyposażeniem każdego domowego barku. Alkohol ten jest obecny w naszej kulturze, można rzec, że od zawsze. Stereotypy mówią, że Polacy gustują jednak w nieco innych trunkach, ale nie zaprzecza to faktowi, iż wino staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Warto więc znać pojemności kieliszków do wina, oraz posiadać wiedzę, które lampki używa się do danego rodzaju trunku.
Kieliszki do wina – jakie mają pojemności?
Autor: materiał partnera

 

Ile ml ma kieliszek do wina? 

Wielkość kieliszków do wina zależy od tego, jakie przyjmują one kształt oraz do jakiego wina są przeznaczone. Pojemność więc waha się od 120 ml aż do ponad 800 ml. Standardowy kieliszek do wina ma 250 ml. W restauracji jednak nie spotkamy się z typowym określeniem ilości wina w ml, gdyż jest ono określane w centylitrach, czyli cl. Uwaga! Centylitry dotyczą jedynie wina, inne trunki, takie jak np. piwo są określane już w ml. 

Jaki kieliszek do poszczególnych rodzajów wina? 

Odpowiednio dobrany kieliszek do rodzaju wina, pozwoli na delektowanie się w pełni jego smakiem i wydobycie z niego tego, co najlepsze. 

Wino czerwone- charakteryzuje się ono bogatym smakiem, który przepełniony jest taninami, te wpływają na nasze kubki smakowe. Najlepiej, więc jeśli do wina czerwonego wybierze się kieliszek, który jest nieco większy i ma szerszą czaszę, dlaczego? Szersza czasza sprawia, że wino czerwone „oddycha”, co jest bardzo ważne w przypadku tego rodzaju. Wielkość kieliszka do wina czerwonego wyrażona w liczbach waha się między 220-350 ml. 

Wino białe- do tego rodzaju wina, należy wybrać troszkę mniejsze kieliszki, które mają węższą czaszę. Ten rodzaj wina ma nieco mniej złożony smak i aromat, w przeciwieństwie do wina czerwonego. W tym przypadku szeroka czasza może zaszkodzić podczas degustacji. Kieliszek do wina białego ma zazwyczaj 150-170 ml. 

Wino różowe- jest to rodzaj wina, który kojarzony jest z okresem letnim, wakacyjnym. Pijemy je zazwyczaj schłodzone. Aby więc dłużej utrzymać pożądaną temperaturę, należy wybrać kieliszki, które są lekko pękate, ale stosunkowo wąskie. 

Wino musujące- do tego wina należy wybrać wąskie kieliszki z wąską czaszą, dlatego, że taka „konstrukcja” kieliszka pozwala na trzymanie niskiej temperatury. Wino musujące pijemy, gdy jest bardzo schłodzone. 

Po jakie marki kieliszków najlepiej sięgnąć? 

Producenci kieliszków, którzy są znani i cieszą się dobrą opinią na całym świecie to: Beretti, Venezia czy Krista Krosno. Kieliszki tych marek mają klasę same w sobie. Dobranie odpowiedniego kieliszka do rodzaju wina jest ważne, ale kluczowe jest także serwowanie go w kieliszku dobrej jakości. 

Pamiętaj, że odpowiedni wybór kieliszka do rodzaju wina pozwoli Ci na delektowanie się w pełni jego smakiem. Dostępne są także różne wielkości kieliszków przeznaczonych do tego trunku. Od Ciebie zależy, po jaki kieliszek sięgniesz. W sklepie internetowym Prymus AGD znajdziesz szeroką ofertę kieliszków do wina, na pewno znajdziesz coś dla siebie.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023