Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZnajdź swoją wymarzoną kosiarkę w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110

Gorlice chcą mieć Muzeum Światła. Pomysł jest kompleksowy

Podziel się
Oceń

To jedna z ciekawszych informacji, które pojawiły się w czasie dzisiejszej (26 stycznia) sesji Rady Miasta Gorlice.
Gorlice chcą mieć Muzeum Światła. Pomysł jest kompleksowy

Autor: Google street view/ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Pomysł na stworzenie w Gorlicach Muzeum Światła jest dość kompleksowy. Jak wyjaśnił zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz, koncepcja zakłada stworzenie takiego muzeum w obiekcie zlokalizowanym pod adresem Rynek 11 (widoczny na miniaturze budynek tuż przy postoju taksówek).

Pomysł pojawił się, ponieważ możliwe ma być pozyskanie na takie muzeum środków (zarówno unijnych z programu Interreg, jak i środków z budżetu państwa polskiego). Finansowanie ma pozwolić nie tylko na przebudowę i rozbudowę wspomnianego wcześniej budynku, ale także zrealizowanie pomysłu na stworzenie dość unikatowego muzeum.

Nie ma być to tylko miejsce wypełnione eksponatami przeznaczonymi do oglądania. Wśród założeń projektu jest stworzenie przestrzeni historycznej, w której moglibyśmy poznawać historię destylacji ropy naftowej i wykorzystania lampy naftowej. Całość miałaby również pokazywać pewien szerszy kontekst istnienia światła, rozwoju myśli technologicznej w tym zakresie.

Jak wspomniał zastępca burmistrza, całość budynku miałaby zawierać w przyszłości także część warsztatową. W czasie sesji wykorzystano wręcz określenie quasi-centrum nauki, które pokazuje, że Muzeum Światła miałoby by być w istocie miejscem poszukiwania wiedzy oraz eksperymentowania.

Pomysł ten ma więc ogromny potencjał, a przygotowana wkrótce koncepcja pozwoli odpowiedzieć na pytanie o to, jaka przestrzeń i jaka kubatura będzie docelowo dostępna do zagospodarowania.

Z pewnością już wkrótce poznamy więcej szczegółów i pomysłów, które mogą wypełnić to miejsce.

Kluczowe jest to, że muzeum miałoby stać się nie tylko atrakcyjnym elementem przestrzeni dla nas, ale także dla turystów.

 

Źródło info: sesja Rady Miasta

Napisz komentarz

Komentarze

BW 24.02.2023 17:55
Z doświadczenia wiem, że wystawa w całości multimedialna nie przyciągnie ludzi z poza regionu, poza multimediami musiałby być wyjątkowe eksponaty

BW 24.02.2023 17:55
Z doświadczenia wiem, że wystawa w całości multimedialna nie przyciągnie ludzi z poza regionu, poza multimediami musiałby być wyjątkowe eksponaty

2137 26.01.2023 17:41
Przydało by się również Muzeum Ciemnoty, minister Czarnek chętnie przyjedzie na uroczyste otwarcie

Polka5o 26.01.2023 20:43
Mógłbyś tam zostać eksponatem.

2137 27.01.2023 07:50
z przyjemnością obok ciebie

Woj1 26.01.2023 10:10
Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Moje dzieciństwo. Na dole Składnica Harcerska. W czasach, gdy Rynek był Placem Armii Czerwonej budynek miał, jeżeli dobrze pamiętam numer 10. Kto pamięta?

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
zdjęcie przedstawia plakat i wizerunek kobiety w okularach Barbara Bartuś chce tańszego paliwa dla kierowców. Akcję promuje hasło: Tusk łupi Polaków Barbara Bartuś promuje na swoim profilu Facebooku projekt nazwany „Tarczą Paliwową PiS”, który – według zapowiedzi – miałby doprowadzić do obniżenia kosztów tankowania dla kierowców. W przestrzeni publicznej pojawiają się przy tym mocne hasła polityczne, takie jak „Tusk łupi Polaków”. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się pytania, czy proponowane rozwiązania są rzeczywistą odpowiedzią na sytuację rynkową, czy raczej elementem bieżącej walki politycznej.Data dodania artykułu: 09.03.2026 12:28Liczba komentarzy artykułu: 28Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 49zdjęcie przedstawia ptaka na gałęzi Poniedziałek w pogodzie bez zmian, co innego w dalszych dniach | Prognoza pogody Poniedziałek nie przyniesie nam większej zmiany w pogodzie, której powinniśmy się doczekać w dalszej fazie nowego tygodnia. Pierwszy dzień tygodnia będzie jeszcze stabilny i ciepły, biorąc pod uwagę obecny okres roku.Data dodania artykułu: 23.03.2026 07:05Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia policjanta oraz list z podziękowaniami Policjant pomógł kobiecie z odmrożonymi dłońmi. Mieszkanka prosi o udzielenie mu pochwały Do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach wpłynęło wczoraj (18 marca) pismo od mieszkanki powiatu gorlickiego, w którym wyraziła ona wdzięczność dla dzielnicowego, asp. szt. Konrada Patera za okazaną pomoc.Data dodania artykułu: 19.03.2026 20:36Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KoloTreść komentarza: Na osiedlu górnym mieszkańcy nie mają gdzie auta zostawić bo młodzież z ,,Górki,, parkuje tam auta . Mieszkańcy parkują gdzie się da i dostają mandaty . Burmistrz zdenerwowany , dyrektor szkoły zapłakany i nikt nie może sobie dać rady z młodzieżą . Policja z ironią do mieszkańców ,, państwo z Wyszyńskiego na was uczniowie dzwonią na skargi ,, . Dalej pozwalajmy młodym rządzi starszymi wyjdziemy na tym na plus .Data dodania komentarza: 23.03.2026, 12:36Źródło komentarza: Gorlice. Mieszkańcy Glinika czekają na chodnik i usprawnienie wyjazdu. O jakie miejsce chodzi?Autor komentarza: Darek stalTreść komentarza: Chodzę tam do kolegi Kubusia więc nie sądzę że potrzebny tam chodnik .jest bezpiecznie .*Zagrożenie może być bo dużo lisów tam chodzi .Data dodania komentarza: 23.03.2026, 10:15Źródło komentarza: Gorlice. Mieszkańcy Glinika czekają na chodnik i usprawnienie wyjazdu. O jakie miejsce chodzi?Autor komentarza: WwTreść komentarza: Problem z ruchem samochodowym w tym miejscu ma szczególne podłoże. Taka w Polsce bieda, że wielu uczniów szkoły średniej przyjeżdża samochodami i parkuje pod kościołem. Zwykle w dni powszednie stoi tam ponad setka samochodów. Nie łaska na rower wskoczyć?Data dodania komentarza: 23.03.2026, 10:00Źródło komentarza: Gorlice. Mieszkańcy Glinika czekają na chodnik i usprawnienie wyjazdu. O jakie miejsce chodzi?Autor komentarza: bzikTreść komentarza: Spodziewaj się w najbliższych dniach wezwania do USC: dostajesz natychmiast rozwód - o ile masz żonę - i dostaniesz z przydziału pierwszego wolnego geja w okolicy, w celu zawarcia homomałżeństwa. Ciekawostka językowa - stopniowanie przymiotnika głupi: głupi, głupszy, pisowiec. A za ceny paliwa podziękuj pomarańczowej małpie - waszemu idolowi.Data dodania komentarza: 23.03.2026, 06:48Źródło komentarza: Barbara Bartuś chce tańszego paliwa dla kierowców. Akcję promuje hasło: Tusk łupi Polaków
Reklama