Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Zmarł Andrzej Bara [DATA POGRZEBU]

Podziel się

Dziś dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarł Andrzej Bara: znany wielu artysta, fotograf, aktywny społecznik. Miał 85 lat.
Zmarł Andrzej Bara [DATA POGRZEBU]

Autor: UM w Gorlicach/halogorlice.info ©

 

Dziś do naszej redakcji dotarła bardzo smutna wiadomość. W wieku 85 lat zmarł Andrzej Bara.

To nazwisko doskonale znane nawet młodszemu pokoleniu.

Dawniej, radny Powiatu Gorlickiego w latach (1998-2002). Znany nam jednak przede wszystkim z działalności artystycznej fotograf, autor wielu albumów, piewca piękna naszego regionu.

Przez wiele lat pełnił też funkcję prezesa Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego, był też członkiem Rady Programowej Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza działającej przy galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach.

Śp. Andrzej Bara zajmował się aktywnie fotografią od kilkudziesięciu lat. Jego główne zainteresowanie obejmowało utrwalanie unikatowych obiektów i zjawisk przyrodniczych oraz zachowywanie na obrazach piękna Beskidu Niskiego, który ukochał. Na jego zdjęciach znajdziemy także zabytki, przykłady murowanej i drewnianej architektury naszego regionu. 

Był samoukiem, ale poziom artystyczny jego prac był bardzo wysoki. Dowodzą tego liczne publikacje, które po sobie zostawił.

Był współautorem m.in. takich klasycznych publikacji jak: 

  • Piękna Ziemia Gorlicka”, 
  • „Bobowa Miasto św. Zofii”.

Działał przy projekcie „Przyroda Ziemi Gorlickiej”i „Skarby Ziemi Gorlickiej”. 

Liczne fotografie jego autorstwa wzbogaciły takie publikacje jak: 

  • „Beskid Niski”, 
  • „Światło z Ziemi”, 
  • „Ziemia Biecka i Gorlicka Zaprasza”, 
  • „Historia Przemysłu Naftowego", 
  • „Moneta 2zł Gorlice”, 
  • „Gorlicka Ósemka”, 
  • „Miasta Polskie”, 
  • „Gorliczanie Szkic do Portretu”,
  •  „Pogranicze Polsko-Słowackie”. 

 

Jego nazwisko z pewnością jeszcze wielokrotnie będziemy odkrywać na nowo i spotykać w publikacjach o naszym regionie.

Swoją działalność jako radnego miejskiego w znacznej części poświęcał aktywności związanej z rozwojem kultury.

W 1983 r. wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury".

Zmarłego wspominają i żegnają m.in. władze powiatu i miasta Gorlice.

O terminie uroczystości pogrzebowych poinformujemy wkrótce.

Cześć jego pamięci!

 

Termin i miejsce pogrzebu

Znamy już zaplanowany termin uroczystości pogrzebowych śp. Andrzeja Bary. Jak czytamy w treści nekrologu zmarły 22 lutego Andrzej Bara zostanie pochowany pojutrze (24 lutego):

czuwanie modlitewne odbędzie się w dniu pogrzebu 24 lutego 2023 roku (piątek) o godz. 10.15 w Bazylice Mniejszej NNMP w Gorlicach.

Msza pogrzebowa rozpocznie się o godz. 11, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce spoczynku - Cmentarz Parafialny w Gorlicach.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

Napisz komentarz

Komentarze

szacunek 22.02.2023 19:27
Wspaniali ludzie pokolenia PRL odchodzą.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Karol Rąpała z dyplomem i grający na fortepianie Podwójny triumf młodego pianisty z Gorlic Serdeczne gratulacje dla Karola Rąpały, utalentowanego ucznia z klasy fortepianu pani Magdaleny Zębali w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, który nie zwalnia tempa i jeszcze przed wakacjami może pochwalić się imponującymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej.Data dodania artykułu: 23.07.2025 09:11Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 14Zdjęcie przedstawia wilka badanego przez weterynarzy. W Gorlicach pojawił się wilk! [FOTO/VIDEO] Budzi w społeczeństwach ambiwalentne uczucia: z jednej strony podziwiamy jego dzikość, niezależność i piękno, z drugiej – podskórnie obawiamy się go, zarówno jako niebezpiecznego dla zwierząt hodowlanych, jak i ludzi – nawet mimo naukowego absurdu tej ostatniej tezy. Bez względu na opinie, fakty są bezlitosne: mamy w Gorlicach wilka.Data dodania artykułu: 18.07.2025 17:00Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia gorlicki ratusz na rynku Czym jeżdżą radni z Gorlic? Sprawdziliśmy ich oświadczenia majątkowe. Od lokalnych krezusów po skromnych Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gorlicach pojawiły się oświadczenia majątkowe wszystkich 21 radnych Rady Miasta za rok 2024. To coroczny obowiązek, który pozwala mieszkańcom sprawdzić, czym dysponują ich reprezentanci: jakie mają nieruchomości, ile oszczędności zgromadzili, z jakich źródeł osiągają dochody i – co wielu ciekawi najbardziej – jakimi samochodami jeżdżą.Data dodania artykułu: 23.07.2025 11:14Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama