Dziś (25 maja) ostatni z egzaminów po klasie ósmej. Uczniowie będą rozwiązywać egzamin z nowożytnego języka obcego. Można być niemal pewnym, że ponownie najczęściej wybieranym będzie język angielski.
Jakimi umiejętnościami językowymi będą musieli wykazać się uczniowie?
Pierwsza część egzaminu to rozwiązywanie zadań na podstawie usłyszanego nagrania. W sali egzaminacyjnej dwukrotnie odtworzone zostaną materiały dźwiękowe, w których uczniowie będą mogli usłyszeć np. opowiadanie bądź dialog na określony temat. Ich zadaniem będzie uważne wysłuchanie treści nagrania, a następnie rozwiązanie zadań, na podstawie informacji uzyskanych dźwiękowo.
Następnie sprawdzana będzie umiejętność reagowania w zwykłych sytuacjach dnia codziennego. Rozwiązanie zadań tego typu sprawdza nie tylko umiejętność formułowania wypowiedzi w języku obcym, ale także znajomość kluczowych słów, które są użyteczne na co dzień.
Egzamin po klasie ósmej przypomina konstrukcją arkusz maturalny, chociaż poziom zadań jest oczywiście nieco inny. Nie brakuje zadań, w których konieczne jest uzupełnienie zdań, dopasowanie odpowiednich nagłówków do fragmentów tekstu opisujących pewne sytuacje, zdarzenia. Są też zadania, które można rozwiązać właściwie tylko wtedy, gdy właściwie rozumie się czytany tekst. Takich zadań z tekstem jest dość dużo, dlatego uzyskanie maksymalnej liczby punktów wymaga nie tylko wiedzy, ale także pewnej płynności czytania i rozumienia tekstu.
Ósmoklasiści będą musieli też zmierzyć się z dłuższą formą wypowiedzi. Najwyżej punktowane zadanie polega zwykle na napisaniu listu/e-maila, w którym konieczne jest podanie określonych informacji (np. na temat problemu, jego przyczyn, możliwości rozwiązania określonej trudności). Chociaż temat jest narzucony (np. problem z zepsuciem się telefonu), to wszystkie pozostałe elementy treści zdający mogą dowolnie wymyślać. Podanie wszystkich informacji wymaganych treścią zadania wymusza jednak powołanie się na konkretne konstrukcje gramatyczne i wykorzystanie jak najbogatszego słownictwa.
Co będzie tematem przewodnim dzisiejszego egzaminu?
Arkusze egzaminu po klasie ósmej opublikujemy tuż po tym, jak zostaną oficjalnie opublikowane przez CKE.
Ósmoklasiści! Do boju! Wiemy, że dacie radę!









![Oliwia z Gorlic walczy o koronę Miss Polski [FOTO] zdjęcie przedstawia dziewczynę przepasaną szarfą](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-oliwia-walczy-o-korone-miss-polski-foto-1778142160.jpg)

![Co? Gdzie? Halo! Konkurs piosenki, audycje klas akordeonu oraz premiery kinowe [CZWARTEK, 7 maja 2026] zdjęcie przedstawia zapowiedz co? Gdzie? Halo!](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-konkurs-piosenki-audycje-klas-akordeonu-oraz-premiery-kinowe-czwartek-7-maja-202-1778137605.jpg)

![Uczestnicy wyprawy dotarli do Suwałk. Przed nimi 750 km na rowerach [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia czterech mężczyzn na peronie kolejowym, stoją przed rowerami i mają w rękach rozciągnięte flagi](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-uczestnicy-wyprawy-dotarli-do-suwalk-przed-nimi-750-km-na-rowerach-foto-video-1778092657.jpg)


![Prezydent powołał Radę Klimatu. Jest w niej Beata Bartuś-Jarno [FOTO] zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę trzymających czerwoną teczkę](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-prezydent-powolal-rade-klimatu-jest-w-niej-beata-bartus-jarno-foto-1776937537.jpg)
![Sękowa znów cofnęła czas. Tysiące widzów na rekonstrukcji Bitwy pod Gorlicami [FOTO] zdjęcie przedstawia żołnierzy w okopach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-sekowa-znow-cofnela-czas-tysiace-widzow-na-rekonstrukcji-bitwy-pod-gorlicami-foto-1777654771.jpg)
![To oni widzą najwięcej o Józefie Czapskim [FOTO] zdjęcie przedstawia sale z uczniami piszącymi przy biurkach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-final-konkursu-o-jozefie-czapskim-rozstrzygniety-foto-1777018651.jpg)
![Czterech funkcjonariuszy przejedzie przez północną Polskę, by pomóc dziecku [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę osób przed budynkiem komendy policji w gorlicach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-czterech-funkcjonariuszy-jedzie-przez-polnocna-polske-by-pomoc-dziecku-foto-1777995056.jpg)



![Poszukiwania matki z dziećmi w regionie. Służby ratunkowe w drodze [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia samochód jadący ulicą](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-poszukiwania-matki-z-dziecmi-w-regionie-sluzby-ratunkowe-w-drodze-video-1778077186.jpg)


![Sękowa otworzy basen już niedługo. Coraz więcej wiemy o tej inwestycji [FOTO] zdjęcie przedstawia budowę na polu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-a9dba022fbfefa1d4355ff810ef51295.jpg)

![Halo Tu Weekend. Dni Gorlic, rocznica bitwy, klasyczna majówka, zawody oraz wiele więcej [1-3 maja 2026] zdjęcie przedstawia plakat zapowiadający wydarzenia na weekend](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-halo-tu-weekend-dni-gorlic-rocznica-bitwy-klasyczna-majowka-zawody-oraz-wiele-wiecej-1-3-maja-2-1777580098.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze