Tej sprawie poświęcony jest artykuł z początku tygodnia >>>Sprawdź, podpisz i wyślij do ZUS-u. Termin mija w czwartek
W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty” – wyjaśnia profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zgodnie z przepisami jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot.
Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u.
Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia.
Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku "Dokumenty i wiadomości”, sekcja dokumenty robocze.
Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.
Może to zrobić, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.
Co ważne, przedsiębiorcy powinni również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie.
Materiał nadesłany: Zakład Ubezpieczeń Społecznych






![Policja zachęca maturzystów z powiatu gorlickiego do wstąpienia w szeregi służby [FOTO] zdjęcie przedstawia spotkanie uczniów w klasie z policjantem](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-policja-zacheca-maturzystow-z-powiatu-gorlickiego-do-wstapienia-w-szeregi-sluzby-foto-1774361220.jpg)

![Harklowa. Tragiczne zdarzenie tuż za granicą powiatu gorlickiego. Nie żyje 13-letni chłopiec [FOTO] zdjęcie przedstawia śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-harklowa-tragiczne-zdarzenie-tuz-za-granica-powiatu-gorlickiego-nie-zyje-13-letni-chlopiec-1774353139.jpg)

![Co? Gdzie? Halo! Taneczne miraże, akcja krwiodawstwa oraz wystawy [WTOREK, 24 marca 2026] zdjęcie przedstawia zapowiedz co? Gdzie? Halo!](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-taneczne-miraze-akcja-krwiodawstwa-oraz-wystawy-wtorek-24-marca-2026-1774299742.jpg)

![Wspomnienie o śp. Eugeniuszu Patli [FOTO] zdjęcie przedstawia kondukt pogrzebowy w kościele i trumnę](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wspomnienie-o-sp-eugeniuszu-patli-foto-1774338261.jpg)









![Parkowanie za 4 tysiące złotych na gorlickim parkingów [FOTO] zdjęcie przedstawia samochód z blankietami za wycieraczką za parkowanie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-parkowanie-za-4-tysiace-zlotych-na-gorlickim-parkingu-foto-1773323229.jpg)
![Zaginęła 16-letnia mieszkanka Moszczenicy [AKTUALIZACJA] Zaginęła 16-letnia mieszkanka Moszczenicy [AKTUALIZACJA]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zaginela-16-letnia-mieszkanka-moszczenicy-1773388717.jpg)
![Gastronomia, budownictwo i klasa wojskowa. Tak promowała się szkoła w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia 4 kobiety w fartuchach w kuchni](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gastronomia-budownictwo-i-klasa-wojskowa-tak-promowala-sie-szkola-w-gorlicach-foto-1773848047.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze