Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Nie żyje historyk dr hab. Jarosław Centek. Miał 43 lata

Podziel się
Oceń

29 października 2023 r. zmarł dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK, historyk, pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki na Wydziale Nauk Historycznych, wykładowca akademicki. Miał 43 lata.
Jarosław Centek
Jarosław Centek

Autor: Wydawnictwo Tetragon/halogorlice.info

 

Wybitny historyk wojskowości i wykładowca. Gorliczanom znany ze swoich publikacji dotyczących I wojny światowej, w tym bitwy pod Gorlicami.

Wiodącą tematyką badań prof. Centka była głównie I wojna światowa, której poświęcił cały szereg znakomitych książek, m.in. - "Marna 1914", "Somma 1916", czy "Verdun 1916". O Bitwie pod Gorlicami pisał m.in. w publikacjach "Bitwa pod Gorlicami. Studia z perspektywy stulecia" oraz "Korpus Gwardii w bitwie pod Gorlicami".

W 2023 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda – odznaczył Jarosława Centka brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.


Źródło info: UM w Gorlicach
Źródło foto: Wydawnictwo Tetragon

Napisz komentarz

Komentarze

Jo z Gorlic 03.11.2023 12:16
Najgorsze jest to że takiemu wybitnemu człowiekowi Dudek dał brąz a zelnckiemu co nas chce pozwać a tyle zawdzięcza Polsce dał złoto. Paradoks? Czy porażka?

Smutny 07.11.2023 00:42
To, niestety, dobrze obrazuje sytuację w której jako państwo i naród aktualnie jesteśmy.

T 02.11.2023 11:18
Straszne. Młody człowiek, ceniony historyk. Wiadomo co się stało?

Tomasz Kozielec 02.11.2023 09:13
Tak, odszedł od nas wielki człowiek, fascynat historii, rzetelny naukowiec i człowiek głębokiej wiary w Boga.

ReklamaAeroklub Podhalański Nowy Sącz - przejmij stery i zostań pilotem - szkoelnie samolotowe - szkolenie szybowcowe - szkolenie do licencji samolotowej - szkolenie dodatkowe - ZADZWOŃ 18 444 84 09
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Karol Rąpała z dyplomem i grający na fortepianie Podwójny triumf młodego pianisty z Gorlic Serdeczne gratulacje dla Karola Rąpały, utalentowanego ucznia z klasy fortepianu pani Magdaleny Zębali w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, który nie zwalnia tempa i jeszcze przed wakacjami może pochwalić się imponującymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej.Data dodania artykułu: 23.07.2025 09:11Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 14Zdjęcie przedstawia wilka badanego przez weterynarzy. W Gorlicach pojawił się wilk! [FOTO/VIDEO] Budzi w społeczeństwach ambiwalentne uczucia: z jednej strony podziwiamy jego dzikość, niezależność i piękno, z drugiej – podskórnie obawiamy się go, zarówno jako niebezpiecznego dla zwierząt hodowlanych, jak i ludzi – nawet mimo naukowego absurdu tej ostatniej tezy. Bez względu na opinie, fakty są bezlitosne: mamy w Gorlicach wilka.Data dodania artykułu: 18.07.2025 17:00Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10Poseł Barbara Bartuś zachęca Gorliczan do podpisów w sprawie referendum. Poseł Barbara Bartuś zachęca Gorliczan do podpisów w sprawie referendum „Czy jesteś za odrzuceniem przymusowego przyjmowania nielegalnych migrantów, które skutkuje ryzykiem spadku bezpieczeństwa osobistego i ekonomicznego?” – tak brzmi pytanie, na które Polacy mają odpowiedzieć w referendum, które zorganizować pragnie środowisko Prawa i Sprawiedliwości. Ale by referendum się odbyło, konieczna jest wola Narodu. Dlatego dziś, 17 lipca na briefingu prasowym zorganizowanym na gorlickim rynku, Poseł Barbara Bartuś i lokalni działacze PiS zachęcali mieszkańców powiatu do składania podpisów.Data dodania artykułu: 17.07.2025 20:34Liczba komentarzy artykułu: 30Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 26°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego