W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i szkół specjalnych z małopolskich powiatów, a ich prace prezentowane były w malowniczym Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.
W tej edycji konkursu wpłynęło aż 119 prac, które przyszły z takich powiatów jak: gorlicki, limanowski, bocheński, krakowski, nowosądecki i tarnowski. Tegoroczne prace koncentrowały się wokół trendu „eko”, podkreślając znaczenie i wartość naturalnych materiałów takich jak siano, słoma, kolorowy papier i bibuła w tworzeniu Marzann – tradycyjnych symboli pożegnania zimy.
Ocenie prac przewodniczyła znamienita komisja składająca się z Michała Liany, historyka i kierownika Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku, Adrianny Napiórkowskiej-Bek, etnologa i inwentaryzatora muzealnego z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, oraz Leszka Brzozowskiego, muzealnika i byłego kierownika tegoż skansenu.
Podczas uroczystego rozdania nagród, które uświetniła swoją obecnością Starosta Gorlicki, Maria Gubała, podkreślono nie tylko artystyczne aspekty konkursu, ale także jego zakorzenienie w polskiej tradycji.
Starosta Gubała wyraziła swoje uznanie dla wszystkich uczestników, doceniając unikalność każdej zgłoszonej pracy i trud włożony w ich wykonanie.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 0-III i IV-VIII szkół podstawowych, z czego każda kategoria prezentowała szeroki wachlarz talentów i pomysłowości.
W pierwszej kategorii triumfowali między innymi Ignacy i Jan Bażykowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy oraz Aleksandra i Franciszek Semlowie ze Szkoły Podstawowej w Jankowej.
Drugie miejsce zajęli:
- Sonia Őzcan z klasy III, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym,
- Milena Zych z klasy III, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Bystrej.
Trzecie miejsce zajęli:
- Antoni Lach i Julia Lach z klasy I, „0”, Szkoła Podstawowa w Jankowej,
- Mikołaj Głąb z klasy III, Szkoła Podstawowa w Jankowej.
Wyróżnienia w I kategorii wiekowej otrzymali:
- Artur Czech z klasy I, Szkoła Podstawowa w Dominikowicach,
- Amelia Kukla, Tymon Tomasik, Zofia Wojtas z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej oraz Samorządowego Przedszkola w Sękowej,
- Przemysław Budziak, Gabriel Kozakiewicz, Tymoteusz Brągiel z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance, Grupa „Jagódki”,
- Sara Kozdęba z klasy I, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korczynie,
- Hanna Tajak, Yesieniia Preobrazhenska z klasy I a, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach,
- Emil Ogar, Gabriela Ogar z klasy II, „0”, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu,
- Anastazja Malinowska, Aleksander Malinowski z Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie, filia w Ptaszkowej,
- Lilianna Mikołajczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szymbarku, grupa przedszkola „Ananaski”,
- Maksymilian Nieć z klasy II, Szkoła Podstawowa w Siarach,
- Natalia Semla z klasy I, Szkoła Podstawowa w Jankowej,
- Alicja Nowak, Antoni Nowak z klasy „0”, II, Szkoła Podstawowa w Jankowej.
W drugiej kategorii na czoło wysunęli się Błażej Pałys i Wiktoria Łaś ze Szkoły Podstawowej w Bobowej oraz rodzeństwo Myśliwieców ze Szkoły Podstawowej w Jankowej.
Na drugim miejscu znaleźli się:
- Emilia Skowronek i Michał Skowronek z klas IV i V, Szkoła Podstawowa w Glisnem,
- Jakub Michalik i Miłosz Michalik z klas IV i „0”, Szkoła Podstawowa w Jankowej.
Trzecie miejsce przypadło:
- Evie Őzcan z klasy VI, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym,
- Janowi Rzący, Przemysławowi Cieśli i Aleksandrowi Kruczku z klasy IV b, Szkoła Podstawowa w Bobowej,
- Mai Głąb i Filipowi Głąb z klas IV i III, Szkoła Podstawowa w Jankowej.
Wyróżnienia w II kategorii wiekowej otrzymali:
- Adrian Wojtas z klasy V, Szkoła Podstawowa w Polnej,
- Julia Gawin z klasy VI, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przegini Duchownej,
- Julia Kamyk z klasy IV a, Szkoła Podstawowa w Bobowej,
- Marcelina Rabińska z klasy III PDP, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kobylance,
- Patrycja Król, Radosław Łaskawski i Sebastian Gubała z klas I i III PDP, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kobylance,
- Maria Gogola z klasy VIII, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kobylance.
Starosta Gubała, podsumowując wydarzenie, dziękowała wszystkim zaangażowanym za ich pasję i determinację, które przyczyniły się do ożywienia polskiej tradycji i pokazania jej wartości w nowoczesnym świecie.
Wyróżniono również nauczycieli i rodziny uczestników za wsparcie i zachęcanie młodych artystów do wyrażania siebie poprzez sztukę.
„Małopolska Marzanna 2024” zakończyła się wielkim sukcesem, pozostawiając po sobie bogatą paletę artystyczno–ekologicznych wrażeń.
Źródło info i foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach








![Budują rondo przy ul. 11 Listopada. Widać już pierwsze efekty [FOTO] zdjęcie przedstawia budowę ronda w mieście](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-buduja-rondo-przy-ul-11-listopada-widac-juz-pierwsze-efekty-foto-1775205186.jpg)

![Halo Tu Weekend. Mecz Glinik Gorlice, seanse w saunie oraz wystawa [4 kwietnia 2026] zdjęcie przedstawia plakat zapowiadający wydarzenia na weekend](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-halo-tu-weekend-mecz-glinik-gorlice-seanse-w-saunie-oraz-wystawa-4-kwietnia-2026-1775202453.jpg)
![System kaucyjny pod lupą. Co sprawia wam najwięcej problemów? [DYSKUSJA] zdjęcie przedstawia zieloną maszynę do oddawania butelek](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-system-kaucyjny-pod-lupa-co-sprawia-wam-najwiecej-problemow-dyskusja-1775202271.jpg)


![Gorlice. Kolizja na ul. Bieckiej [FOTO] Gorlice. Kolizja na ul. Bieckiej [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-kolizja-na-ul-bieckiej-foto-1775151125.jpg)
![Co to za biały zwierz spacerował po Łosiu? [FOTO] zdjęcie przedstawia białe zwierzę spacerujące za ogrodzeniem](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-to-za-bialy-zwierz-spacerowal-po-losiu-foto-1775148472.jpg)










![Ropa. Poważne zdarzenie drogowe na DK28 [FOTO] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej na drodze i strażaków w tle](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ropa-powazne-zdarzenie-drogowe-na-dk28-foto-1774890666.jpg)
![Moszczenica. Zderzenie trzech pojazdów. Są ranni. Droga jest całkowicie zablokowana [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia samochody straży pożarnej na ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-moszczenica-zderzenie-trzech-pojazdow-sa-ranni-droga-jest-calkowicie-zablokowana-foto-1774424287.jpg)
![Harklowa. Tragiczne zdarzenie tuż za granicą powiatu gorlickiego. Nie żyje 13-letni chłopiec [FOTO] zdjęcie przedstawia śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-harklowa-tragiczne-zdarzenie-tuz-za-granica-powiatu-gorlickiego-nie-zyje-13-letni-chlopiec-1774353139.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze