Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Niech Święta Wielkanocne przyniosą Państwu wiele radości, spokoju i nadziei. Życzę zdrowia, wiosennego optymizmu oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej w Gorlicach przy ul. Legionów

Nie żyje jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Jerzy Stuhr

Podziel się
Oceń

Dziś (9 lipca) w wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr. Aktor kilka lat temu przeszedł zawał serca, zmagał się też z nowotworem krtani.
czarno-biały portret mężczyzny
W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr

Autor: Karol Makurat/REPORTER / East News

 

Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżyserem i scenarzystą. 

Jerzy Stuhr to wybitny polski aktor, reżyser i pedagog, urodzony 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jest znany z szerokiego zakresu ról filmowych, teatralnych i dubbingowych oraz z działalności dydaktycznej i pisarskiej.


Jerzy Stuhr ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie zadebiutował rolą Belzebuba w „Dziadach”. Na dużym ekranie zadebiutował w 1971 roku w filmie „Milion za Laurę”. Jego współpraca z Krzysztofem Kieślowskim przyniosła mu międzynarodową sławę, zwłaszcza dzięki roli w filmie „Spokój” oraz serii „Dekalog”.

Stuhr zdobył uznanie za swoje występy zarówno w komediach, jak i dramatach. Jest laureatem licznych nagród, w tym Złotej Kaczki dla najlepszego aktora komediowego stulecia oraz Orderu Uśmiechu. W 1997 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za swoje zasługi dla kultury narodowej.

Jerzy Stuhr jest również znany z pracy w dubbingu, gdzie użyczył swojego głosu postaciom takim jak Osioł w polskiej wersji „Shreka” oraz Mushu w „Mulan”. Jego publikacje obejmują m.in. książki „Stuhrowie. Historie rodzinne” oraz „Tak sobie myślę...”.


Jerzy Stuhr był mężem skrzypaczki Barbary Kóski, z którą ma dwoje dzieci: Macieja, także aktora, oraz Mariannę, artystkę malarkę. Aktor przez wiele lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, w tym z rakiem krtani, zawałami serca oraz udarem mózgu.

Jerzy Stuhr był ikoną polskiego kina, także znaczącą postacią w polskim życiu kulturalnym, edukacyjnym i społeczny. 

Był znany z wielu genialnych kreacji filmowych, m.in. Wodzirej, Seksmisja, Amator, Bez znieczulenia, Obywatel Piszczyk, Kiler, Dejavu, Duże zwierzę. 

Był wybitnym reżyserem filmowym oraz aktorem dubbingowym.


Źródło info i foto: Onet

 


Napisz komentarz

Komentarze

Iks de 09.07.2024 22:08
A co ma wspólnego z Gorlicami??! O spotkaniu z G.Braunem jakoś nie pisaliście

Coma Przewrotna 09.07.2024 21:09
Tak. Na szczęście, jego syn jest również wybitnym aktorem, prawdziwym Polakiem i wzorem do naśladowania. Ps. Nie jeździmy po alkoholu. To niedobra jest...

ReklamaPasja do zwierząt FRYZJER BRUNO - oferujemy: strzyżenie psów i kotów, trymowanie, obcinanie pazurków, kąpiele, czyszczenie uszu, oczu, czyszczenie zębów, fachowe porady - używamy profesjonalnego sprzętu i kosmetyków najwyższej jakości - Kobylanka 256, tel, 533 16 08 76
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12