Władze obawiają się, że choroba, niezwykle groźna dla zwierząt kopytnych, mogłaby przedostać się do Polski, co mogłoby spowodować ogromne straty dla rolników i hodowców.
Pierwsze przypadki pryszczycy potwierdzono 6 marca w północno-zachodnich Węgrzech, tuż przy granicy ze Słowacją. W odpowiedzi na zagrożenie już dzień później wojewoda ogłosił wprowadzenie kontroli transportu zwierząt na przejściach granicznych. Od soboty, 8 marca, służby rozpoczęły inspekcje pojazdów przewożących żywe zwierzęta.
Kontrole na trzech przejściach. Specjalne środki bezpieczeństwa
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii, kontrole są przeprowadzane na trzech największych przejściach granicznych w Niedzicy, Piwnicznej-Zdroju i Chyżnem.
Wybrano te lokalizacje ze względu na odpowiednią infrastrukturę umożliwiającą sprawne przeprowadzanie kontroli. Wprowadzono tam specjalne bramki dezynfekcyjne oraz maty odkażające, które mają zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa do Polski.
Służby działają w skoordynowanych patrolach, a w akcję zaangażowano policję, straż pożarną, Karpacki Oddział Straży Granicznej, Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową i Wojewódzką Inspekcję Weterynaryjną.
Według wojewody Krzysztofa Jana Klęczara, kontrole przebiegają sprawnie, a dotychczas nie wykryto prób nielegalnego przewozu zwierząt.
Możliwe zamknięcie przejść granicznych
Podczas wizyty na przejściu granicznym w Chyżnem 10 marca wojewoda podkreślił, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, możliwe jest zamknięcie przejść granicznych w Piwnicznej-Zdroju i Niedzicy dla transportu żywych zwierząt.
Bierzemy pod uwagę różne scenariusze – podkreślił Klęczar.
Jednym z nich jest czasowe zamknięcie wybranych przejść dla przewozu zwierząt. Na razie działania prewencyjne przynoszą efekty, ale jesteśmy gotowi na dalsze kroki.
W chwili obecnej podjęte środki pozwoliły na dokładne skontrolowanie transportów w Piwnicznej, gdzie jeden pojazd został poddany dezynfekcji, Niedzicy – zawrócono tam dwa, w Chyżnem – pojazdy zostały zdezynfekowane, w tym czasie funkcjonariusze KAS przeprowadzili 29 dodatkowych kontroli.
Pryszczyca. Zagrożenie dla zwierząt, nie dla ludzi
Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą chorobą atakującą zwierzęta kopytne, zarówno hodowlane, jak i dzikie. Nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak jej skutki mogą być katastrofalne dla rolnictwa i gospodarki. Wirus powoduje poważne zmiany w jamie ustnej, na racicach i skórze zwierząt, prowadząc do ich wycieńczenia, a w niektórych przypadkach nawet do padnięcia.
Sytuacja na granicy jest stale monitorowana, jak informują nas Czytelnicy patrole policji widziane były również w Koniecznej, najbliżej położonym przejściu granicznym w okolicy Gorlic.
GIS apeluje do hodowców i przewoźników o przestrzeganie zaleceń i zachowanie ostrożności. Aktualne informacje o rozwoju sytuacji można śledzić na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Źródło info: Radio Eska Kraków/Sądeczanin









![Co? Gdzie? Halo! Warsztaty tworzenia pisanek wielkanocnych oraz wystawy [WTOREK, 31 marca 2026] zdjęcie przedstawia zapowiedz co? Gdzie? Halo!](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-warsztaty-tworzenia-pisanek-wielkanocnych-oraz-wystawy-wtorek-31-marca-2026-1774936981.jpg)


![Ropa. Poważne zdarzenie drogowe na DK28 [FOTO] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej na drodze i strażaków w tle](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ropa-powazne-zdarzenie-drogowe-na-dk28-foto-1774890666.jpg)

![Łużna. Zderzenie seata i volkswagena. Jedna osoba ranna [FOTO] Łużna. Zderzenie seata i volkswagena. Jedna osoba ranna [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-luzna-zdarzenie-drogowe-foto-1774880748.jpg)











![Moszczenica. Zderzenie trzech pojazdów. Są ranni. Droga jest całkowicie zablokowana [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia samochody straży pożarnej na ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-moszczenica-zderzenie-trzech-pojazdow-sa-ranni-droga-jest-calkowicie-zablokowana-foto-1774424287.jpg)
![Harklowa. Tragiczne zdarzenie tuż za granicą powiatu gorlickiego. Nie żyje 13-letni chłopiec [FOTO] zdjęcie przedstawia śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-harklowa-tragiczne-zdarzenie-tuz-za-granica-powiatu-gorlickiego-nie-zyje-13-letni-chlopiec-1774353139.jpg)
![Gastronomia, budownictwo i klasa wojskowa. Tak promowała się szkoła w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia 4 kobiety w fartuchach w kuchni](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gastronomia-budownictwo-i-klasa-wojskowa-tak-promowala-sie-szkola-w-gorlicach-foto-1773848047.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze