Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama XIV Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja - 14-16 sierpnia 2026

Nowa wystawa plenerowa na gorlickim Rynku

Podziel się
Oceń

Z okazji 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami na rynku miasta pojawiła się wyjątkowa wystawa plenerowa, która przypomina o wydarzeniach, które zmieniły bieg historii tej części Europy.
Wystawa na gorlickim Rynku
Na rynku miasta pojawiła się wyjątkowa wystawa plenerowa

Autor: halogorlice.info

 

Na gorlickim Rynku, tuż obok ratusza, stanęła nowa plenerowa wystawa przygotowana z okazji 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Ekspozycja przybliża dramatyczne wydarzenia z maja 1915 roku, ukazując historię jednej z największych i najbardziej przełomowych bitew na froncie wschodnim podczas I wojny światowej. Bitwa pod Gorlicami, nazywana często „małym Verdun Wschodu”, przyniosła decydujące zwycięstwo wojskom austro-węgiersko-niemieckim nad armią rosyjską i na długie lata zmieniła losy tej części Europy.

Wystawa prezentuje archiwalne i współczesne fotografie, przedstawiające m.in. miejsca walk, cmentarze wojenne, a także ludzi związanych z tymi wydarzeniami. Zwiedzający mogą również zapoznać się z informacjami o szlaku Walk of Peace, który obejmuje najważniejsze miejsca pamięci po obu stronach dawnego frontu, a Gorlice stały się jednym z jego kluczowych punktów.

Ekspozycja została przygotowana w ramach międzynarodowego projektu GOV4PeaCE (Governance for Peace and Cultural Heritage in Europe), którego celem jest ochrona, zachowanie i promocja dziedzictwa związanego z I wojną światową. Projekt skupia miasta i instytucje z kilku krajów europejskich, które współpracują na rzecz pielęgnowania pamięci o wydarzeniach sprzed ponad stu lat. Gorlice, jako uczestnik projektu, aktywnie angażują się w działania edukacyjne i kulturalne, aby przybliżać historię mieszkańcom i turystom.

Wystawa jest dostępna dla wszystkich.

Nowa plenerowa wystawa przygotowana z okazji 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami, źródło: halogorlice.info
 O projekcie GOV4PeaCE pisaliśmy niejednokrotnie. Oto niektóre artykuły.
  Źródło info: UM w Gorlicach/własne

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama PROGRAM AKTYWNY SAMORZĄD- EDYCJA 2026, Powiat Gorlicki - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza osoby z niepełnosprawnością do skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach programu
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama Zapraszamy na Festiwal 4 Strony Karpat 2026 do Gorlic
POPULARNE
grupa osób przeciągające linę podczas imprezy TPI w Gorlicach Wielki finał Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw. Pięć dni zabawy zakończył rodzinny FunDay [FOTO] Piątek (7 sierpnia) był piątym i zarazem ostatnim dniem 13. Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach. Organizatorzy przygotowali na finał Fun Day – rodzinne wydarzenie pełne zabawy, animacji i wspólnych aktywności. Przez pięć dni na terenie Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 przewinęły się setki dzieci, a tegoroczna edycja zakończyła się w atmosferze, która najlepiej pokazała, dlaczego ta inicjatywa od lat przyciąga mieszkańców Gorlic. Data dodania artykułu: 07.08.2026 21:26Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 40 plakat imprezy Tydzień Pozytywnych Inicjatyw Tydzień Pozytywnych Inicjatyw już od poniedziałku [PROGRAM] Między 3 a 7 sierpnia teren MZS nr 5 w Gorlicach zamieni się w miejsce pełne zabawy, ruchu, spotkań i pozytywnej energii. Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież, rodziców i całe rodziny. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Data dodania artykułu: 31.07.2026 17:03Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 26 grupy osób pozujących do zdjęcia Gorlicjada opanowała centrum. Pomysłowość decydowała o zwycięstwie [FOTO] Dzisiaj (6 sierpnia) uczestnicy Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw wyruszyli na ulice Gorlic. Czwarty dzień wydarzenia upłynął pod znakiem tradycyjnej Gorlicjady, podczas której ponad 20 drużyn rywalizowało w zadaniach sprawdzających spryt, zręczność, kreatywność i wytrwałość. Data dodania artykułu: 06.08.2026 20:09Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10
Reklama Znajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego