Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama 15-17 sierpnia - XIII Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy

Statystyki USC Gorlice czerwiec 2025. Urodzenia, zgony, małżeństwa, rozwody

Podziel się
Oceń

Jak wyglądała sytuacja demograficzna w Gorlicach w czerwcu 2025 roku? Urząd Stanu Cywilnego opublikował najnowsze statystyki, z których wynika, że liczba zgonów znów przewyższyła liczbę urodzeń. Sprawdź, ile odnotowano małżeństw, rozwodów i wydanych dowodów osobistych w Gorlicach w minionym miesiącu.
zdjęcie przedstawia stópki dziecka z kwiatkiem między palcami
Statystyki Urzędu Stanu Cywilnego w UM w Gorlicach za czerwiec 2025.

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich w Gorlicach opublikował najnowsze dane za czerwiec 2025 roku. W minionym miesiącu odnotowano 51 urodzeń i 78 zgonów, co oznacza, że liczba zgonów po raz kolejny przewyższyła liczbę narodzin – podobnie jak w większości miesięcy pierwszego półrocza. W porównaniu do maja, kiedy USC zanotował 52 urodzenia i 74 zgony, czerwcowe statystyki pokazują minimalny spadek urodzeń i niepokojący wzrost liczby zgonów.

Śluby i rozwody w Gorlicach

W czerwcu zawarto 20 małżeństw: 9 cywilnych i 11 konkordatowych, co oznacza istotny wzrost w stosunku do maja, gdy takich ceremonii było 12 (4 cywilne, 6 konkordatowych, 2 transkrypcje). Czerwiec przyniósł jednak tylko 3 rozwody – to wyraźnie mniej niż w maju, gdy odnotowano aż 11 rozpadów małżeństw.

Dowody osobiste i działalność gospodarcza

USC w czerwcu wydał 305 dowodów osobistych – najwięcej od początku 2025 roku. W maju wydano ich 238, w kwietniu 281, a w marcu 245. Wzrost liczby wydanych dokumentów może wskazywać na większe zainteresowanie mieszkańców wymianą dowodów przed wakacjami lub rosnącą liczbę nowych pełnoletnich obywateli.

W zakresie działalności gospodarczej zarejestrowano 5 nowych firm i zakończono 2 działalności, co jest nieznaczną zmianą w porównaniu do maja (6 rejestracji i 2 zamknięcia) oraz kwietnia (5 rejestracji, 3 zamknięcia).

Warto przypomnieć, że akty rejestrowane w gorlickim USC obejmują nie tylko mieszkańców Gorlic, ale także osoby spoza miasta. Wynika to z przepisów, według których rejestracja stanu cywilnego odbywa się zgodnie z miejscem zdarzenia – urodzenia, zawarcia małżeństwa czy zgonu – a nie zamieszkania.

Gorlice. Trendy pierwszego półrocza

Analizując pierwsze sześć miesięcy 2025 roku, widać istotne wahania liczby małżeństw: od 3 w kwietniu do 20 w czerwcu, a także zmienność w liczbie rozwodów – od 3 w czerwcu po aż 11 w maju i grudniu 2024. Liczba urodzeń od stycznia do czerwca oscylowała od 35 (marzec) do 52 (maj), a zgonów od 58 (luty) do 108 (styczeń). Te statystyki pokazują, że trend przewagi zgonów nad urodzeniami utrzymuje się od początku roku, co może mieć znaczenie dla lokalnej polityki społecznej i demograficznej.

Źródło info: UM w Gorlicach

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZacisze, Wójtowa 127 - drewniane domki całoroczne, klimatyczna sala, wypożyczalnia rowerów elektrycznych - zarezerwuj już dziś, tel. 500 146 021
ReklamaPowiat Gorlicki - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza osoby z niepełnosprawnościami do udziału w finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych programie "Aktywny samorząd - edycja 2025
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama4 Strony Karpat Festiwal folkowy - gorlicki Rynek, 23-24.08.2025
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MMTreść komentarza: Oczywiście zgadzam się z adamem1. Czy ktoś policzył, kiedy zwróci się termomodernizacja? Za 50 lat? A dlaczego miasto wydaje ciężkie miliony na sezonowe uciechy części mieszkańców (baseny, lodowiska), zamiast pomyśleć o alternatywie dla Klimkówki, gdy zabraknie tam wody? Te uciechy dla gawiedzi też nigdy się nie zwrócą.. "Burmiszcz" dba o "igrzyska", a nie o przyszłość miasta. O obwodnicy nic już nie napiszę, bo tę akurat obiecał pan Nawrocki ;PData dodania komentarza: 18.08.2025, 15:57Źródło komentarza: Ciężki stan 27-letniego mężczyzny, który uczestniczył w wypadku w SiedliskachAutor komentarza: adam1Treść komentarza: Moja prosta opinia. Zrezygnować z modernizacji biblioteki, bo nie jest to na dzień dzisiejszy konieczne. Nie budować kolejnego ronda, które w żaden sposób nie rozwiąże problemów komunikacyjnych miasta. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze, nie będziemy musieli brać kredytu i zadłużać po raz kolejny nasze dzieci i wnuki. Zamiast tego należy przystąpić do inwestycji nr 1 w mieście czyli budowy obwodnicy zachodniej i południowejData dodania komentarza: 18.08.2025, 13:01Źródło komentarza: Na co Gorlice wydadzą miliony w 2025 roku? Analizujemy plan zamówieńAutor komentarza: MglaTreść komentarza: Biedne zwierzę ! Boże… ludzie to największe padliny chodzące po tym świecie. Co komu niedźwiedź winny… jak tak można !!!!!! Mam nadzieję że złapią dziada jak najszybciej!Data dodania komentarza: 18.08.2025, 09:16Źródło komentarza: Znaleziono rannego niedźwiedzia. Zwierzę padło. Śledztwo w sprawie brutalnego postrzelenia [FOTO]Autor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Prośba do policjantów, aby postarali się odnaleźć kłusownika który postrzelił zwierzę i doprowadzić przed oblicze sprawiedliości. Z całą pewnością był amatorem jakich wielu dziś w kółkach łowieckich...Data dodania komentarza: 17.08.2025, 08:44Źródło komentarza: Znaleziono rannego niedźwiedzia. Zwierzę padło. Śledztwo w sprawie brutalnego postrzelenia [FOTO]
Reklama