Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Niech Święta Wielkanocne przyniosą Państwu wiele radości, spokoju i nadziei. Życzę zdrowia, wiosennego optymizmu oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej w Gorlicach przy ul. Legionów
Reklama
Reklama

Czy Schronisko na Magurze Małastowskiej odzyska dawny blask? [FOTO]

Podziel się
Oceń

Schronisko Magura Małastowska od czterech lat pozostaje zamknięte, ale już wkrótce ruszą prace, które na nowo przywrócą mu życie. Na razie na placu budowy nic się nie dzieje.
zdjęcie przedstawia drewniany budynek w lesie
Schronisko na Magurze Małastowskiej ma być remontowane.

Autor: nadesłane przez Czytelnika Marcina

 

Ten wyjątkowy obiekt PTTK im. Stanisława Gabryela, zbudowany w 1955 roku z drewna pochodzącego z rozebranych łemkowskich chyż, od zawsze był jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Beskidu Niskiego. Teraz turyści mogą z nadzieją wypatrywać roku 2027, kiedy planowane jest jego ponowne otwarcie.

Historia z charakterem

Schronisko od początku pełniło ważną rolę dla wędrowców przemierzających Beskid Niski. Położone na wysokości 740 m n.p.m., we wsi Małastów, było najwyżej położonym obiektem tego typu w regionie. 

Noclegi dla 30 osób i bufet wystarczały, by przyciągać turystów, narciarzy i miłośników przyrody. Choć od lat mówiło się o rozbudowie, nigdy nie została zrealizowana. Z biegiem czasu budynek wymagał coraz większych nakładów, aż w 2021 roku został zamknięty.

Remont schroniska na Magurze Małastowskiej

Spółka „Karpaty”, obecny administrator obiektu, potwierdziła plany generalnej przebudowy. Prace mają potrwać dwa lata, a efekt końcowy ma znacząco podnieść standard miejsca. Zamiast starych, wysłużonych pokoi pojawią się 29 nowoczesne miejsca noclegowe – w pokojach dwu- i wieloosobowych, część z prywatnymi łazienkami. Turyści będą mogli liczyć także na przestrzeń wspólną, która stworzy klimat sprzyjający spotkaniom i integracji.

Już teraz wiadomo, że przetarg na wykonawcę został rozstrzygnięty, a środki na inwestycję pozyskane. Pierwsze prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2027 roku pierwsi goście znów przekroczą próg schroniska.

Nadzieja dla turystyki w Beskidzie Niskim

Magura Małastowska leży w sercu Beskidu Niskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Magura Ski Park. Dzięki temu ma ogromny potencjał zarówno zimą, jak i latem. Nowe schronisko ma szansę stać się centrum turystycznym tej części regionu – miejscem spotkań, odpoczynku i bazą wypadową w góry.

Choć dziś na drzwiach budynku wisi tablica z napisem „Przepraszamy przebudowywana część budynku wyłączona z eksploatacji, prosimy o nieczynienie prób wejścia bez wcześniejszego uzgodnienia”, wśród mieszkańców i turystów narasta oczekiwanie. 

Powrót schroniska Magura Małastowska do turystycznej mapy Polski może być ważnym impulsem nie tylko dla Małastowa, ale i całego Beskidu Niskiego.

Czy kultowe miejsce wróci w 2027 roku?

Wielu turystów ma w pamięci wyjątkową atmosferę schroniska – zapach drewna, górskie opowieści i widoki, które otwierają się ze zboczy Magury. Modernizacja ma zachować jego ducha, ale też dostosuje obiekt do wymagań współczesnych turystów.

Jeśli inwestycja przebiegnie zgodnie z harmonogramem, w 2027 roku znów będzie można usiąść przy stole w odnowionym wnętrzu i poczuć klimat dawnego schroniska. Tym razem w nowej, komfortowej odsłonie.

Próbujemy skontaktować się ze spółką „Karpaty”, by poznać więcej szczegółów inwestycji. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, artykuł zostanie zaktualizowany. Warto śledzić postępy, bo remont schroniska na Magurze Małastowskiej to ważna inwestycja turystyczna i szansa na uratowanie miejsca, które od dekad stanowi część historii regionu.


Obecny stan budynku (31 sierpnia 2025) na Magurze Małastowskiej.
 

Schronisko na Magurze Małastowskiej, źródło foto: nadesłane przez Czytelnika Marcina

 

Schronisko na Magurze Małastowskiej, źródło foto: nadesłane przez Czytelnika Marcina

 

Schronisko na Magurze Małastowskiej, źródło foto: nadesłane przez Czytelnika Marcina
Źródło info: własne/Compas Kraków/PTTK Gorlice

 


Napisz komentarz

Komentarze

X 02.09.2025 22:32
To schronisko to utopia. Turystów coraz mniej. Będzie jak z wieżami, raz przyjdą i koniec na tym. O noclegach, to już w ogóle proszę zapomnieć. Obecnie okolice szczytu Magury zdewastowane a będzie jeszcze gorzej.

Turystka 02.09.2025 18:08
Serce boli gdy patrzy się jak to schronisko niszczeje. A przed laty tętniło życiem. Pamiętam jeszcze żeliwne umywalki z kranami z zimną wodą ustawione w rzędzie na zewnątrz. Namioty rozbite na polanie przed schroniskiem. Pachnącą jajecznicę rano. Cisza, spokój i zapach lasu.

birmaa 02.09.2025 12:51
Wati gdzie kasa ze zbiórek franuś!?

Karo 02.09.2025 12:34
Dobrze, że jest własciciel, ma plany a co najważniejsze fundusze na przebudowę i zrobienie fajnego miejsca. Niech ten obiekt służy turystom i wszystkim odwiedzającym Beskid Niski. Niestety na pawilon z kawiarenką i miejscami noclegowymi w gorlickim parku nie było chętnych i pozostały po nim wspomnienia.

morganghost 03.09.2025 22:47
Tam nie będzie żadnej przebudowy tylko całkowite wyburzenie.

ReklamaMet Chem - Okna PCV DRUTEX, kominki, piece kaflowe - Gorlice, ul. Kościuszki 12, tel. 18 353 10 74
ReklamaZ okazji Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju oraz wielu chwil radości spędzonych w gronie najbliższych. Niech ten wyjątkowy czas będzie źródłem nadziei, wzajemnej życzliwości i siły realizacji wszystkich planów. Życzenia składają Wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga oraz Przewodnicząca Rady Gminy Izabella Wąsowska
ReklamaZ okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu zdrowia, spokoju, nadziei oraz wielu radosnych chwil w gronie najbliższych. Niech wiosna przyniesie nową energię, optymizm i pomyślność na każdy dzień życzenia składają Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń oraz Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: 67Treść komentarza: Najpierw sam bredzisz jakbyś co najmniej już święta zaczął, a później próbujesz te brednie przypisać mnie. Trump sam siebie przedstawia jako człowieka interesu. A w tym momencie jedynym jego interesem w naszym rejonie świata jest osłabić konkurencję dla USA czyli UE, co za pomocą ***i pisowskich, Orbana i innej agentury jak widać z powodzeniem mu się udaje. A co do batyra to liczą się czyny, mówić to se może ile chce i co chce. Ważne, że zadaje się putinowskimi pachołkami i działa na szkodę Polski jak tylko się da. A na USA nie licz przez co najmniej 10 lat, wystrzelali się do tego stopnia ze wszystkiego w Iranie, że od nas chcą już jedną baterią Patriotów. Jeśli sami sobie nie zbudujemy armii i przemysłu obronnego to skończymy jak Ukraina. Wesołych Świąt. KT.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 17:11Źródło komentarza: Ceny trochę w dół a wcześniej sporo w górę. Od północy taniej na stacjachAutor komentarza: WitoldTreść komentarza: Słychać wycie, znakomicie 🙂 Gratuluję!Data dodania komentarza: 1.04.2026, 16:26Źródło komentarza: Sukces Starosty Gorlickiego. Mirosław Waląg z tytułem Osobowości Roku 2025Autor komentarza: KgrTreść komentarza: Jakby nawet takie było to imbecyle nie pomyśleli o przejściach dla pieszych i tak będą korki i tak.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 16:23Źródło komentarza: Pojawiły się wizualizacje najbardziej problematycznych skrzyżowań [FOTO]Autor komentarza: ~~~~jaTreść komentarza: A co mnie obchodzi czyj to był pomysł? Nawet jeżeli Obama to jaki Obama miał realny wpływ na działania Tuska? Nie wszyscy wiedzieli, bo np. Kaczyńscy właśnie ostrzegali ale nikt nie słuchał a nawet wyśmiewał! To środowisko nie modli się do Trumpa a tylko zdaje sobie sprawę, że póki mamy sojusz z USA atak na Polskę raczej nam nie grozi natomiast PO robi wszystko aby zerwać ten sojusz a wtedy zostaniemy sami a nawet gdyby nie to cała Europa mimo najlepszych szczerych chęci nie jest w stanie powstrzymać putina nawet na kilka dni! Ćpać to chyba sam musisz nieźle, bo pierniczysz głupoty Nawrocki nie raz wyraźnie (nawet powtórzył to na Węgrzech) powiedział co myśli o putinie i rosji... ale jak się nie ma argumentów to trzeba bredzić jak ten psudodziennikarz TVN-u. Wytykanie hipokryzji jest jak najbardziej na miejscu a wcześniej to marży nie było? Są w ogóle jakieś realne trudności z zakupem surowca? Nie ma żadnych tylko nieco zdrożała! Po prostu Tusk okłamał Polaków trzeba o tym mówić... ale zawsze znajdzie się żelazny elektorat który zamiast wytykać mu błędy będzie usiłował go bronić.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 16:03Źródło komentarza: Ceny trochę w dół a wcześniej sporo w górę. Od północy taniej na stacjach
Reklama