Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki - skorzystaj z promocji między 1 a 13 września 2025
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Europejskie Dni Dziedzictwa w Skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy [FOTO]

Podziel się
Oceń

Dziś (13 września) w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy rozpoczęła się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Architektura początków państwa polskiego”, a jego celem jest przybliżenie uczestnikom zarówno materialnego, jak i niematerialnego dziedzictwa związanego z okresem wczesnopiastowskim.
zdjęcie przedstawia dziewczynę i chłopaka na tle starego drewnianego domu
W Skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy odbył się pierwszy z Europejskich Dni Dziedzictwa.

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Centralnym punktem pierwszego dnia był wykład dra Pawła Madeja zatytułowany „Od wałów grodów po kamienne świątynie – architektura początków państwa polskiego”. Prelegent w barwny sposób przybliżył proces kształtowania się zabudowy od prostych półziemianek i konstrukcji słupowych po monumentalne grody i pierwsze świątynie z kamienia.

Dr Madej wskazywał na szeroki kontekst historyczny – od upadku Cesarstwa Rzymskiego, najazdów Gotów i Hunów, aż po migracje Słowian, które w VIII wieku doprowadziły do opanowania przez nich większości Europy Środkowej. Ważnym elementem analizy była również rola szlaków handlowych, dzięki którym ziemie polskie stały się beneficjentem ożywionych kontaktów gospodarczych, choć często dramatycznych – w wykładzie pojawił się wątek handlu ludźmi, obejmującego m.in. wywożenie młodych mieszkańców Małopolski i Wielkopolski do Andaluzji czy na Bliski Wschód.

Prelegent szeroko omówił powstawanie wczesnośredniowiecznych grodów, a później potężnych kompleksów, które stały się fundamentem państwa Piastów. Wskazał na różne techniki budowlane, w tym konstrukcję hakową, charakterystyczną dla wczesnopiastowskich umocnień.

W kontekście Małopolski zwrócono uwagę na krakowskie kopce, w tym Kopiec Krakusa, częściowo zniszczony w latach 30. XX wieku. Prelekcja przypomniała także o badaniach archeologa Józefa Żurowskiego, który dokumentował techniki stabilizujące konstrukcje wałów, m.in. poprzez wplatanie wikliny.

Nie zabrakło również wątków lokalnych związanych z pozostałościami dawnej architektury w Naszacowicach czy Maszkowicach. Wykład ukazał, jak losy tego miejsca wpisują się w szeroki proces kształtowania się wczesnego państwa polskiego, które swój renesans przeżyło wraz z polityką Karola Wielkiego i narodzinami dynastii Piastów.

Po wykładzie uczestnicy mogli zwiedzić grodzisko Wały Królewskie w towarzystwie archeologa, co pozwoliło im skonfrontować teoretyczne treści z realnym krajobrazem jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce.

Pierwszy dzień Europejskich Dni Dziedzictwa w Trzcinicy pokazał, że architektura wczesnośredniowieczna to nie tylko dawne mury i grody, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, ich codziennym życiu w tamtych czasach. To historia, która wciąż rezonuje i pozwala zrozumieć procesy prowadzące do powstania państwa polskiego.
 

Program Europejskich Dni Dziedzictwa w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy (niedziela, 14 września)

Jutro druga z odsłon Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy do Trzcinicy na gra terenową dla dzieci (w godz. 10-15), o godz. 11 będzie można udać się na zwiedzanie grodziska Wały Królewskie z archeologiem. Na godz. 12.30 zaplanowana jest inscenizacja pt. Zjazd Gnieźnieński, a o godz. 15 odbędzie się druga z inscenizacji, pt. Droga do Korony.

Wstęp do Karpackiej Troi jest jutro (14 września) bezpłatny. Zapraszamy do Skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy - to tylko 28 km do Gorlic ( w kierunku Jasła).

Wydarzenie dofinansowane jest z budżetu Województwa Podkarpackiego. Portal halogorlice.info jest jednym z patronów medialnych imprezy. 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaStudiuj w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
ReklamaAeroklub Podhalański Nowy Sącz - przejmij stery i zostań pilotem - szkoelnie samolotowe - szkolenie szybowcowe - szkolenie do licencji samolotowej - szkolenie dodatkowe - ZADZWOŃ 18 444 84 09
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama13-14 września 2025 Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy - Europejskie Dni Dziedzictwa
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: OrganizatorTreść komentarza: Zgadza się. Pierwsze pytanie organizując imprezę brzmi kogo zaprosić z władz. I oczywiście media żeby te władze pokazać. Znam to z doświadczenia. Czasami nie chce się nic organizować.Data dodania komentarza: 13.09.2025, 17:33Źródło komentarza: Dlaczego Gorliczanie tracą chęć do wspólnej zabawy? Jak to się robi za naszą południową granicą?Autor komentarza: JarząbekTreść komentarza: To jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz miś, przez nas zrobiony i to nie jest nasze ostatnie słowo!”Data dodania komentarza: 13.09.2025, 17:15Źródło komentarza: Parkowa tężnia w Gorlicach niszczeje i nie funkcjonuje [FOTO]Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: To samo dzieje się z ławkami, które nie konserwowane zaczynają próchnieć i za chwile znów trzeba będzie wymieniać za duże pieniądze .Data dodania komentarza: 13.09.2025, 14:10Źródło komentarza: Parkowa tężnia w Gorlicach niszczeje i nie funkcjonuje [FOTO]Autor komentarza: WTreść komentarza: To tak samo jak dziury w drodze na ulicy Władysława Długosza - 3 lata nikt nie dokonał napraw. Jedna dziura jest osi jazdy prawego koła - około 15 cm głębokości. Średnica około 0,5 metra. Co roku fotografuje jak powiększa średnicę. Czy nikt z urzędu miasta nie dokonuje corocznego przeglądu ulić? Kto za to odpowiada? Może redakcja wysłałaby zapytanie o informację publiczną w tym temacie? Może ktoś tym tematem się zainteresuje?Data dodania komentarza: 13.09.2025, 11:29Źródło komentarza: Parkowa tężnia w Gorlicach niszczeje i nie funkcjonuje [FOTO]
ReklamaMarmed i słyszę - ZAPISY NA BEZPŁĄTNE APARATY SŁUCHOWE - ul. Sienkiewicza 36, Gorlice, tel. 18 353 82 66, 501 700 244