Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80

Coco i Gryzelda ozdobą żywej szopki na gorlickim Rynku [FOTO]

Podziel się
Oceń

Od dzisiejszego poranka prawdziwą atrakcją drugiego dnia jarmarku bożonarodzeniowego w Gorlicach jest żywa szopka ustawiona na gorlickim rynku. Wśród świątecznych stoisk i zapachu gorących przekąsek uwagę przyciąga zagroda ze zwierzętami, przy której co chwilę zatrzymują się całe rodziny.
zdjęcie przedstawia brązową i białą lamę
Żywa Szopka na gorlickim Rynku

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Organizatorzy podkreślają, że zwierzęta, które można zobaczyć w żywej szopce, przyjechały z ośrodka Stowarzyszenia Jeździeckiego Galopada z Kobylanki. To właśnie stamtąd na rynek trafiły konie hucuły, osiołek, koza oraz lamy, które od rana robią furorę wśród odwiedzających jarmark bożonarodzeniowy w Gorlicach. 

Prawdziwymi ulubienicami gorliczan są dwie lamy: Coco i Gryzelda. Czarują swoim urokiem i puszystą sierścią, a do tego wyglądają na wyjątkowo cierpliwe, gdy dzieci próbują je delikatnie pogłaskać i uchwycić kadr „na pamiątkę”. Wiele osób wraca pod zagrodę po raz drugi, bo Coco i Gryzelda szybko stały się „gwiazdami” żywej szopki na rynku w Gorlicach.

Przy organizacji żywej szopki pomagają uczennice technikum z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej. Dziewczyny należą do koła jeździeckiego działającego przy Ośrodku Stara Cegielnia i od rana wspierają opiekunów, pilnując porządku przy zagrodzie oraz dbając o to, by kontakt ze zwierzętami przebiegał spokojnie.

Zwierzęta w otoczeniu siana i drewnianych elementów zagrody tworzą obrazek, który świetnie pasuje do bożonarodzeniowego nastroju. Dla dzieci to często pierwsza tak bliska okazja, by zobaczyć konia z bliska i oswoić tremę przed zwierzęciem.

Żywa szopka na rynku w Gorlicach ma być dostępna do godz. 14. Wtedy właśnie rozpocznie się Gorlicka Wigilia, więc wielu mieszkańców planuje wizytę tak, by najpierw zajrzeć do zagrody, a potem zostać na wspólne świąteczne spotkanie w sercu miasta.

Korzenie żywej szopki sięgają średniowiecza i inicjatywy św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 roku w Greccio zorganizował inscenizację narodzenia Jezusa z udziałem żłóbka i zwierząt. Ideą było przybliżenie ludziom prostoty tej sceny i pokazanie jej w sposób zrozumiały, niemal „dotykalny”. Z czasem zwyczaj rozprzestrzenił się w Europie, a wraz z jasełkami i bożonarodzeniowymi przedstawieniami docierał do kolejnych regionów.

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Purpon 50% 21.12.2025 19:27
Dlaczego męczycie zwierzęta! To nie jest ich naturalne środowisko! Czy Lama kiedykolwiek pojawiła się na europejskim kontynencie samodzielnie? Panie Kukla! Niech Pan broni owych - wartości lewicowych, które Pan deklaruje. Nie jest Pan kłamcą - prawda? Ponownie zapytam - jest Pan w pełni świadomy swoich decyzji?

T 22.12.2025 10:01
Andy dla lam, lama do Tybetu! Uwolnić orkę! Pługi na pola!

ski 21.12.2025 18:06
Biedne zwierzęta.

T 22.12.2025 09:56
Czemu?

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama