Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
ReklamaFejklowicz, Gorlice, ul Chopina 38,  - Artykuły elektryczne - oświetlenie LED - kable i przewody - osprzęt elektroinstalacyjny - telewizja przemysłowa - systemy alarmowe - aparatura modułowa
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110

Sekundniki na skrzyżowaniach? Czy takie rozwiązanie ma u nas szansę bytu?

Podziel się
Oceń

Coraz częściej w przestrzeni publicznej wraca temat poprawy płynności ruchu. Szczególnie dużo emocji budzi jedno z najbardziej obleganych skrzyżowań powiatu, gdzie przecinają się ważne dla regionu ciągi komunikacyjne miasta.
zdjęcie przedstawia sygnalizator świetlny i sekundnik
Czy montaż sekundników wpływa na przepustowość skrzyżowań?

Autor: ilustracyjne

 

W ostatnich tygodniach, w kontekście rosnącej liczby kolizji oraz korków, warto zastanowić się nad podnoszoną przez wiele osób koncepcją montażu sekundników na sygnalizacji świetlnej. Temat ten wpisuje się w szerszą dyskusję o możliwościach usprawnienia ruchu w mieście.

Czym są sekundniki?

Sekundniki, czyli wyświetlacze odliczające czas do zmiany świateł, są w Polsce dopuszczone do stosowania od 2017 roku. Mogą być instalowane na drogach zarządzanych przez różne szczeble administracji – od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po samorządy lokalne.

Ich głównym zadaniem jest zwiększenie przewidywalności dla kierowców. Osoba zbliżająca się do skrzyżowania wie, ile czasu pozostało do zmiany sygnału, co pozwala podjąć decyzję o zatrzymaniu lub przejeździe bez gwałtownych manewrów.

Minister chce zmian

Temat sekundników wrócił na poziomie krajowym. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w rozmowie radiowej przyznał, że rośnie presja społeczna na ich montaż.
 

W Europie jest to stosowane i w Polsce także trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom – przyznał w Radiu ZET minister infrastruktury Dariusz Klimczak. 


Zapowiedział także przygotowanie przepisów, które umożliwią łatwiejsze wdrażanie takich rozwiązań. To ważny sygnał dla Gorlic, gdzie temat ten pojawia się regularnie w ramach debat o organizacji ruchu i bezpieczeństwie.

Zawodzie pod lupą

Skrzyżowanie ul. Kościuszki, ul. Mickiewicza i ul. Sienkiewicza w Gorlicach od lat uznawane jest za jedno z najbardziej problematycznych miejsc w mieście, zarówno w kontekście korków, jak i zdarzeń drogowych.

Radny Adam Piechowicz wielokrotnie proponował, aby właśnie tam rozważyć montaż sekundników. Argumentował, że takie rozwiązanie mogłoby poprawić płynność ruchu i ograniczyć liczbę niebezpiecznych sytuacji.

Problem techniczny

Choć pomysł wydaje się prosty, w praktyce napotyka na poważne ograniczenia. Jak wyjaśnił burmistrz Rafał Kukla, gorlicka sygnalizacja świetlna – podobnie jak większość nowoczesnych instalacji – działa w systemie akomodacyjnym.

Oznacza to, że czas trwania sygnałów nie jest stały, lecz dostosowywany na bieżąco do natężenia ruchu. System korzysta z kamer, czujników i pętli magnetycznych, analizując sytuację na skrzyżowaniu w czasie rzeczywistym. W takich warunkach sekundniki tracą sens – odliczanie czasu mogłoby wprowadzać kierowców w błąd, ponieważ długość fazy światła zmienia się dynamicznie.

Czy sekundniki poprawiają ruch?

Badania przeprowadzone m.in. we Wrocławiu (źródło: magazynauto.interia.pl) pokazują, że sekundniki mogą znacząco zwiększyć przepustowość skrzyżowań. W analizowanych przypadkach niemal dwukrotnie więcej pojazdów przejeżdżało na zielonym świetle w porównaniu do skrzyżowań bez liczników.

Jednocześnie odnotowano mniejszą liczbę przejazdów na czerwonym świetle, co sugeruje poprawę bezpieczeństwa.

Z kolei badania Politechniki Śląskiej, obejmujące 176 skrzyżowań w 30 miejscowościach, wskazują na inne zjawisko. Kierowcy, widząc kończący się czas zielonego światła, częściej przyspieszają, co prowadzi do wzrostu prędkości i ryzyka niebezpiecznych sytuacji.

Koszty i infrastruktura

Wprowadzenie sekundników to także kwestia finansowa. Koszt jednego urządzenia szacowany jest na około 6,5 tysiąca złotych. Do tego dochodzą wydatki związane z montażem oraz dostosowaniem systemu sterowania ruchem.

W przypadku Gorlic problemem jest nie tylko budżet, ale przede wszystkim infrastruktura. Obecne sygnalizacje nie były projektowane z myślą o dodatkowych wyświetlaczach, co oznacza konieczność głębszej modernizacji.

Czy Gorlice mają szansę na sekundniki?

Na dziś odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z jednej strony rośnie presja społeczna i pojawiają się zapowiedzi zmian na poziomie ministerialnym. Z drugiej – lokalne uwarunkowania techniczne znacząco ograniczają możliwość wdrożenia sekundników.

Coraz częściej pojawiają się głosy mieszkańców, którzy oczekują konkretnych działań poprawiających ruch na Zawodziu. Sekundniki są jedną z propozycji, ale nie jedyną. Ważne, aby coś w końcu tam się zadziało, bo sytuacja na Zawodziu nie zmienia się od lat.

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPasja do zwierząt FRYZJER BRUNO - oferujemy: strzyżenie psów i kotów, trymowanie, obcinanie pazurków, kąpiele, czyszczenie uszu, oczu, czyszczenie zębów, fachowe porady - używamy profesjonalnego sprzętu i kosmetyków najwyższej jakości - Kobylanka 256, tel, 533 16 08 76
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
zdjęcie przedstawia plakat i wizerunek kobiety w okularach Barbara Bartuś chce tańszego paliwa dla kierowców. Akcję promuje hasło: Tusk łupi Polaków Barbara Bartuś promuje na swoim profilu Facebooku projekt nazwany „Tarczą Paliwową PiS”, który – według zapowiedzi – miałby doprowadzić do obniżenia kosztów tankowania dla kierowców. W przestrzeni publicznej pojawiają się przy tym mocne hasła polityczne, takie jak „Tusk łupi Polaków”. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się pytania, czy proponowane rozwiązania są rzeczywistą odpowiedzią na sytuację rynkową, czy raczej elementem bieżącej walki politycznej.Data dodania artykułu: 09.03.2026 12:28Liczba komentarzy artykułu: 28Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 49zdjęcie przedstawia policjanta oraz list z podziękowaniami Policjant pomógł kobiecie z odmrożonymi dłońmi. Mieszkanka prosi o udzielenie mu pochwały Do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach wpłynęło wczoraj (18 marca) pismo od mieszkanki powiatu gorlickiego, w którym wyraziła ona wdzięczność dla dzielnicowego, asp. szt. Konrada Patera za okazaną pomoc.Data dodania artykułu: 19.03.2026 20:36Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia zamgloną drogę Ranek mglisty, potem wyjdzie słońce | Prognoza pogody na dziś - halogorlice.info We środę pogoda w naszej okolicy się poprawi. Po rozproszeniu się nocnej mgły, która miejscami w naszej okolicy powstała podczas nocy z wtorku na środę, w trakcie dnia ponownie zza chmur wyjdzie Słońce.Data dodania artykułu: 18.03.2026 07:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: lemingTreść komentarza: Paliwo może być nawet po 10 zł, ważne że nie rządzi PiS i że można zawierać homomałżeństwa.Data dodania komentarza: 22.03.2026, 08:16Źródło komentarza: Barbara Bartuś chce tańszego paliwa dla kierowców. Akcję promuje hasło: Tusk łupi PolakówAutor komentarza: ElvisTreść komentarza: Panie szanowny, przecież w PiS nawet nie wiedzą, co to jest rozum, od tego trzeba zacząć. Oni bezwolnie wykonują dyrektywy wydawane przez el komendante Kaczafiego. Poszedł przekaz dnia, że trzeba szczuć na Tuska to szczują, nic innego nie potrafią. A że ich elektorat jest ciemny jak tabaka w rogu, to i łykają te brednie jak pelikany. Na ludzką głupotę i naiwność lekarstwa nie ma. Życzę zdrowia przede wszystkim i pozdrawiam ludzi myślących własnym mózgiem.Data dodania komentarza: 21.03.2026, 21:01Źródło komentarza: Barbara Bartuś chce tańszego paliwa dla kierowców. Akcję promuje hasło: Tusk łupi PolakówAutor komentarza: ElvisTreść komentarza: Przecież za ceny paliw odpowiadają wydarzenia na bliskim wschodzie i to piekiełko jakie USA z Izraelem rozpętały w Iranie. Ale że wyborcy PiS są ciemni jak tabaka w rogu, to łykają te brednie posłanki BB jak pelikany. Posłanka zaś miernie, ale wiernie wykonuje przekaz dnia jaki poszedł od mini kolosa z Żoliborza. W we wszystkich europejskich krajach ceny paliw poszły w górę, kto obserwuje europejski rynek paliw, ten wie. Pozdrawiam ludzi myślących własnym mózgiem. Dużo zdrowia wszystkim życzę.Data dodania komentarza: 21.03.2026, 20:55Źródło komentarza: Barbara Bartuś chce tańszego paliwa dla kierowców. Akcję promuje hasło: Tusk łupi PolakówAutor komentarza: THTreść komentarza: Dobrze jest mieć ubezpieczenieData dodania komentarza: 21.03.2026, 20:50Źródło komentarza: Dramat właścicieli sklepu z bielizną. Lokal przy ul. Kościuszki został zniszczony
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego