Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama Wakacje.pl - Salon Gorlice, ul. Sienkiewicza 2, tel. 514 298 136
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - rekrutacja od 8 czerwca - WYBIERZ DOBRY KIERUNEK STUDIUJ W NOWYM SĄCZU
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy POD NIEBEM DAWNYCH KULTUR w cyklu "Od Troi po Bałtyk" - 12 lipca 2026 - szczegóły na karpackatroja.pl

Pomysł ścieżki przy ul. Dukielskiej wpisuje się w promocję Gorlic. Rower symbolem odpoczynku

Podziel się
Oceń

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Dukielskiej może być czymś więcej niż lokalną inwestycją poprawiającą bezpieczeństwo mieszkańców. Podczas sesji Rady Miasta Gorlice radny Henryk Plato zapytał także o możliwość utworzenia miejsc postojowych przy planowanej trasie. Temat wpisuje się w nową koncepcję promocji miasta, które coraz mocniej pokazuje się jako przestrzeń odpoczynku, aktywności i turystyki rowerowej.
zdjęcie przedstawia ulicę i ścieżkę rowerową z rowerzystami
Pomysł ścieżki rowerowej przy ul. Dukielskiej wpisuje się w założenia kampanii promocyjnej Gorlic i Bardejowa.

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info/edytowane AI

 

Ścieżka przy Dukielskiej

Podczas sesji Rady Miasta Gorlice radny Henryk Plato powrócił do tematu planowanej ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Dukielskiej. To inwestycja, na którą od dłuższego czasu czekają mieszkańcy tej części miasta, piesi oraz rowerzyści korzystający z tego ważnego ciągu komunikacyjnego.

Ul. Dukielska jest jedną z bardziej ruchliwych tras w tej części Gorlic. Korzystają z niej kierowcy, mieszkańcy pobliskich posesji, osoby dojeżdżające do pracy, spacerowicze oraz rowerzyści. Brak bezpiecznego, wydzielonego ciągu pieszo-rowerowego od lat jest wskazywany jako problem, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Planowana inwestycja ma poprawić komfort przemieszczania się i stworzyć bezpieczne połączenie dla osób, które dziś poruszają się w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni.

Pytanie o parking

Radny Henryk Plato zapytał również, czy przy okazji budowy ścieżki pieszo-rowerowej rozważane jest utworzenie miejsc postojowych po prawej stronie od wyjazdu z parku w kierunku „Sokoła”.

Jak wskazał, temat był już wcześniej sygnalizowany przez radnych. Chodzi o wykorzystanie przestrzeni, która mogłaby uporządkować parkowanie w tym rejonie i służyć mieszkańcom oraz osobom korzystającym z pobliskich terenów rekreacyjnych.

Dodatkowe miejsca postojowe mogłyby mieć znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w tej części miasta wzrośnie ruch pieszy i rowerowy. Przy dobrze zaplanowanej inwestycji ścieżka, przejście pieszo-rowerowe i miejsca parkingowe mogą wzajemnie się uzupełniać.

Miasto analizuje możliwości

W odpowiedzi burmistrz wyjaśnił, że inwestycja ma być realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że szczegółowe rozwiązania techniczne zostaną określone dopiero na etapie pracy projektanta.

Dopiero wtedy będzie wiadomo, czy wzdłuż planowanej ścieżki znajdzie się wystarczająco dużo miejsca, aby zlokalizować dodatkowe miejsca postojowe.

Burmistrz zaznaczył, że temat nie jest wykluczony, ale zależy od warunków terenowych, przebiegu planowanego ciągu pieszo-rowerowego oraz wymagań technicznych. Ostateczne decyzje będą możliwe po dokładnej analizie projektowej.

Bezpieczne przejście

Wątek ścieżki przy ul. Dukielskiej łączy się także z wcześniejszą dyskusją dotyczącą przejścia dla pieszych w rejonie ul. Dolnej.

Podczas sesji wyjaśniono, że przy samej ul. Dolnej nie ma możliwości wyznaczenia przejścia ze względu na układ drogi. Problemem są łuki, skrzyżowania, most oraz ograniczona widoczność. Taka lokalizacja mogłaby stwarzać zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i kierowców.

Alternatywą ma być przejście pieszo-rowerowe zaplanowane w innym miejscu, na prostszym i bezpieczniejszym odcinku ul. Dukielskiej, w rejonie Starodroża i ul. Lenartowicza. To właśnie tam warunki mają pozwolić na bezpieczne przeprowadzenie pieszych i rowerzystów przez drogę wojewódzką.

Pisaliśmy o tej sprawie w osobnym artykule. Link do niego poniżej.

 

 

Rower jako promocja

Budowa kolejnej ścieżki pieszo-rowerowej wpisuje się również w nowy kierunek promocji Gorlic. Miasto coraz mocniej stawia na turystykę aktywną, odpoczynek i rower jako jeden z symboli lokalnej oferty.

W ogólnopolskich mediach emitowana jest reklama promująca Gorlice i Bardejów pod hasłem „Przestrzeń odpoczynku”. Spot pojawia się także przy okazji dużych wydarzeń sportowych, w tym transmisji kolarskiego Tour de France w Eurosporcie.

Jednym z charakterystycznych kadrów tej kampanii jest osoba jadąca na rowerze, Gorlice chcą być kojarzone z miejscem dobrym do aktywnego wypoczynku, spokojnego odkrywania regionu i turystyki rowerowej.

Infrastruktura za promocją

Taka promocja powinna jednak iść w parze z realną infrastrukturą.

W powiecie gorlickim nie ma dziś rozbudowanej, spójnej sieci ścieżek rowerowych. Są różnego rodzaju odcinki, fragmenty tras i pojedyncze rozwiązania powstałe przy różnych inwestycjach. Mają różną długość, standard i często nie tworzą jednej logicznej całości.

Dlatego każda kolejna ścieżka ma znaczenie. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest to inwestycja lokalna, w praktyce buduje większą sieć połączeń, poprawia bezpieczeństwo i wzmacnia wizerunek miasta przyjaznego rowerzystom.

Jeżeli Gorlice chcą promować się jako miejsce odpoczynku na rowerze, nowe trasy, bezpieczne przejazdy i czytelne połączenia powinny stawać się jednym z priorytetów.

Nie tylko dla turystów

Ścieżka pieszo-rowerowa przy ul. Dukielskiej będzie ważna nie tylko dla osób odwiedzających miasto.

Najpierw skorzystają z niej mieszkańcy. To oni codziennie chodzą pieszo, jeżdżą rowerami, przemieszczają się między osiedlami i korzystają z terenów rekreacyjnych. Dla nich taka inwestycja oznacza większe bezpieczeństwo, wygodę i możliwość poruszania się bez konieczności rywalizowania z samochodami na ruchliwej drodze.

Dopiero na tym fundamencie można budować ofertę turystyczną. Dobre miasto dla turystów musi być najpierw wygodne i bezpieczne dla mieszkańców.

Parking też ważny

W tym kontekście propozycja radnego Henryka Plato dotycząca miejsc postojowych nie jest oderwana od głównego tematu.

Jeżeli okolica ma być bardziej dostępna dla spacerowiczów, rowerzystów i osób korzystających z rekreacji, trzeba myśleć całościowo. Sama ścieżka rozwiązuje część problemów, ale dobrze zaprojektowana przestrzeń powinna uwzględniać także miejsca, gdzie można zostawić samochód, bezpiecznie przejść przez drogę i kontynuować trasę pieszo albo rowerem.

Takie rozwiązania są szczególnie ważne przy terenach rekreacyjnych i trasach, które mogą stać się częścią szerszej oferty turystycznej.

Potrzebna spójna sieć

Największym wyzwaniem dla Gorlic i całego powiatu pozostaje jednak spójność.

Pojedyncze odcinki ścieżek są potrzebne, ale dopiero połączenie ich w logiczną sieć daje realną zmianę. Mieszkaniec czy turysta nie powinien zastanawiać się, gdzie trasa się nagle kończy, jak bezpiecznie przejechać przez ruchliwą drogę i czy kolejny fragment będzie prowadził chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

Promocja miasta jako miejsca przyjaznego rowerzystom wymaga konsekwencji. Ścieżka przy ul. Dukielskiej może być jednym z elementów tej układanki, ale warto, aby kolejne inwestycje były planowane z myślą o większej całości.

Gorlice na dwóch kołach

Kampania „Przestrzeń odpoczynku” daje miastu szansę na nowe otwarcie wizerunkowe. W ostatnich dniach w ogólnopolskich mediach emitowany jest spot promujący Gorlice i słowacki Bardejów pod hasłem „Przestrzeń odpoczynku”. Reklama pojawia się podczas prestiżowych wydarzeń sportowych. W ostatnich dniach mogli ją zobaczyć widzowie oglądający transmisje wyścigu kolarskiego Tour de France w Eurosporcie, który oglądany jest przez kibiców kolarstwa na całym świecie.

Z resztą to nie jedyny akcent promocyjny ostatnich dni. W ubiegły weekend Gorlice były gospodarzem akcji „Małopolska na dwóch kółkach” prowadzonej przez Radio Kraków. Dziennikarze rozgłośni odwiedzili wiele ważnych miejsc z punktu widzenia turystyki rowerowej.

Relacjonowaliśmy to wydarzenie dla Państwa w osobnym artykule.

 

 

Rower w spocie promocyjnym nie powinien pozostać tylko ładnym kadrem. Powinien stać się impulsem do budowy infrastruktury, która pozwoli mieszkańcom i turystom rzeczywiście korzystać z Gorlic w taki sposób, w jaki miasto chce się pokazywać.

Ścieżka przy ul. Dukielskiej, bezpieczne przejście pieszo-rowerowe i możliwe miejsca postojowe mogą być ważnym krokiem w tym kierunku.


Poniżej mogą Państwo zobaczyć spot promocyjny miasta.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Kamieniarstwo nagrobkowe, budowlane, liternictwo kamieniarskie - nagrobki, piwnice grobowe, parapety, schody, blaty kuchenne i łazienkowe, zdjęcia nagrobkowe, akcesoria: krzyże, krzyżyki, wazony - Szymbark, przy DK28, tel. 577 890 169, 795 249 888
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama Znajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama

Temperatura: 24°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego