Partnerem realizacji przedsięwzięcia m.in. był "Beskid Zielony" Lokalna Organizacja Turystyczna. Patronat honorowy nad zjazdem "Karpaty - Góry Kultury" objął Marszałek Sejmu, Pan Marek Kuchciński.
Zjazd miał na celu wypracowanie wspólnej strategii rozwoju i promocji różnych grup etnicznych zamieszkujących Karpaty - od Czech aż po Rumunię, a także przypomnienie ich kultury duchowej i materialnej.
Na imprezę złożyły się konferencje naukowe, dyskusje i wydarzenia pokazujące różnorodność kulturową Karpat. Do Sanoka zjechały zespoły z Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Polski. Ziemię Gorlicką reprezentował Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” działający w Gorlickim Centrum Kultury.
Jednym z punktów programu II Zjazdu Karpackiego było rozpalenie symbolicznej „Watry Karpackiej” nad Sanem obok Skansenu. Temu niezwykle klimatycznemu wydarzeniu towarzyszyły prezentacje artystyczne gorlickich „Pogórzan” oraz zespołu „Osławianie” z Mokrego.
Główne uroczystości odbyły się 28 sierpnia. Rozpoczęła je o godz. 11 Msza Święta i spotkanie ekumeniczne na dziedzińcu sanockiego Zamku. Następnie, z Zamku ulicami Sanoka przeszedł barwny korowód grup regionalnych do Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie po powitaniu gości odbyła się prezentacja kultur karpackich, koncerty zespołów folklorystycznych oraz Jarmark Karpacki.
Na scenie sanockiego Skansenu kolejno prezentowały się: „Lisowianki” z Lisowa, Zespół „Młode Podhale” z Nowego Targu, Zespół Pieśni i Tańca „Koniaków” z Koniakowa, Zespół Tańca Ludowego „Sanok”, Zespół „Roma Anjela” ze Słowacji, Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” z Gorlic, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy oraz Zespół „Rusychi” z Ukrainy.
Udział zespołu „Pogórzanie” w tym ważnym wydarzeniu, propagującym różnorodne zwyczaje i tradycje wpisane w dziedzictwo kulturowe Karpat dofinansował Rafał Kukla, Burmistrz Miasta Gorlice.
materiał nadesłany









![„Szept Beskidu” zapisany pędzlem. Poznajcie Krzysztofa Piotrowskiego z Gładyszowa [VIDEO] zdjęcie przedstawia mężczyznę z filiżanką w ręce, obok gitara](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-szept-beskidu-zapisany-pedzlem-poznajcie-pana-krzysztofa-piotrowskiego-z-gladyszowa-video-1766825872.jpg)


![Rozpoczyna się wizyta duszpasterska w parafiach Gorlic [PORZĄDEK KOLĘDY] zdjęcie przedstawia dwóch chłopców idących w komeżkach po ulicy miasta](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rozpoczyna-sie-wizyta-duszpasterska-w-parafiach-gorlic-porzadek-koledy-1766745547.jpg)
![Wiesław Czerwień. Mistrz ognia, który nie przemija [VIDEO] zdjęcie przedstawia mężczyznę z młotkiem i kowadłem w kuźni](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wieslaw-czerwien-mistrz-ognia-ktory-nie-przemija-video-1766744668.jpg)


![Dom gorlickich Griswoldów znów rozświetlony [FOTO] zdjęcie przedstawia dom rozświetlony światełkami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dom-gorlickich-griswoldow-znow-rozswietlony-foto-1766597958.jpg)





![Strzeszyn. Poszukiwania policji i straży pożarnej. W akcji kilkadziesiąt osób [FOTO] Strzeszyn. Poszukiwania policji i straży pożarnej. W akcji kilkadziesiąt osób [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-strzeszyn-poszukiwania-policji-i-strazy-pozarnej-1765796513.jpg)
![Zagórzany. Niebezpieczne zdarzenie z udziałem pojazdu ciężarowego [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia wypadek samochodywy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zagorzany-niebezpieczne-zdarzenie-z-udzialem-pojazdu-ciezarowego-foto-1765541054.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze