Celem programu edukacyjnego „Opowiem Ci o Wolnej Polsce" jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, pokazanie, w jaki sposób na przestrzeni lat 1939-1989 kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Losy świadków służą młodzieży do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń sprzed lat, ukazują ich kontekst społeczny, pozwalają poczuć swoisty „klimat" przeszłości. Twórcy programu są przekonani, że metoda wywiadu ze świadkiem historii jest doskonałym narzędziem edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Można ją znakomicie wykorzystać podczas lekcji historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, a także zajęć pozalekcyjnych.
Uczniowie z ZSE podjęli temat wspólnego życia Polaków z przedstawicielami mniejszości etnicznej - Łemkami, w czasach wysiedleń w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku oraz obecnie. Przeprowadzili wywiady ze znanymi sobie osobami ze swojego środowiska i rodzinami tworząc ciekawy film, który jako jeden z trzech najlepszych prezentowany był w sali kinowej muzeum podczas warszawskiej konferencji. Film cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów, nie tylko Polaków, ale także Czechów i Słowaków.
Grupa prezentowała projekt ekspertom m.in. reżyserom, pisarzom, pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej, czy gościom muzeum. Wszyscy odchodzili od naszego stanowiska z uśmiechem na twarzy, podziwem i przekonaniem, że wielokulturowość ubogaca. Projekt jako jedyny mógł cieszyć się także dużym zainteresowaniem ze strony mediów. Grupa projektowa udzieliła kilku wywiadów m.in. do radia RMF FM, czy telewizji IPN-u.
Na zakończenie uczniowie ZSE Gorlice odebrali nagrody i gratulacje od grupy ekspertów. Każdy z nich był pod wrażeniem pracy naszej grupy.
Więcej informacji o projekcie:
ZSE Gorlice: Opowiem ci o wolnej Polsce - finał w stolicy
CEO: Opowieść o wolnej Polsce - finał w Warszawie
ZSE Gorlice: Sukces grupy projektowej "Opowiem Ci o wolnej Polsce"
Źródło: ZSE Gorlice











![„Szept Beskidu” zapisany pędzlem. Poznajcie Krzysztofa Piotrowskiego z Gładyszowa [VIDEO] zdjęcie przedstawia mężczyznę z filiżanką w ręce, obok gitara](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-szept-beskidu-zapisany-pedzlem-poznajcie-pana-krzysztofa-piotrowskiego-z-gladyszowa-video-1766825872.jpg)


![Rozpoczyna się wizyta duszpasterska w parafiach Gorlic [PORZĄDEK KOLĘDY] zdjęcie przedstawia dwóch chłopców idących w komeżkach po ulicy miasta](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rozpoczyna-sie-wizyta-duszpasterska-w-parafiach-gorlic-porzadek-koledy-1766745547.jpg)
![Wiesław Czerwień. Mistrz ognia, który nie przemija [VIDEO] zdjęcie przedstawia mężczyznę z młotkiem i kowadłem w kuźni](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wieslaw-czerwien-mistrz-ognia-ktory-nie-przemija-video-1766744668.jpg)


![Dom gorlickich Griswoldów znów rozświetlony [FOTO] zdjęcie przedstawia dom rozświetlony światełkami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dom-gorlickich-griswoldow-znow-rozswietlony-foto-1766597958.jpg)





![Strzeszyn. Poszukiwania policji i straży pożarnej. W akcji kilkadziesiąt osób [FOTO] Strzeszyn. Poszukiwania policji i straży pożarnej. W akcji kilkadziesiąt osób [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-strzeszyn-poszukiwania-policji-i-strazy-pozarnej-1765796513.jpg)
![Zagórzany. Niebezpieczne zdarzenie z udziałem pojazdu ciężarowego [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia wypadek samochodywy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zagorzany-niebezpieczne-zdarzenie-z-udzialem-pojazdu-ciezarowego-foto-1765541054.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze