Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

70 lat Szkoły Rolniczej w Bystrej

Podziel się
Oceń

21 maja Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej uroczyście obchodził jubileusz 70 lecia tutejszej placówki . Szkoła ta chlubi się piękną historią i odegrała ważną rolę na niwie szkolnictwa średniego naszego regionu.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Jozefa w Bystrej. Po niej gospodarz imprezy, dyrektor Szkoły, Józef Warchoł powitał zaproszonych gości w Domu Ludowym w Bystrej. Mirosław Sroka, kierownik kształcenia w ZSCKR w Bystrej wystąpił z okolicznościowym referatem na temat ekologii i nowoczesnego prowadzenia gospodarstw rolnych. Zaproszeni na uroczystość goście w kilku słowach odniesli się do jubieluszu szkoły i przytoczyli własne odczucia związane z działalnością tej placówki. Kolejny punkt uroczystosci stanowił program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSCKR w Bystrej. Stanowił on sentymentalną podróż, podczas której wspomniano najważniejsze chwile szkoły,  jej kierowników i dyrektorów oraz to, co przez lata integrowało młodzież i nauczycieli. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, w godzinach popołudniowych rozpoczęła się część nieoficjana, którą stanowił piknik i zabawa taneczna.

W tym szczególnym dla szkoły dniu nie mogło zabraknąć byłego dyrektora szkoły, Stanisława Bystrowicza, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, proboszcza z Bystrej, ks. Stanisława Leśniaka, starosty Karola Górskiego, wójta Gminy Gorlice, Ryszarda Guzika, sołtysa wsi Bystra, Piotra Ostrowskiego. Na uroczystość przybyła także była wójt Gminy Gorlice, Zofia Masztafiak, Ewa Markowska-Bzducha, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej MR i RW, Robert Jakubik z-ca Dyrektora ds.Oświaty Rolniczej, Piotr Serafin, Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, Adam Ślusarczyk, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego AR i MR w Krakowie. Ponadto pojawili się także działacze organizacji kulturalnych, związkowych, uczniowie oraz ich rodzice. Przede wszystkim jednak, wśród publiczności zasiedli wzruszeni absolwenci szkoły oraz emerytowani nauczyciele.

Przypomnijmy w kilku słowach historię tej zasłużonej dla okolicy szkoły.

70 lat temu, 1 kwietnia Wojewódzki Urząd Ziemski przekazał 36 hektarów ziemi wraz z budynkiem należącym do ziemiańskiej rodziny Groblewskich na rzecz Oddziału Oświaty Rolniczej. Mianowany na pierwszego kierownika Powiatowej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Bystrej, Bronisław Okoń, podjął się ogromnego wysiłku, który zaowocował otwarciem szkoły 7 listopada 1946 roku. Nazwa szkoły uległa zmianie w 1947 roku na Państwowe Gimnazjum Rolnicze dla Dorosłych, a już w następnym roku, na Liceum Rolno-Spółdzielcze dla dorosłych I stopnia. W 1951 roku władze ogłaszają powstanie Podstawowej Szkoły Hodowli Owiec i przekazują szkole gospodarstwo w Ropkach koło Hańczowej. Szkoła w Bystrej w 1955 roku nosi chwilowo nazwę Ośrodek Szkolenia Kadr, a następnie Państwowe Technikum Hodowlane. Od 1960 roku obowiązywała nowa nazwa Państwowe Technikum Rolnicze. Tymczasem powoli następował rozłam między gospodarstwami w Bystrej i Hańczowej-oficjalnie w 1966 roku otwarto odrębne Państwowe Technikum Hodowlane w Hańczowej. Technikum Rolnicze w Bystrej rozwijało się, a u jego boku w 1969 roku powstaje Zasadnicza Szkoła zawodowa, w 1984 roku zaś Liceum Zawodowe. Wielkim wydarzeniem dla szkoły i wsi Bystra była uroczystość w dniu 25 września 1993 roku nadania szkole imienia Stanisławy Groblewskiej (ps."Joanna", oficer I Pułku Strzelców Podhalańskich, działaczka AK, odznaczona Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych).

Jak wspomniano wcześniej, przemiany społeczno-polityczne cały czas miały wpływ na fukcjonowanie szkoły. Tak też sytuacja wyglądała po 2000 roku, kiedy to placówka zmieniła nazwę i profil kształcenia. Od 2002 roku działała jako Zespół Szkół Agrobiznesu, a w nim technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego o specjalizacji agroturystyka i usługi hotelarsko-turystyczne oraz Technikum Agrobiznesu o specjalizacji urządzanie terenów zielonych.

Przełomowym dla działalności tej szkoły byl rok 2008, wtedy to nastąpiła zmiana nazwy na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, a co najżważniejsze, placówka miała być od tej pory finansowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoła dzięki tymże funduszom zmieniła swój wizerunek, unowocześniła wyposażenie i przestawiła się na nowe tory. ZSCKR W Bystrej oferuje młodzieży kierunki: Technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu. Od 2016 roku Zespół szkół poszerzył ofertę o Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla dorosłych: zawód kucharza i florysty.

Dyrekcji, pracownikom ZSCKR w Bystrej życzymy kolejnych pięknych jubieluszy, a przede wszystkim wspaniałej pracy dydaktyczno-wychowawczej z młodzieżą, uczniom zaś ciekawej ofert zajęć i udanego startu w dorosłe życie.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

do Jolanta 14.01.2023 09:41
Też z rozrzewnieniem wspominam tamte lata. Ładne dziewczyny mieszkające w internacie, a okna od strony rzeki były nisko. Czasem tylko kierowniczka internatu robiła obchód i straszyła milicją.

Jolanta 13.01.2023 23:20
Wspomnienia z łezka w oku. Kończyłam te szkole w 1978r. Wspaniałe lata, piękne wspomnienia i tylko żal że tyle już lat minęło.

Zombie 03.11.2022 18:01
Jednak matury idą tu kiepsko, wystarczy sprawdzić statystyki . W innych szkołach mają się czym chwalić . Z tego co wiem na zdolnym nie popisali się

ALine 23.05.2016 17:03
Super! To jedna z najfajniejszych szkół w okolicy, ucząca praktycznych rzeczy. Widać że ktoś rozwija ją z głowa, elegancko odremontowane budynki, nowy sprzęt, zadbana zieleń, pełna profesjonalizm. Z resztą fakty mówią same za siebie, niż demograficzny, szkoły są zamykane a tutaj jakoś potrafią zainteresować i zachęcić młodych ludzi, w sumie nie ma się co dziwić, wystarczy już bezrobotnych po liceach... Brawo i sto lat, albo więcej !

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12