Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Synoptycy ostrzegają przed burzami, a nasi strażacy przypominają, czego nie robić w czasie nawałnicy

Podziel się
Oceń

Niby wszyscy znamy te zasady, ale jak przychodzi co do czego, to traktujemy je trochę z przymrużeniem oka i chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, że narażamy się w ten sposób na poważne niebezpieczeństwo.

Młodszy Brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach mówi o tym, jak należy się zachować w czasie burzy.

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować również pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń. Jak się przed tym ochronić?



Przede wszystkim bądźmy z pogodą na bieżąco – śledźmy aktualne prognozy pogody, żeby wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

Jak przygotować się na nadejście nawałnicy?

Usuńmy z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr – mogą one stworzyć zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla zupełnie przypadkowych ludzi. Przygotujmy oświetlenie awaryjne i naładujmy telefony. Pozamykajmy okna i drzwi, a kiedy widzimy, że zaczyna się burza, wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Zadbajmy również o to, żeby mieć w domu zapas wody i żywności oraz niezbędnych lekarstw.

Jak powinniśmy się zachować, kiedy za oknem szaleje już burza?

Na pewno nie powinniśmy podchodzić do okien i drzwi, a już bezwzględnie zabronione jest niepotrzebne wychodzenie na zewnątrz. Jeżeli jesteśmy w budynku, który znalazł się w samym centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.

Co zrobić, jeśli burza zaskoczy nas na zewnątrz, podczas spaceru, daleko od domu?

Nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe. Unikajmy również otwartej przestrzeni, jeżeli nie ma możliwości schronienia się przed burzą w budynku, to najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu (rowy, głębokie doły), ale nie wolno kłaść się na ziemi, a jedynie przykucnąć. 

A co w przypadku, gdy burza zaskoczyła nas w trasie?

Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą nas podczas podróży samochodem, to najlepiej będzie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Nie wolno parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi – wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać w ich pobliżu. 

Mieszkańców Gorlickiego burza może również zaskoczyć nad wodą – co wtedy powinniśmy zrobić?



Wyjść z wody, opuścić żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak i przycumować urządzenie do brzegu, a następnie oddalić się od wody, która jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym.



 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMajowa promocja dla klientów
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12