Praca w Niemczech bez znajomości języka - czy to możliwe?

  • 19.10.2018, 06:35 (aktualizacja 19.10.2018, 06:38)
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Praca w Niemczech bez znajomości języka - czy to możliwe?
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej znacząco wzrosła liczba osób emigrujących z kraju w celach zarobkowych. Popularnym państwem, do którego Polacy chętnie wyjeżdżają, są Niemcy. Szukając zatrudnienia za granicą, częstym problemem okazuje się jednak znajomość języka. Czy jest on niezbędny do pracy u naszych zachodnich sąsiadów?

Praca bez znajomości języka

Brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego nie zawsze okazuje się problemem. Osoby, które nie posługują się niemieckim i jednocześnie nie znają nawet podstaw angielskiego, wciąż mogą szukać zatrudnienia w Niemczech. W internecie, jak i w wielu biurach zajmujących się organizacją pracy za granicą, znajdziemy oferty, w których język nie jest wymagany. Pamiętajmy jednak, że znajomość podstawowych zwrotów zawsze pomoże nam w codziennym komunikowaniu się z innymi i sprawi, że poczujemy się pewniej w nowym miejscu.

Wiele firm zajmujących się organizacją i rekrutacją do prac zagranicznych, gwarantuje przed wyjazdem do Niemiec bezpłatne kursy i szkolenia. Dzięki nim nawet początkowo nie znając niemieckiego, możemy wyszkolić się do stopnia komunikatywnego. Jedną, z firm zapewniających takie przygotowanie jest Laxocare. Więcej informacji o tym przedsiębiorstwie znajdziesz na https://laxocare.pl/.

Regularne uczestnictwo w organizowanych kursach językowych pozwoli nam osłuchać się z obcym akcentem i zapoznać ze słownictwem. Język niemiecki, po wprowadzeniu podstaw gramatyki, dla wielu osób okazuje się wyjątkowo przystępny, niekiedy bardziej od popularnego angielskiego. Już po kilkunastu zajęciach, uzupełnionych samodzielną pracą własną, każdy będzie w stanie poradzić sobie samodzielnie za granicą. Dlatego, nawet jeśli nie znamy języka obcego, nie rezygnujmy z poszukiwania pracy u naszych zachodnich sąsiadów.

 

Znajomość niemieckiego a rodzaj wykonywanej pracy

Pragnąc udać się do Niemiec do pracy fizycznej, w większości przypadków nie musimy znać języka obcego. Zazwyczaj prace te polegają na prostych, powtarzalnych czynnościach wykonywanych samodzielnie. Informacje na temat konieczności znajomości niemieckiego zawsze umieszczane są na ogłoszeniu odnośnie konkretnej pracy. Bardzo często osoba szukająca pracowników zapewnia kadrze zakwaterowanie, wyżywienie oraz różnego rodzaju, kompleksową pomoc. Dzięki temu każdy bez znajomości języka może z powodzeniem podjąć pracę zagranicą. Zapewnione miejsce noclegowe oraz posiłki wykluczają niemal zupełnie sytuacje, w których znajomość języka niemieckiego okaże się niezbędna.

Warto jednak być świadomym, że chcąc znaleźć pracę biurową lub taką, w której komunikacja z innymi osobami jest nieunikniona, znajomość języka jest konieczna. Decydując się na pracę w firmach i korporacjach w Niemczech, znajomość niemieckiego i angielskiego jest umiejętnością, która jest w pierwszej kolejności weryfikowana podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli planujemy na stale podjąć prace u naszych sąsiadów, przemyślmy jeszcze przed wyjazdem uczestnictwo w intensywnych kursach językowych. W ten sposób sprawimy, że pierwsze chwile za granicą nie będą tak stresujące, a my z łatwością nawiążemy nowe kontakty.

 

Pomoc organizatorów przy pracy za granicą

Większość osób organizujących wyjazd do pracy w Niemczech doskonale zdaje sobie sprawę, że wielu Polaków chętnych na dodatkowy zarobek nie zna języka obcego. Biorą to pod uwagę, organizując zakwaterowanie oraz wyżywienie. Wówczas konieczność znajomości języka nie jest niezbędna. Co więcej, zwłaszcza przy pracach sezonowych, już będąc na miejscu, możemy liczyć na pomoc Polaków, którzy będą koordynować przeprowadzane prace. W ten sposób, nawet gdy zajdzie konieczność komunikacji z kimś zza granicy, nie pozostaniemy z problemem sami.

 

Warto również zwrócić uwagę, że przebywając w Niemczech w pracy, nawet jeśli początkowo nie znamy języka, mamy doskonałą okazję, by się go stopniowo uczyć. Często osoby, które wybierają się do naszych zachodnich sąsiadów do pracy sezonowej, wracają z podstawami, które są dobrą bazą, wystarczającą do codziennej komunikacji.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lek.
Lek. 19.10.2018, 11:31
Proszę o głosy i zagłosujcie na Mnie bo jestem Lekarzem od 80 lat bo tacy wyborcy zostali w Gorlicach.

Pozostałe