Kolorowy, międzynarodowy folklor na scenie w Sękowej. Zawitał tu Świat Pod Kyczerą.

  • 10.07.2018, 20:59 (aktualizacja 10.07.2018, 21:27)
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Kolorowy, międzynarodowy folklor na scenie w Sękowej. Zawitał tu Świat Pod Kyczerą.
Dzisiejszy wieczór w Sękowej wypełnił jeden z koncertów finałowych Festiwalu Świat Pod Kyczerą. To już 21. edycja tego wyjątkowego święta folkloru.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” to jeden z największych festiwali tego typu w Polsce. Organizowany jest przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” przy współpracy z kilkunastoma instytucjami w kraju i zagranicą. Dyrektorem Festiwalu jest Jerzy Starzyński.


Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w 1996 roku. Podczas kilkudniowej imprezy odbywa się kilka koncertów galowych oraz kilkanaście występów w mniejszych miejscowościach. Co roku gośćmi „Kyczery” są zespoły z całego świata, w tym roku są to zespoły z Nepalu, Argentyny, Kolumbii, Czech, Ukrainy.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” to organizacja młodzieży łemkowskiej z terenu Legnicy i okolic. Działa od 1991 roku, od kwietnia 1992 roku jako stowarzyszenie społeczno – kulturalne.


Do głównych celów stowarzyszenia należy ratowanie i propagowanie kultury łemkowskiej, inspirowanie badań naukowych w zakresie łemkoznastwa, prowadzenie działalności dokumentacyjnej, podejmowanie działań mających na celu przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych, szeroko rozumiana edukacja wielokulturowa, praca z młodzieżą i dziećmi, instytucjonalizacja życia kulturalnego i naukowego Łemków na Dolnym Śląsku.

Dorobek stowarzyszenia to własny budynek w centrum Legnicy, blisko 400 młodych ludzi zaangażowanych w prace na rzecz społeczności lokalnej, kilkaset koncertów, liczne imprezy kulturalne, wystawy, konferencje naukowe, konkursy dla dzieci i młodzieży. Zespół prowadzi jedyne w Polsce Centrum Kultury Łemkowskiej z własną biblioteką, archiwum i izbą etnograficzną.

wykorzystano fragment ze strony elubin.pl

 

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe