Wdzięczność zaprowadziła ich do Warszawy

  • 05.12.2017, 08:19
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Wdzięczność zaprowadziła ich do Warszawy
Uczniowie ZSZ w Gorlicach wykorzystali zaproszenie do zwiedzania budynku Sejmu RP od posłanki E. Zielińskiej, które pojawiło się po akcji "Dziękuję za wolność". Ich wizyta nie ograniczyła się jednak do samego Sejmu: odkrywali tajemnice historii w muzeum, zaglądali w przyszłość w Centrum Nauki Kopernik, ale przede wszystkim pokazali, że potrafią z klasą zaprezentować się w każdym miejscu.

 

Inicjatorką wyjazdu była Pani Poseł na Sejm RP Elżbieta Zielińska. Biorąc udział w akcji „Dziękujemy za Wolność”, uczniowie otrzymali możliwość przejazdu do Warszawy połączonego ze zwiedzaniem Sejmu RP.

27 listopada 2017 roku bardzo wczesnym rankiem, uczniowie klas: 1aT, 1bT, 2aT, 3aT, 3cT, 3bSB, 4aT i 4cT pod opieką Pani Małgorzaty Janowskiej, Pani Magdaleny Ludwin, Pani Moniki Szycy, Pani Renaty Wędrychowicz i Pana Piotra Halucha wyruszyli, by zobaczyć stolicę.

Wizytę w Warszawie rozpoczęto od zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Choć nazwa muzeum dosłownie oznacza „tutaj spocznij”, to dla uczniów był to dwugodzinny, pochłaniający ich całkowicie, spacer śladami mniejszości żydowskiej w Polsce. Zwiedzili oni osiem galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów prezentując kolejne etapy: od legend o ich przybyciu na polskie ziemie, przez pierwsze osady, rozwój kultury żydowskiej, różnorodności społecznej, politycznej i religijnej przez burzliwe wydarzenia sprzed wieków, tragiczne z czasów II wojny światowej, aż do czasów współczesnych.

Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.Tam czekała na grupę Pani Poseł Elżbieta Zielińska, która udała się z nimi na wykład poświęcony współczesności polskiego parlamentaryzmu. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po najważniejszych miejscach w Sejmie. Byli na galerii Sali Posiedzeń, w hallu głównym, gdzie obejrzeli makietę kompleksu budynków sejmowych, tablicę upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicę parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, gablotę z laskami marszałkowskimi i inne ciekawe miejsca.

Pani Poseł ponownie podziękowała za aktywny udział w akcji uczniom, a oni zrewanżowali się wiązanką kwiatów.

Późnym wieczorem uczniowie wraz z opiekunami udali się do Wilanowa, by zwiedzić Królewski Ogród Świateł.


 


Pięknie rozświetlony Zimowy Ogród króla Jana III Sobieskiego przykuwał uwagę elegancją architektury nawiązującej w detalach do źródeł ikonograficznych, herbu króla i symboliki pałacu. Uczniowie spacerowali aleją obsadzaną pnączami, która prowadziła do XVII-wiecznej altany. W jaj okolicach podziwiali drzewka pomarańczowe na wzór tych, które niegdyś rosły w królewskiej oranżerii. W świetlistej ramie robili fotografie, by następnie znaleźć się w królewskim ogrodzie wśród rozświetlonych lilii, tulipanów, dmuchawców, biedronek, pszczół, motyli…

Pełna galeria zdjeć z niezwykłymi miejscami dostępna na stronie szkoły TUTAJ

Kolejneg dnia uczniowie odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza. O niezwykłości tego miejsca świadczy fakt, że liczne zagraniczne delegacje, składając tam kwiaty, oddają hołd wszystkim, także bezimiennym żołnierzom, którzy w różnych miejscach świata przelewali swą krew za Polskę. Przy Grobie modlił się również papież Jan Paweł II oraz złożył swój podpis w księdze Pamiątkowej. Spacerem uczniowie udali się pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, gdzie wykonali pamiątkowe zdjęcie.

Następnym przystankiem na trasie było Centrum Nauki Kopernik. Sześć stałych wystaw i ponad 400 eksponatów pochłonęły uczniów do reszty. Każdy znalazł coś dla siebie, choć aby wszystko zobaczyć i poeksperymentować, musielibyśmy mieć dużo więcej czasu. CNK to miejsce, gdzie nauka staje się przyjemnością, przyciąga, sprawia, że szybko przyswajamy to, co trudne i często nieatrakcyjnie ujęte w podręcznikach a co za tym idzie nieciekawe i niezrozumiałe.

Mimo napiętego programu udało uczniom odwiedzić jeszcze Stadion Narodowy i przejść trasą „Poczuj się jak VIP”. Widzielipomieszczenia strefy zawodniczej, np. szatnie, łazienki oraz centrum medialne, gdzie zasiedli na trybunach przeznaczonych dla dziennikarzy, komentatorów, w miejscu realizacji konferencji prasowej. Stadion wywarł na uczniach niesamowite wrażenie.

Podsumowując wycieczkę, Opiekunowie podkreślili, że uczniowie "kolejny raz dowiedli swojej dojrzałości i odpowiedzialności, zachowywali się odpowiednio do sytuacji, co potwierdzali przewodnicy i gospodarze miejsca noclegowego".źródło: ZSZ Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe