LARP w MBP - brzmi dziwnie, a jest wspaniałe!

  • 20.11.2017, 09:12
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

LARP w MBP - brzmi dziwnie, a jest wspaniałe!
LARP to gra, gra wyobraźni, która jest opowieścią, którą na żywo tworzą gracze. Rozgrywka taka wymaga wiedzy, wyobraźni, inteligencji, kształtuje logiczne myślenie jak i pobudza kreatywność.

W miniony piątek w Gorlicach gościliśmy przedstawicieli Krajowego Towarzystwa Naftowego oraz przedsiębiorców naftowych m.in. Kazimierza Badeniego (1846-1909) i Stanisława Szczepanowskiego (1846-1900).


 Przybyłych, w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice przywitali, Zastępca Burmistrza Łukasz Bałajewicz oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Joanna Kalisz-Dziki.

Żart? Nie do końca! Uczniowie Miejskich Zespołów Szkół wzięli dziś udział w finale projektu Czarne Złoto wcielając się m.in. w rolę postaci historycznych, w tym potentatów naftowych, burmistrzów czy członków Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Miasta Gorlice, a prowadzony był w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela. Inicjatorem wydarzenia było Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej — stowarzyszenie, którego misją jest edukacja kulturalna oraz popularyzowanie historii w celu zwiększenia świadomość narodowej i europejskiej.

W pierwszym etapie projektu, który realizowany był w październiku w Miejskich Zespołach Szkół, wzięło udział, aż 197 uczestników. W piątek, w sumie 50 laureatów z poszczególnych szkół wzięło udział w finale projektu prowadzonego metodą LARP.


 


LARP, czyli live action role-playing, to aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru. Ta aktywność pozwala opowiedzieć dzieje społeczne i gospodarcze oczami pojedynczych bohaterów! Wykorzystanie tej metody pozwala edukować, wykorzystując emocje, a także nastawić uczniów na wartości przeżywania i doświadczania przeszłości.

Projekt upamiętniał 130. rocznicę powołania Krajowego Towarzystwa Naftowego w Gorlicach.

Miasto Gorlice rozwija zainteresowania uczniów, czego przykładem są też pozyskane w ostatnim czasie środki dla uczniów zdolnych.

Dzień później, w sobotę, w MBP w Gorlicach odbyły się warsztaty z tworzenia własnych scenariuszy LARP-ów historycznych. Uczestnicy projektu zdobyli umiejętności i wiedzę pozwalające im tworzyć własne gry, które z powodzeniem będzie można wykorzystywać w edukacji historycznej i regionalnej.źródło: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe