Kolejny krok w stronę basenów termalnych

  • 04.04.2019, 09:21 (aktualizacja 04.04.2019, 10:02)
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Kolejny krok w stronę basenów termalnych Foto: ilustracyjne
W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o 18 milionach, które Gorlickie otrzymało na odwiert geotermalny. Dzisiaj mamy dla Was kolejną dobrą informację!

W środę (10 kwietnia) w Sękowej odbędzie się podpisanie umowy na wykonanie odwiertu badawczego w celu ujęcia wód termalnych w tejże miejscowości, w którym weźmie udział między innymi Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Marek Ryszka, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Przypominamy, że decyzję o dofinansowaniu badawczego odwiertu geotermalnego wydało Ministerstwo Ochrony Środowiska. Wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska złożyła gmina Sękowa, w partnerstwie z miastem Gorlice.

Planowany odwiert to zupełnie nowa inwestycja – taki był warunek pozyskania dofinansowania, który wykluczał wcześniejsze propozycje wykorzystania szybów po wydobyciu ropy naftowej. Dodatkowo stuprocentowe pokrycie kosztów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska było możliwe tylko w przypadku, gdy woda będzie wykorzystywana do ogrzewania mieszkań, a nie tylko w celach rekreacyjnych.

Miejsce przyszłego odwiertu (na głębokość około trzech tysięcy metrów) wskazali naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na podstawie badań geologicznych.

 

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mig
mig 06.04.2019, 20:20
A tam tryśnie źródło gnojówki z okolicznych gospodarstw ;D

Pozostałe