Ta bomba wybuchnie!? Burmistrz pyta, minister odpowiada.  

  • 12.04.2019, 14:59
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Ta bomba wybuchnie!? Burmistrz pyta, minister odpowiada. fot. Marcin Gugulski / gorlice.pl
Na terenie byłej rafinerii Glimar składowanych jest blisko 1600 ton szkodliwych substancji, część z tych odpadów udało się już wywieźć, jednak w dalszym ciągu spora ilość wciąż znajduje się na terenie byłej rafinerii.

Nic więc dziwnego, że podczas spotkania (10 kwietnia) w Sękowej z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, Burmistrz Gorlic Rafał Kukla zaapelował o pomoc w pozbyciu się tych odpadów z terenu miasta.

Rafał Kukla powiedział wprost:

Organizacja, która jest odpowiedzialna za wwiezinie odpadów na teren byłej rafinerii działa nielegalnie. Docierają do nas sygnały, że odpady, które są tam składowane, mogą być wylewane bezpośrednio do gruntu. Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i prokuratur, czekamy na wyniki badań próbek, które zostały pobrane. Mamy też świadomość tego, że jest to ogromne zagrożenie dla mieszkańców a osoby, które teoretycznie są odpowiedzialne za przywóz tych odpadów to często podstawione słupy. Prosimy o pomoc w tej sprawie.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu w Zabrzu doszło do zatrzymania mieszkańców powiatu gorlickiego, zamieszanych w głośną sprawę składowania odpadów, o czym pisaliśmy tutaj LINK.

Burmistrz Gorlic już po raz drugi próbował zwrócić uwagę władz ogólnopolskich na toksyczny problem w Gorlicach. Podczas zeszłorocznej, wrześniowej konwencji wyborczej PiS-u w Gorlicach, burmistrz chciał wręczyć prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu list, w którym zwracał uwagę na zagrożenie, jakie niesie składowisko dla mieszkańców i braku możliwości wyegzekwowania od firm z Podkarpacia wywozu tych odpadów. Burmistrza nie wpuszczono na to spotkanie.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

andrzej
andrzej 13.04.2019, 10:47
Z tą utylizacją chemikali bedzie tak ja z składowaniem i utylizacją śmieci, ktoś weźmie sporą kase za utylizację chemikaliów i wyleje gdzieś w szczerym polu. Czy wy naprawdę wierzycie że to będzie utylizacja??
henryk
henryk 12.04.2019, 20:50
Ci goście w zielonych mundurach to ochrona ministra,że z nim jeżdżą po wsiach?
ja
ja 12.04.2019, 17:57
srututu samorządy mają sie z tym bujać A ochrona środowiska kasuje opłaty za każdego bzdeta to gdzie ta kasa? A wiecie moi Państwo że ruszyły kontrole i za każdy sprowadzony z zagranicy samochód oprócz dotychczasowych opłat trzeba jeszcze płacić za rzekome sprowadzanie odpadów? Za olej w silniku i skrzyni, akumulator, opony i plastik. Wychodzi od 60 do 300 zł za samochód. 5 lat wstecz.

Pozostałe